Article, show

Analýza MPO: Nejrychleji roste high-tech průmysl

26. května 2011, 14:31 - Profit, TZ
26. května 2011, 14:31

Českou ekonomiku samozřejmě i nadále poznamenávají strukturální závislosti, které ovlivňují její celkovou mezinárodní konkurenceschopnost, poznamenává analýza MPO.

Foto: Profimedia.cz

V českém průmyslu se vloni nejvíc dařilo firmám, které podnikají v technologicky nejnáročnějších oborech. Jejich tržby v minulém roce vzrostly o pětinu. Celkem se produkce českého zpracovatelského průmyslu vloni zvýšila o deset procent. Hlavní zásluhu na tom ovšem stále má středně technologicky náročná výroba, zejména automobilový průmysl, strojírenství nebo produkce elektrických zařízení. Ukázala to vyčerpávající Analýza vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti MPO za rok 2010, kterou ministerstvo právě dokončilo a předkládá ji vládě.

Hospodářský vývoj České republiky zaznamenal za uplynulý rok jasné zotavení. Světová ekonomika se postupně navrátila k růstu, což pomohlo i nám. Výsledkem byl nárůst produkce zpracovatelského průmyslu a vyšší obrat zahraničního obchodu, které se přetavily v meziroční růst HDP o 2,2 procenta. Česká republika profitovala hlavně z obnovení hospodářského růstu v EU, jejíž výkonnost meziročně posílila o 1,8 %,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a dodává: “Pro letošní rok odhadujeme růst českého HDP okolo dvou procent.

K obdobným závěrům došla ve svém včera zveřejněném pololetním výhledu i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. OECD nicméně České ekonomice předpovídá silnější růst, a to přes dvě procenta. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ovšem varuje, že mezi závěry OECD je i upozornění, že hospodářská krize ještě nemusí být u konce: „Je proto nezbytné, abychom co nejrychleji položili základy budoucí konkurenceschopnosti České republiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto představilo Strategii konkurenceschopnosti, která do detailu popisuje přes čtyři desítky konkrétních projektů připravených na míru české ekonomice, které bychom měli v následujících letech uskutečnit, abychom se do roku 2020 posunuli mezi dvacítku nejvíce konkurenceschopných zemí světa.

„Naše Analýza vývoje české ekonomiky za minulý rok přinesla i velmi pozitivní zprávu, že se obnovila tendence rychlejšího růstu produktivity práce než mezd,“ říká ministr Kocourek, zároveň ale dodává: „Nadále ovšem přetrvávají strukturální závislosti a vysoká citlivost na vývoji hospodářství několika klíčových partnerů.

Klíčové tak pro nás bylo to, že se mezi nejrychleji rostoucí země zařadilo Německo. Z toho těžil především český průmysl, který v hojné míře využívá subdodávek německým firmám. Vysokou dynamiku ovšem výrazně ovlivnil efekt nízké srovnávací základny roku 2009. Její vliv ale postupně vyprchával a na konci roku produkce odpovídala zhruba úrovni druhého pololetí roku 2008,“ říká Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu.

Hlavním zahraničním trhem pro české produkty zůstala i v roce 2010 Evropská unie. Do jejích členských zemí zamířilo bezmála 84 % veškerého českého exportu. Vývoz z České republiky vloni vůbec poprvé překonal hranici 2,5 bilionu korun, a celkový přebytek obchodní bilance tak dosáhl 123 miliard korun, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Více než polovinu celého českého exportu přitom tvoří vývoz strojů, ve kterém má hlavní podíl automobilový průmysl.

Analýza také potvrdila opožděný dopad hospodářské krize na české stavebnictví. To se vloni meziročně propadlo o 7,8 %. Projevila se v něm úsporná opatření vlády i nižší poptávka domácností a firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít