Analytik: Emisní povolenky neplní svůj účel, jsou příliš levné

01. července 2012, 11:21 - Milan Hudák
01. července 2012, 11:21

V posledních šesti měsících došlo k zásadnímu pádu cen emisí. Ve srovnání s koncem listopadu 2011 poklesly ceny do května 2012 o téměř 35 procent na pozadí negativního makroekonomického vývoje v Evropě, padajících energetických trhů. Převis nabídky povolenek nad poptávkou se stále zvyšuje.

Poměrně kolísavé ceny, jež se na nejlikvidnější emisní burze světa ICE ECX v podobě futures pohybovaly mezi 5,99 a 9,75 eur, dosáhly dvakrát svého maxima nad hranicí devíti eur, když trhy přehnaně optimisticky zareagovaly na hlasování v Evropském parlamentu o možné legislativní intervenci do systému evropských emisních povolenek EU ETS.

Nicméně, roční kontrakty se obchodují hluboko pod úrovní z května 2011, kdy byly běžně k dostání za 16 eur. Při současné úrovni v podstatě ztratily povolenky svůj hlavní a původní cíl - podporovat místní podniky, aby investovaly do technologií ke snižování emisí skleníkových plynů. K tomu, aby cena motivovala investory, musejí být emise obchodovány nejméně za 10 eur, což je ovšem hladina, na níž nebyly povolenky spatřeny od listopadu 2011. Proto se volání po regulačním zásahu stalo problémem číslo jedna a nejdůležitějším stimulem cen během posledních 6 měsíců.

První signál o návrhu na stažení části povolenek z trhu, jenž výrazně zvýšil ceny, vyšel v prosinci 2011 z hlasování ve výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Během jediného dne ceny povolenek vzrostly o více než 30 procent, jak obchodníci a analytici přecenili hlasování v přesvědčení, že proces případného stažení až 1,4 miliardy povolenek z trhu se může odehrát v krátké době. Jak si však trh začal uvědomovat, že legislativní procesy v EU jsou pomalé a zastřené národními zájmy, se ceny rychle uklidnily a na začátku roku 2012 sklouzly zpět na 6,20 eur. Přesto ale i další hlasování Evropského parlamentu, tentokrát na průmyslovém výboru, vedlo k překotnému skoku, když na konci února dosáhly ceny emisí hladiny 9,20 eur. To bylo naposledy, kdy se povolenky obchodovala nad devíti eury, neboť kombinace makroekonomických tlaků a propadajících se trhů s energiemi srazila cenu zpět na úroveň okolo 6 eur.


Čtěte také:

Emisní povolenky by mohly vynést až 187 miliard, věří MŽP

Ceny emisních povolenek padají, na trhu panuje nejistota


Krize Eurozóny, zejména situace v Řecku a oslabení ekonomického růstu, byly nejdůležitějšími negativními důvody klesajícího trendu na emisních trzích. Poté, co Řecko letos v březnu obdrželo pomoc, se finanční trhy na chvíli vzpamatovaly, ale negativní údaje o růstu HDP a průmyslové výroby způsobily obavy obchodníků ohledně ještě nižší poptávky po povolenkách ve střednědobém horizontu. Spolu s mírnou zimou a nečekaně nízkými čísly spotřebovaných emisí v EU ETS za rok 2011, jež klesly o více než 2,4 procenta, roční povolenkové kontrakty na prosinec 2012 oslabily v dubnu na historicky nejnižší úroveň, když na ICE ECX dosáhla hodnoty 5,99 eur. Emise nenašly podporu ani v padajících energetických trzích a povolenky tak zůstala zablokované v intervalu 6 až 7 eur, podporované květnovým značným nárůstem marží uhelných elektráren, jelikož ceny uhlí spadly v reakci na slabou globální poptávku.

Výhled pro rok 2012

Očekáváme, že se ceny EUA budou pohybovat mezi 5 až 8 eury, vedeny kombinací tří faktorů. Za prvé, budoucnost eurozóny. Jak se svazek mezi evropskou měnovou unií a Řeckem blíží krizi, může způsobit odstoupení této země od eura zmatek na finančních trzích, což by jistě velmi negativně ovlivnilo i povolenky. Za druhé se zdá, že současný cyklus obchodu s komoditami se nachází ve své sestupné fázi, jak zanedbatelný růst HDP a zpomalení ekonomického růstu hospodářského obra Číny sráží poptávku. Vidíme rovněž zvýšení nabídky z důvodu změny k lepšímu v oblasti technologií. Další tlak na povolenky podle nás zesílí možným poklesem cen ropy, zemního plynu a elektřiny. Za třetí, v současné době vidíme jediný možný stimul cen, a to ze strany případného regulačního zásahu Evropské komise. V této fázi stále ještě není známo, jakou formu bude mít, nicméně stažení části povolenek z trhu či nedávno navržená možnost změn v plánování množství dražených povolenek v dané aukci v období 2013 – 2020 jsou nejčastěji diskutované možnosti.

Autor je analytik společnosti Virtuse Energy

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít