Analytici: Výrobní inflace je argumentem pro další růst sazeb ČNB

14. září 2004, 00:00 - čtk
14. září 2004, 00:00

Vysoký růst cen v průmyslu je dalšímmakroekonomických ukazatelem v řadě, který hovoří pro rychlejšízpřísňování měnové politiky České národní banky, shodují seanalytici oslovení ČTK. Většinou očekávají, že centrální bankaznovu zvýší úrokové sazby v říjnu a následně ještě jednou vprosinci. Argumentem pro zdražení peněz jsou i poslední statistkyo růstu průmyslu a celé ekonomiky.

Dražší ropa vyhnala ceny v průmyslu k jedenáctiletémurekordu; ceny průmyslových výrobců byly v srpnu o 8,1 procentavyšší než před rokem, což je nejvyšší růst od října 1993. Protipředchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,9 procenta, což je mírněrychlejší tempo ve srovnání s červencovými 0,8 procenta. Zarůstem stojí zejména zdražení ropy, koksu a kovů.

„Dnes zveřejněné výsledky cen průmyslových výrobců za srpenjsou opět velmi nepříjemným překvapením,“ komentoval číslaanalytik ČSOB Patr Dufek.

Ceny v průmyslu se časem odrazí ve vyšším růstuspotřebitelských cen. „To bezpochyby ovlivní i rozhodování ČNB osazbách. Sice nepředpokládám, že by ČNB vyhodnotila situaci jakonatolik urgentní, aby přistoupila ke zvýšení sazeb ještě tentoměsíc. Ke zvýšení ale dojde pravděpodobně v říjnu a dalšího krokuse možná dočkáme již v prosinci,“ uvedl hlavní ekonom HVB BankPavel Sobíšek. Do konce roku tak repo sazba zřejmě vzroste celkemo půl procentního bodu na tři procenta.

Růst cen výrobců má již řadu měsíců stejné příčiny: drahouropu a drahé hutní výrobky. Poměrně rychle však rostou i ceny vpotravinářském průmyslu a tento trend se už odráží i v cenáchněkterých potravin na pultech obchodů. Nejbližší měsíce přitomtěžko přinesou změnu trendu cen výrobců, když na říjen jeavizováno razantní zdražení plynu, míní Sobíšek.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k těm zemím, kdenejrychleji rostou ceny v průmyslu, řekla Markéta Šichtařová zNext Finance. Poslední údaje ukazují, že v červenci rostly ceny vprůmyslu v EU v průměru tempem 3,1 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít