Analytici: Výrobní inflace je argumentem pro další růst sazeb ČNB

14. září 2004, 00:00 - čtk
14. září 2004, 00:00

Vysoký růst cen v průmyslu je dalšímmakroekonomických ukazatelem v řadě, který hovoří pro rychlejšízpřísňování měnové politiky České národní banky, shodují seanalytici oslovení ČTK. Většinou očekávají, že centrální bankaznovu zvýší úrokové sazby v říjnu a následně ještě jednou vprosinci. Argumentem pro zdražení peněz jsou i poslední statistkyo růstu průmyslu a celé ekonomiky.

Dražší ropa vyhnala ceny v průmyslu k jedenáctiletémurekordu; ceny průmyslových výrobců byly v srpnu o 8,1 procentavyšší než před rokem, což je nejvyšší růst od října 1993. Protipředchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,9 procenta, což je mírněrychlejší tempo ve srovnání s červencovými 0,8 procenta. Zarůstem stojí zejména zdražení ropy, koksu a kovů.

„Dnes zveřejněné výsledky cen průmyslových výrobců za srpenjsou opět velmi nepříjemným překvapením,“ komentoval číslaanalytik ČSOB Patr Dufek.

Ceny v průmyslu se časem odrazí ve vyšším růstuspotřebitelských cen. „To bezpochyby ovlivní i rozhodování ČNB osazbách. Sice nepředpokládám, že by ČNB vyhodnotila situaci jakonatolik urgentní, aby přistoupila ke zvýšení sazeb ještě tentoměsíc. Ke zvýšení ale dojde pravděpodobně v říjnu a dalšího krokuse možná dočkáme již v prosinci,“ uvedl hlavní ekonom HVB BankPavel Sobíšek. Do konce roku tak repo sazba zřejmě vzroste celkemo půl procentního bodu na tři procenta.

Růst cen výrobců má již řadu měsíců stejné příčiny: drahouropu a drahé hutní výrobky. Poměrně rychle však rostou i ceny vpotravinářském průmyslu a tento trend se už odráží i v cenáchněkterých potravin na pultech obchodů. Nejbližší měsíce přitomtěžko přinesou změnu trendu cen výrobců, když na říjen jeavizováno razantní zdražení plynu, míní Sobíšek.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k těm zemím, kdenejrychleji rostou ceny v průmyslu, řekla Markéta Šichtařová zNext Finance. Poslední údaje ukazují, že v červenci rostly ceny vprůmyslu v EU v průměru tempem 3,1 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít