Analytici: Výrobní inflace je argumentem pro další růst sazeb ČNB

14. září 2004, 00:00 - čtk
14. září 2004, 00:00

Vysoký růst cen v průmyslu je dalšímmakroekonomických ukazatelem v řadě, který hovoří pro rychlejšízpřísňování měnové politiky České národní banky, shodují seanalytici oslovení ČTK. Většinou očekávají, že centrální bankaznovu zvýší úrokové sazby v říjnu a následně ještě jednou vprosinci. Argumentem pro zdražení peněz jsou i poslední statistkyo růstu průmyslu a celé ekonomiky.

Dražší ropa vyhnala ceny v průmyslu k jedenáctiletémurekordu; ceny průmyslových výrobců byly v srpnu o 8,1 procentavyšší než před rokem, což je nejvyšší růst od října 1993. Protipředchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,9 procenta, což je mírněrychlejší tempo ve srovnání s červencovými 0,8 procenta. Zarůstem stojí zejména zdražení ropy, koksu a kovů.

„Dnes zveřejněné výsledky cen průmyslových výrobců za srpenjsou opět velmi nepříjemným překvapením,“ komentoval číslaanalytik ČSOB Patr Dufek.

Ceny v průmyslu se časem odrazí ve vyšším růstuspotřebitelských cen. „To bezpochyby ovlivní i rozhodování ČNB osazbách. Sice nepředpokládám, že by ČNB vyhodnotila situaci jakonatolik urgentní, aby přistoupila ke zvýšení sazeb ještě tentoměsíc. Ke zvýšení ale dojde pravděpodobně v říjnu a dalšího krokuse možná dočkáme již v prosinci,“ uvedl hlavní ekonom HVB BankPavel Sobíšek. Do konce roku tak repo sazba zřejmě vzroste celkemo půl procentního bodu na tři procenta.

Růst cen výrobců má již řadu měsíců stejné příčiny: drahouropu a drahé hutní výrobky. Poměrně rychle však rostou i ceny vpotravinářském průmyslu a tento trend se už odráží i v cenáchněkterých potravin na pultech obchodů. Nejbližší měsíce přitomtěžko přinesou změnu trendu cen výrobců, když na říjen jeavizováno razantní zdražení plynu, míní Sobíšek.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k těm zemím, kdenejrychleji rostou ceny v průmyslu, řekla Markéta Šichtařová zNext Finance. Poslední údaje ukazují, že v červenci rostly ceny vprůmyslu v EU v průměru tempem 3,1 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít