Analytici: Rozpočet připomíná zkaženou konzervu

11. listopadu 2002, 00:00 - (em, čtk)
11. listopadu 2002, 00:00

Státní finance potřebují výraznou ozdravnou kúru a redukční dietu Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládou navržený státní rozpočet na rok 2003 s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun, což představuje podíl 4,6 % na HDP.

Státní finance potřebují výraznou ozdravnou kúru a redukční dietu

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládou navržený státní rozpočet na rok 2003 s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun, což představuje podíl 4,6 % na HDP.

Vláda musí rychle začít s reformou veřejných financí, aby budoucí státní výdaje již byly zdravější než na rok 2003, míní analytici. Zároveň jeho přijetí sněmovnou vítají, protože rozpočtové provizorium by vneslo nejistotu na finanční trhy. „Vláda musí urychleně zahájit přípravu reformy veřejných financí a provést ji ještě v tomto volebním období,“ zdůraznil analytik společnosti Atlantik FT Jan Schiesser. V opačném případě podle něj hrozí, že ČR ztratí relativní výhodu nižšího celkového zadlužení a začne zaostávat za okolními státy. „V té chvíli by došlo k negativní reakci investorů, která by pravděpodobně vedla k růstu úrokových sazeb, oslabení koruny a zpomalení hospodářského růstu,“ uvedl. V rámci nynější legislativy, kdy zákonem dané výdaje tvoří 80 procent všech výdajů, vláda rozpočet o moc lépe sestavit nemohla, shodují se ekonomové. Přesto však vidí možné úspory v provozních výdajích kapitol. „Bylo možné ušetřit až 20 miliard korun, aniž by to mělo negativní dopad do ekonomiky,“ řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Hlavní chybu vlády pak spatřuje v odkladu úhrady ztráty České konsolidační agentury, což ztrátu podle něj do budoucna prodraží. „Rozpočet představuje zkaženou konzervu, jejíž poživatelnost se každým rokem zhoršuje,“ komentoval vládní předlohu hlavní ekonom Patria Online David Marek. „Ratingová agentura Standard & Poors již své žaludeční potíže přiznala,“ dodal s narážkou na nedávné rozhodnutí zmíněné agentury snížit Česku rating závazků v domácí měně. Důvodem rozhodnutí byly právě obavy z neúměrného růstu deficitů ČR. Rozpočet podle ekonomů potřebuje výraznou ozdravnou kůru spočívající především v zeštíhlení řady výdajových programů, od sociální politiky, přes stavební spoření až po náklady na státní správu. Schiesser se však obává, že vláda, ve které dominuje sociální demokracie, nebude horlivým zastáncem reformy sociálního a penzijního systému. Podle Mertlíka nyní nastane bouřlivá debata o penězích v rámci jednotlivých kapitol, zejména o místních investicích do školství či dopravy. Připomněl poznámku expremiéra Miloše Zemana o tom, že každý poslanec chce, aby po něm v jeho obci zůstal můstek přes potok.

Sobotka má v záloze návrhy změn

Ministerstvo financí v prosinci vládě předloží čtyřletý rozpočtový rámec, který bude obsahovat návrhy daňových změn i náměty na snížení zákonem daných výdajů do sociální oblasti. Projednávání materiálu vládou by se mohlo krýt se třetím čtením rozpočtu. Reformy by podle Sobotky měly směřovat k poklesu podílu deficitu veřejných financí na HDP. Deficit veřejných financí v roce 2003 vzroste na 6,3 procenta HDP, z letošních 5,7 procenta. Podle kritérií pro budoucí přijetí eura však nesmí překročit tři procenta HDP. Samotný schodek státního rozpočtu představuje 4,6 procenta HDP. Diskuze o reformě veřejných financí a příprava čtyřletého rozpočtového výhledu již probíhají. Existuje několik návrhů jak v rozpočtu ušetřit desítky miliard korun. Stát by měl podle nich především zamezit zneužívání nemocenské a sociálních dávek, zpřísnit podporu stavebního spoření či zvýšit daň z nemovitosti. Nemocenskou by podle návrhů měl po dobu prvních tří dnů až tří týdnů nemoci vyplácet místo státu zaměstnavatel. Součástí rozpočtového výhledu by měl být i návrh na snížení neobsazených tabulkových úřednických míst, na něž ministerstva dostávají mzdové prostředky.

Opozice varuje

Předseda opoziční ODS a někdejší federální ministr financí Václav Klaus varoval, že rozpočet povede k zadlužování státu a žití na dluh. „Doufám, že občané vědí, že se to týká jich, že to není nějaký pomyslný stát a že problém, který tím nastává, je veliký,“ řekl krátce po hlasování. Poslanci Václav Klaus, Martin Kocourek a Vlastimil Tlustý (všichni ODS) připravili návrh Ústavního zákona o rozpočtové kázni. Jeho základní myšlenkou je nová úprava vztahů vlády a parlamentu, formulace zásad rozpočtové kázně, návrh na pravidelné, tedy každoroční vytváření dokumentu nazvaného Zpráva o rozpočtové strategii vlády, odlišení tří tzv. rozpočtových režimů lišících se velikostí rozpočtového provizoria atd. Jeho smyslem je co nejvíce se přiblížit vyrovnanému rozpočtu. Ministr financí Bohuslav Sobotka návrh označil za slupku bez obsahu. Takový zákon by podle něj pouze vedl k tomu, že by vláda trvale hospodařila podle rozpočtového provizoria.

Zhruba 96 procent z celkových příjmů navrženého rozpočtu tvoří daně a inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Na samotných daních bez pojistného stát v roce 2003 plánuje vybrat 384,4 miliardy korun, což je o šest procent více než letos. Nejvíce výdajů pak směřuje do sociální oblasti. V roce 2003 stát na sociálních dávkách vyplatí 322,1 miliardy Kč (o 4,5 procenta více než letos), z toho na důchody vynaloží 225,9 miliardy korun.

Od vládních kolegů se ministr Sobotka dočkal gratulací, od opozice a analytiků kritiky.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít