Analytici: Zaměstnavatelé jsou s náborem nových pracovních sil opatrní

08. března 2012, 16:10 - MediaFax
08. března 2012, 16:10

Zaměstnavatelé jsou při náboru nových pracovníků stále opatrní, může za to především nejisté tempo růstu domácí ekonomiky, tvrdí analytici osloveni agenturou Mediafax.

Foto: Karel Šanda / TÝDEN

O mírném zvýšení únorové nezaměstnanosti v Česku na 9,2 procenta dnes informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.  „Obvykle sice nezaměstnanost v únoru klesá, ale vzhledem k oslabující ekonomice není až tak překvapivý její mírný vzestup,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB a dodal, že nezaměstnanost v nejbližších měsících čeká pokles k 8,5 procenta díky sezonním pracím, které můžeme na trhu práce očekávat už od března.

Před několika dny uveřejnila vláda další plánované kroky na straně výdajů, které dopadnou také na státní úředníky. Další zeštíhlování státního aparátu a slučování či rušení některých úřadů bude tlačit na další růst počtu lidí bez práce. Nezaměstnanost by se tak mohla převalit přes 9,5 procenta,“ míní analytik skupiny Citfin, Tomáš Volf.

Podle něj vyšší nárůst nezaměstnanosti v únoru nepřišel kvůli tomu, že vymizel negativní vliv ukončování pracovních poměrů koncem roku. „Ten se projevil už v lednové nezaměstnanosti, dá se podle něho tedy hovořit o zrychlené nezaměstnanosti v minulém měsíci.

Část zaměstnavatelů si zvykla posílat své zaměstnance na zimu na úřady práce, aby se na jaře mohli opět vrátit,“ komentoval dále Dufek s tím, že pracovní úvazky na dobu určitou a vedle toho rozvinutý švarcsystém se tak stávají stále významnějším českým koloritem. To, co by mohlo s nezaměstnaností zahýbat k lepšímu, a sice částečné úvazky, rozhodně zatím příliš nelákají. Koncem roku analytici očekávají nezaměstnanost okolo devíti procent.

Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru vzrostla z ledových 9,1 na 9,2 procenta. Úřad práce ČR ke konci února evidoval celkem 541 685 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 7 596 vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 poklesl o 25 211. Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenána v okrese Jeseník (17,9 %), naopak nejnižší mírů nezaměstnanosti má Praha-východ (3,5 %). Nejvyšší meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl v okrese Ústí nad Labem (4,5 %). Počet volných pracovních míst meziměsíčně vzrostl o 2200 (+6,4 %) na 36 671 volných pozic, na jedno volné místo připadá v průměru 14,8 uchazeče.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít