Article, show

Analytici: Za zvýšením míry nezaměstnanosti je i očekávaný útlum ekonomiky

08. února 2012, 15:49 - MediaFax
08. února 2012, 15:49

Za zvýšením míry nezaměstnanosti stojí kromě tradičních sezonních faktorů také očekávaný útlum ekonomiky, míní analytici. Reagovali tak na středeční data Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ČR, podle kterých se lednová míra nezaměstnanosti zvedla z prosincových 8,6 na 9,1 procenta.

Foto: Karel Šanda / TÝDEN

„Za lednovým výsledkem stojí především ukončování, respektive neprodlužování některých úvazků na dobu určitou koncem roku. Také se na dnešním čísle negativně projevila neochota a obezřetnost zaměstnavatelů najímat další zaměstnance. Tento vliv bude hrát prim také v dalších měsících vzhledem k očekávanému poklesu růstu především německé ekonomiky,“ vysvětlil analytik skupiny Citfin Tomáš Volf.

Jak doplnil analytik Československé obchodní banky Petr Dufek, pro první měsíc v roce je typický nárůst počtu nezaměstnaných, kterým skončil pracovní poměr na konci roku. “Jde tedy o sezonní výkyv, za kterým stojí časově omezené úvazky ve službách a stavebnictví a u zaměstnavatelů pak i rostoucí obliba pracovních poměrů na dobu určitou,“ sdělil Dufek.

Svoji roli tentokrát i podle něj sehrává i očekávaný útlum ekonomiky, na který některé firmy v předstihu reagují propouštěním. “Letošní rok bude ve znamení vyšší nezaměstnanosti, která se v závěru roku bude pohybovat okolo devíti procent. Bude to znamenat mírné zhoršení oproti předchozímu roku, za kterým bude slabší ekonomika, která nebude generovat nová pracovní místa,“ nastínil analytik.

Za pravidelnými růsty v lednu stojí ukončené pracovní poměry ke konci roku. Lidé pak nastupují na úřady práce, přičemž nových pracovních míst v tu chvíli nepřibývá. Ovšem s nástupem jarních měsíců by nezaměstnanost měla pozvolna klesat,“ predikoval analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Za výraznějším skokem v nezaměstnanosti tentokrát stojí i náhlá změna počasí v lednu. Díky příznivým teplotám ještě na začátku roku mohly probíhat některé sezonní práce. Propad teplot až o dvě desítky pod bod mrazu je ale nadobro zastavil až do jara, a tak někteří lidé zamířili na úřady práce,“ doplnil Kozub.

Míra nezaměstnanosti v ČR v lednu vzrostla z prosincových 8,6 procenta na 9,1 procenta, dnes o tom informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Výsledek odpovídá tržnímu konsenzu agentury Bloomberg.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít