Analytici: Za zvýšením míry nezaměstnanosti je i očekávaný útlum ekonomiky

08. února 2012, 15:49 - MediaFax
08. února 2012, 15:49

Za zvýšením míry nezaměstnanosti stojí kromě tradičních sezonních faktorů také očekávaný útlum ekonomiky, míní analytici. Reagovali tak na středeční data Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ČR, podle kterých se lednová míra nezaměstnanosti zvedla z prosincových 8,6 na 9,1 procenta.

Foto: Karel Šanda / TÝDEN

„Za lednovým výsledkem stojí především ukončování, respektive neprodlužování některých úvazků na dobu určitou koncem roku. Také se na dnešním čísle negativně projevila neochota a obezřetnost zaměstnavatelů najímat další zaměstnance. Tento vliv bude hrát prim také v dalších měsících vzhledem k očekávanému poklesu růstu především německé ekonomiky,“ vysvětlil analytik skupiny Citfin Tomáš Volf.

Jak doplnil analytik Československé obchodní banky Petr Dufek, pro první měsíc v roce je typický nárůst počtu nezaměstnaných, kterým skončil pracovní poměr na konci roku. “Jde tedy o sezonní výkyv, za kterým stojí časově omezené úvazky ve službách a stavebnictví a u zaměstnavatelů pak i rostoucí obliba pracovních poměrů na dobu určitou,“ sdělil Dufek.

Svoji roli tentokrát i podle něj sehrává i očekávaný útlum ekonomiky, na který některé firmy v předstihu reagují propouštěním. “Letošní rok bude ve znamení vyšší nezaměstnanosti, která se v závěru roku bude pohybovat okolo devíti procent. Bude to znamenat mírné zhoršení oproti předchozímu roku, za kterým bude slabší ekonomika, která nebude generovat nová pracovní místa,“ nastínil analytik.

Za pravidelnými růsty v lednu stojí ukončené pracovní poměry ke konci roku. Lidé pak nastupují na úřady práce, přičemž nových pracovních míst v tu chvíli nepřibývá. Ovšem s nástupem jarních měsíců by nezaměstnanost měla pozvolna klesat,“ predikoval analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Za výraznějším skokem v nezaměstnanosti tentokrát stojí i náhlá změna počasí v lednu. Díky příznivým teplotám ještě na začátku roku mohly probíhat některé sezonní práce. Propad teplot až o dvě desítky pod bod mrazu je ale nadobro zastavil až do jara, a tak někteří lidé zamířili na úřady práce,“ doplnil Kozub.

Míra nezaměstnanosti v ČR v lednu vzrostla z prosincových 8,6 procenta na 9,1 procenta, dnes o tom informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Výsledek odpovídá tržnímu konsenzu agentury Bloomberg.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít