Analytici: Za zvýšením míry nezaměstnanosti je i očekávaný útlum ekonomiky

08. února 2012, 15:49 - MediaFax
08. února 2012, 15:49

Za zvýšením míry nezaměstnanosti stojí kromě tradičních sezonních faktorů také očekávaný útlum ekonomiky, míní analytici. Reagovali tak na středeční data Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ČR, podle kterých se lednová míra nezaměstnanosti zvedla z prosincových 8,6 na 9,1 procenta.

Foto: Karel Šanda / TÝDEN

„Za lednovým výsledkem stojí především ukončování, respektive neprodlužování některých úvazků na dobu určitou koncem roku. Také se na dnešním čísle negativně projevila neochota a obezřetnost zaměstnavatelů najímat další zaměstnance. Tento vliv bude hrát prim také v dalších měsících vzhledem k očekávanému poklesu růstu především německé ekonomiky,“ vysvětlil analytik skupiny Citfin Tomáš Volf.

Jak doplnil analytik Československé obchodní banky Petr Dufek, pro první měsíc v roce je typický nárůst počtu nezaměstnaných, kterým skončil pracovní poměr na konci roku. “Jde tedy o sezonní výkyv, za kterým stojí časově omezené úvazky ve službách a stavebnictví a u zaměstnavatelů pak i rostoucí obliba pracovních poměrů na dobu určitou,“ sdělil Dufek.

Svoji roli tentokrát i podle něj sehrává i očekávaný útlum ekonomiky, na který některé firmy v předstihu reagují propouštěním. “Letošní rok bude ve znamení vyšší nezaměstnanosti, která se v závěru roku bude pohybovat okolo devíti procent. Bude to znamenat mírné zhoršení oproti předchozímu roku, za kterým bude slabší ekonomika, která nebude generovat nová pracovní místa,“ nastínil analytik.

Za pravidelnými růsty v lednu stojí ukončené pracovní poměry ke konci roku. Lidé pak nastupují na úřady práce, přičemž nových pracovních míst v tu chvíli nepřibývá. Ovšem s nástupem jarních měsíců by nezaměstnanost měla pozvolna klesat,“ predikoval analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Za výraznějším skokem v nezaměstnanosti tentokrát stojí i náhlá změna počasí v lednu. Díky příznivým teplotám ještě na začátku roku mohly probíhat některé sezonní práce. Propad teplot až o dvě desítky pod bod mrazu je ale nadobro zastavil až do jara, a tak někteří lidé zamířili na úřady práce,“ doplnil Kozub.

Míra nezaměstnanosti v ČR v lednu vzrostla z prosincových 8,6 procenta na 9,1 procenta, dnes o tom informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Výsledek odpovídá tržnímu konsenzu agentury Bloomberg.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může…
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít