Analytici: Z listopadových cen výrobců šly vzhůru především ceny v rafinériích

15. prosince 2011, 13:36 - MediaFax
15. prosince 2011, 13:36

V listopadu průmyslové firmy opět zdražovaly své výrobky, v první řadě šly vzhůru ceny v rafinériích, uvedli analytici. Reagovali tak na čtvrteční data Českého statistického úřadu (ČSÚ) o indexu cen výrobců za listopad.  

Foto: Profimedia.cz

„Ceny ropy typu Brent začaly výrazněji růst až v průběhu února tohoto roku. Do budoucna se tak bude srovnávací základna postupně zvyšovat, čímž by v budoucích měsících neměl být vytvářen tak vysoký tlak na meziroční růst cen výrobců. Oslabující koruna navyšuje také ceny vstupů, což by se automaticky mělo projevit v růstu cen výrobců,“ okomentoval data Martin Prokop, analytik Next Finance.

Za růstem cen potravin podle Prokopa stojí kvantitativní uvolňování měnové politiky americké centrální banky. „Napumpování likvidity do ekonomiky vedlo k růstu cen komodit i potravin,“ dodal.

„Vyšší ovšem v listopadu byly i ceny dopravních prostředků a také plastů, které tak reagují na dlouhodobě vysoké ceny ropy na světových trzích. Také ceny ve výrobě stále rostou (+0,4 %), zatímco prostor pro zdražování pro konečného spotřebitele dosud nebyl velký. Otázkou je, kdy se ceny výrobců ve větší míře přelijí i do konečných cen pro spotřebitele,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Tlak na růst cen ze strany výrobců podle Dufka přetrvává. „V rámci přípravy na vyšší DPH se sice podaří část vyšších nákladů do spotřebitelských cen vměstnat, avšak celkově nebude prostor pro růst cen velký. Spotřebitelská poptávka zůstává i nadále utlumená a další pokles ji ještě čeká. Kdo bude chtít v takové situaci prodávat, nebude moci příliš zdražovat. Na domácím trhu prostor mít nebude a evropský trh míří do recese,“ upozornil.

„Během dalších měsíců by měly inflační tlaky u cen výrobců polevovat s tím, že bude vyprchávat efekt slabší koruny. V průměru by se výrobní ceny tento rok měly zvednout okolo 5,6 procenta, v příštím roce pak o méně než tři procenta. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit, jako je ropa, kovy a zemědělské komodity,“ očekává Jiří Škop, analytik Komerční banky.

Ceny průmyslových výrobců se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, meziroční růst zůstal na říjnové úrovni 5,6 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít