Analytici: Maloobchodní tržby překvapily, rostly díky automobilovému průmyslu

09. ledna 2012, 22:01 - MediaFax
09. ledna 2012, 22:01

Maloobchodní tržby na rozdíl od očekávání v listopadu rostly meziročně o 0,5 procenta, podle analytiků byl důvodem silný motoristický segment, konkrétně prodeje nových automobilů. Reagovali tak na listopadová data o maloobchodních tržbách, která v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Foto: Profimedia.cz

Listopadové maloobchodní tržby překvapily růstem o 0,5 procenta, čímž překonaly tržní i naše očekávání. Oproti říjnu se tržby po sezonním a kalendářním očištění snížily o 0,7 procenta. Struktura tržeb celkově ukazuje na stejný obrázek jako v minulých měsících. Hlavním tahounem zůstává motoristický segment, zatímco prodeje u ostatních maloobchodníků zaostávají, což indikuje přetrvávající slabou spotřebu domácností,“ uvedl Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Přestože dnešní celkový údaj mile překvapil, nemůžeme rozhodně usuzovat na zlepšující se tendence ve spotřebě domácností. Prodeje aut jsou prakticky jediným motorem maloobchodních tržeb, když si za 11 měsíců loňského roku připsaly celkově 5,5 procenta. V ostatních segmentech bez zahrnutí aut se prodeje maloobchodníků zvýšily pouze o 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že do statistiky jsou zahrnovány i firemní nákupy automobilů, podtrhují čísla slabost poptávky ze strany spotřebitelů,“ shrnul Frayer.

Loňský rok by podle něj celkově neměl přinést ve srovnání s rokem 2010 výraznější zlepšení. Po růstu o 1,2 procenta v roce 2010 Frayer za minulý rok očekává mírně lepší výsledek. „Nejistota ohledně budoucího vývoje zůstává vysoká. Navíc dochází k postupnému ekonomickému ochlazování ve světě, což by mělo mít i nepříznivý dopad na trh práce. Útratám domácností nenahrává ani fiskální restrikce, která se negativně dotýká jejich příjmů. Pro letošní rok očekáváme, že se dynamika maloobchodních tržeb dostane do červených čísel,“ dodal. Komerční banka v letošním roce očekává pokles o jedno procento.

Pokles maloobchodu po vyloučení segmentu aut nepřekvapil. Ukazuje se tak, že lidé stále utrácejí spíše opatrně a na své si tak přicházejí pouze prodejci aut a internetoví prodejci,“ okomentoval údaje Petr Dufek, analytik ČSOB. „A ve stejném duchu byly nejspíše i údaje za prosinec. Nemyslím si, že by loňské vánoce byly silnější než v roce 2010. O co více lidé utrácejí v e-shopech a v zahraničí, o to méně pak utrácejí v tuzemských kamenných prodejnách. A nic na tom nezměnila ani koruna, která byla v posledních měsících loňského roku citelně slabší,“ vysvětlil.

Rok 2012 podle něj bude ve znamení dalšího oslabení maloobchodních prodejů. Lidé budou opatrnější a ještě více budou hledat slevy a levnější spotřební zboží v zahraničí. „Ukazuje se také, že vstřícnost zahraničních prodejců narůstá a ani bariéra v podobě zavedené DPH pro dovážené zboží mimo EU, ani byrokratická mašinérie s tím spojená, stále výrazně nesnižuje atraktivitu neevropských prodejců.

Maloobchodní tržby se překvapivě mírně zvýšily, přesto není důvod k optimismu. Nadále můžeme pracovat s hypotézou, že spotřeba domácností a jejich útraty v obchodech prakticky stagnují a nijak nepřispívají k růstu hrubého domácího produktu,“ řekl pro agenturu Mediafax David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Podle něj není za této situace důvodu, aby Česká národní banka měnila parametry své měnové politiky. „Lze tedy očekávat, že ještě po řadu měsíců setrvá u rekordně nízkých úrokových sazeb, a to právě z toho důvodu, že domácí poptávka nijak netlačí na růst cenové hladiny,“ doplnil.  Sezonně neočištěné maloobchodní tržby v ČR v listopadu meziročně vzrostly o 0,5 procenta. Tržní konsenzus agentury Reuters počítal s mírným poklesem (-0,7 %).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít