Analytici: Český průmysl letos nebude vykazovat skvělá čísla

06. září 2011, 16:15 - MediaFax
06. září 2011, 16:15

Druhé pololetí letošního roku nejspíše bude ve znamení dalšího poklesu dynamiky nejvýznamnějšího odvětví ekonomiky. Vyplývá to z vyjádření analytiků v reakci na informace Českého statistického úřadu (ČSÚ) o růstu průmyslové produkce v České republice za měsíc červenec.

Foto: Profimedia.cz

Průmysl se stále veze na vlně zahraniční poptávky. Vzhledem k rostoucím obavám z dalšího vývoje evropské ekonomiky však bude asi docela těžké udržet jeho solidní tempo i v dalších měsících,“ řekl Petr Dufek, analytik ČSOB. „Zajímavější než samotné tempo výroby jsou nové zakázky, které meziročně rostou jen o 1,1 procenta. Ty zahraniční vykazují stále solidní tempo (tentokrát +8,1 procenta), zatímco ty domácí padají aktuálně o 9,4 procenta. A stejně jako ve výrobě i zde hrají prim zakázky především pro automobilky. Naproti tomu strmý pád zažívá zájem o elektroniku a elektrická zařízení,“ doplnil.

Zpomalování růstu produkce, zakázek a zhoršující se výhled do dalších měsíců se projevuje v opatrnosti průmyslových firem. Přestože růst českého průmyslu zpomaluje, stále zůstává nadprůměrně vysoký v rámci EU,“ uvedl David Marek, analytik společnosti Patria Finance. „V červnu se průmyslová výroba celé 27členné EU meziročně zvýšila o 1,7 procenta. Nicméně malá, velmi otevřená ekonomika, která se navíc nemůže opřít o domácí poptávku, nemůže uniknout zhoršení globální ekonomické situace, které naznačuje řada předstihových indikátorů. Zahraniční obchod a průmysl budou jedněmi z prvních oblastí, kde to bude patrné,“ dodal.

Růst průmyslové produkce byl slabší než v předchozích měsících, negativní je také velmi nízký růst hodnoty nových zakázek, přičemž ty tuzemské klesly o téměř deset procent. Právě slabá tuzemská poptávka, daná stagnací spotřeby domácností a omezením vládních investic, brání ještě většímu růstu českého průmyslu,“ uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Pokud se však ohlédnu za celým letošním rokem, tak si průmysl stále vede velmi dobře, řekl bych až nad očekávání, a spolu se zahraničním obchodem táhne českou ekonomiku. Růst průmyslové výroby v ČR vysoce překračuje průměr zemí EU, což jen dokládá, že české podniky dokázaly výrazně zvýšit produktivitu práce, počínaly si rozumně ve zvyšování mezd a zefektivnily vnitřní procesy. Díky tomu jsou tak vysoce konkurenceschopné i na náročných zahraničních trzích, kde jim roste objem nových zakázek. Velmi dobře si stále vede zpracovatelský průmysl, zejména výroba strojů a motorových vozidel, dále farmaceutický průmysl, hutnictví a slévárenství. Jak si povede český průmysl ve zbytku roku, bude do značné míry záviset na vývoji v zahraničí a tamní poptávce,“ doplnil Kužel.

Červencové výsledky jsou další z řady statistických údajů, které dokládají slábnoucí poptávku v Evropě. Proexportně orientovaná česká ekonomika je závislá na vývozu. Naštěstí se stále velice daří automobilovému průmyslu. Bez něj by průmyslová produkce klesla. Hodnota nových zakázek bohužel také nevykazuje příznivé hodnoty. Tempo růstu je podstatně slabší než bychom potřebovali,“ řekl Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika.

Český průmysl je stále více závislý na zahraniční poptávce. Tržby z vývozu rostly meziročně o 15,4 procenta, zatímco domácí tržby klesly o 2,9 procenta. To samé platí pro nové zakázky. Hodnota nových zakázek ze zahraničí vzrostla o více jak osm procent, zatímco hodnota tuzemských zakázek klesla o 9,4 procenta. To je velice nebezpečné. Domácí poptávka je velice slabá a ta zahraniční kvůli problémům eurozóny bude také brzy slábnout. Ekonomika bude dále zpomalovat svůj růst. A to je optimističtější scénář. Pravděpodobnost další recese se každým dnem zvyšuje. Budoucnost pro průmysl tak není příliš růžová,“ řekla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Tempo růstu průmyslu již nebude tak vysoké, jako jsme viděli v předešlých měsících. Český průmysl je závislý na zahraniční poptávce. Zahraniční poptávka ale bude také vzhledem k ekonomickým problémům eurozóny dále slábnout. Vzhledem k podmínkám v zahraničí počítáme s růstem českého průmyslu letos kolem 5,4 procenta. Pokud by západoevropské ekonomiky upadly do recese, bylo by zpomalení ještě výraznější,“ dodala.

Snad nejvíce negativní informaci přináší statistika nových zakázek v průmyslu, jejichž růst se téměř zastavil. V červenci se nové zakázky zvýšily pouze o 1,1 procenta, což je nejslabší výsledek od října 2009. Vzhledem k tomu, že zahraniční zakázky stouply o 8,1 procenta, lze přičítat zpomalení růstu celkových zakázek především slabé domácí poptávce. Bohužel při stoupající pravděpodobnosti recese v eurozóně mohou v dalších měsících oslabit i zahraniční zakázky,“ uvedl David Marek, analytik společnosti Patria Finance. “Přestože růst českého průmyslu zpomaluje, stále zůstává nadprůměrně vysoký v rámci EU. V červnu se průmyslová výroba celé 27členné EU meziročně zvýšila o 1,7 procenta. Nicméně malá, velmi otevřená ekonomika, která se navíc nemůže opřít o domácí poptávku, nemůže uniknout zhoršení globální ekonomické situace, které naznačuje řada předstihových indikátorů. Zahraniční obchod a průmysl budou jedněmi z prvních oblastí, kde to bude patrné,“ dodal.

Průmysl táhne dopředu již jen zahraniční poptávka. Zatímco zahraniční tržby rostly, domácí již padají dolů. Ani další vývoj zakázek nenaznačuje změnu trendu a tuzemské zakázky i vývoj nálady spotřebitelů naznačují další pokles poptávky z tuzemska,“ uvedl Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR). „Tuzemské faktory budou nadále zatíženy restriktivními rozpočtovými opatřeními a zvyšováním daní a stále nízkou úrovní domácí poptávky,“ doplnil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít