AMSP ČR: Pro české podniky je důležitá spolupráce s firmami z Visegrádké čtyřky

24. listopadu 2011, 18:55 - MediaFax
24. listopadu 2011, 18:55

Spolupráce českých podniků s firmami zemí Visegrádské čtyřky je pro českou ekonomiku životně důležitá, shodli se zástupci partnerských asociací malých a středních podniků zemí Visegrádské čtyřky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Foto: Profimedia.cz

Spolupráce našich podniků s firmami takzvané V4 je pro naši ekonomiku životně důležitá. Téměř pětina našich vývozů směřuje do zemí V4, sedmina veškerého dovozu do ČR je naopak z těchto destinací dovážena. Životně důležité pro naše podnikatele je malé přeshraniční podnikání v oblasti drobných služeb, maloobchodu a řemesel,“ uvedl na setkání Karel Havlíček, předseda AMSP ČR a viceprezident Evropské asociace řemesel, malých a středních podniků. Podle Havlíčka jsou pro střední české výrobce zcela zásadní destinace V4, zejména potom Slovensko a Polsko.

AMSP ČR uspořádala ve čtvrtek 24. listopadu v rámci své každoroční prestižní akce „Den podnikatelů České republiky“ – mezinárodní setkání šéfů asociací a komor malého a středního podnikání zemí Visegrádské čtyřky. Předsedové a významní představitelé komor a asociací Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky byli doplněni představiteli Ruské hospodářské a průmyslové komory. Setkání se rovněž zúčastnila pověřená prezidentka největší UEAPME, Gunilla Almgrenová ze Švédska.

Hlavním tématem setkání asociací V4 byla dohoda vzájemné koordinace kroků při prosazování zájmů podnikatelů visegrádských zemí vůči Evropské komisi. Podnikatelské prostředí je čím dál více ovlivňováno zákony a vyhláškami pocházející z dílny Evropské unie. U více než 50 procent těchto opatření dotýkajících se podnikání je Česká republika již jen zprostředkovatelem. Aktivní lobbing na úrovni evropských asociací podle UEAPME nabývá v posledních letech na významu.

Hlavními závěry ze zasedání prezidentů asociací a komor V4 bylo zintenzivnění tlaku na státní agentury v rámci podpory klíčových odvětví, zejména nových oborů s vyšší přidanou hodnotou, zahájení komunikace o společném registru dlužníků podniků, návrh na projekt průzkumu klíčových témat malého a středního podnikání v zemích V4 a vytvoření národních nástrojů podpory podnikání přeshraničního charakteru v hraničních zónách této skupiny. Zástupci se dále dohodli na bezprostřední diskuzi s finančními institucemi V4 se státní účastí, týkající se komfortních podmínek pro úvěrování a pojišťování exportů do těchto zemí, včetně zrychleného ratingu, jednotném prosazování podnikatelských zájmů v rámci EU (zejména prostřednictvím UEAPME) a participaci na společných projektech klastrů, podporovaných strukturálními fondy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít