AMSP ČR: Pro české podniky je důležitá spolupráce s firmami z Visegrádké čtyřky

24. listopadu 2011, 18:55 - MediaFax
24. listopadu 2011, 18:55

Spolupráce českých podniků s firmami zemí Visegrádské čtyřky je pro českou ekonomiku životně důležitá, shodli se zástupci partnerských asociací malých a středních podniků zemí Visegrádské čtyřky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Foto: Profimedia.cz

Spolupráce našich podniků s firmami takzvané V4 je pro naši ekonomiku životně důležitá. Téměř pětina našich vývozů směřuje do zemí V4, sedmina veškerého dovozu do ČR je naopak z těchto destinací dovážena. Životně důležité pro naše podnikatele je malé přeshraniční podnikání v oblasti drobných služeb, maloobchodu a řemesel,“ uvedl na setkání Karel Havlíček, předseda AMSP ČR a viceprezident Evropské asociace řemesel, malých a středních podniků. Podle Havlíčka jsou pro střední české výrobce zcela zásadní destinace V4, zejména potom Slovensko a Polsko.

AMSP ČR uspořádala ve čtvrtek 24. listopadu v rámci své každoroční prestižní akce „Den podnikatelů České republiky“ – mezinárodní setkání šéfů asociací a komor malého a středního podnikání zemí Visegrádské čtyřky. Předsedové a významní představitelé komor a asociací Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky byli doplněni představiteli Ruské hospodářské a průmyslové komory. Setkání se rovněž zúčastnila pověřená prezidentka největší UEAPME, Gunilla Almgrenová ze Švédska.

Hlavním tématem setkání asociací V4 byla dohoda vzájemné koordinace kroků při prosazování zájmů podnikatelů visegrádských zemí vůči Evropské komisi. Podnikatelské prostředí je čím dál více ovlivňováno zákony a vyhláškami pocházející z dílny Evropské unie. U více než 50 procent těchto opatření dotýkajících se podnikání je Česká republika již jen zprostředkovatelem. Aktivní lobbing na úrovni evropských asociací podle UEAPME nabývá v posledních letech na významu.

Hlavními závěry ze zasedání prezidentů asociací a komor V4 bylo zintenzivnění tlaku na státní agentury v rámci podpory klíčových odvětví, zejména nových oborů s vyšší přidanou hodnotou, zahájení komunikace o společném registru dlužníků podniků, návrh na projekt průzkumu klíčových témat malého a středního podnikání v zemích V4 a vytvoření národních nástrojů podpory podnikání přeshraničního charakteru v hraničních zónách této skupiny. Zástupci se dále dohodli na bezprostřední diskuzi s finančními institucemi V4 se státní účastí, týkající se komfortních podmínek pro úvěrování a pojišťování exportů do těchto zemí, včetně zrychleného ratingu, jednotném prosazování podnikatelských zájmů v rámci EU (zejména prostřednictvím UEAPME) a participaci na společných projektech klastrů, podporovaných strukturálními fondy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít