Americkému know-how blíže

30. dubna 2010, 14:59 - Martin Rychlík
30. dubna 2010, 14:59

Věda a výzkum

Čeští vědci i firmy by se měli dočkat podpisu smlouvy, jež jim umožní přístup k výzkumným projektům USA. Dohodu, na kterou se dlouho čekalo, schválila minulé úterý česká vláda. „Smlouva je průlomová. Je to první smlouva, která umožní našim subjektům a vědecko-výzkumným kapacitám dostat se na stejnou úroveň jako těm americkým,“ uvedl ministr obrany Martin Barták, jenž by ji prý mohl podepsat v nejbližších týdnech. Tuzemské univerzity a ústavy se pak budou moci ucházet o dotace či podíl v amerických projektech primárně obranného charakteru. Současné znění smlouvy počítá s přímým a průhledným zadáváním zakázek.
Dle Bartáka se nejedná o „kompenzaci“ za zrušený projekt radarové obrany, nicméně dohoda je důležitější pro českou stranu, byť je formálně reciproční. „Jsme teprve jedenáctá země světa, která má takovou smlouvu s USA. To je skutečně mimořádný úspěch, když si představíte Česko mezi hlavními vědeckými mocnostmi světa,“ řekla týdeníku EURO ministryně školství Miroslava Kopicová, jejíž resort zodpovídá za mezinárodní spolupráci ve výzkumu. „Získáme přímý přístup k unikátním, extrémně drahým a u nás nedostupným technologiím. Současně se naši vědci budou moci podílet na společných projektech, k nimž má přístup jen málokdo. Je to vybraný klub a pro zúčastněné i vysoce motivační záležitost,“ dodává 1. místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Od 26. února funguje v Praze pobočka Úřadu pro námořní výzkum (ONR). Dá se očekávat i vznik obdobné „centrály“ na české straně? „Není důvod. Centrála, která vznikla, je kontaktním místem pro přípravu a projednávání společných projektů nejen v Česku, ale i v celé střední a východní Evropě. Na druhé straně vládou schválená smlouva řeší postupy státních orgánů na obou stranách, zastoupených náměstky ministrů obrany,“ říká Kopicová.
Základy vážnější spolupráce byly položeny předloni, kdy tým pod vedením Vladimíra Maříka z ČVUT vytipoval pro USA asi 250 nejzajímavějších českých pracovišť. Tři z nich byly Američany finančně podpořeny. Dnes Mařík říká: „Dveře jsou otevřeny. Záleží jen na Češích, zda do nich dokážou vstoupit. Dostatek zdatných vědců máme. Příležitosti se musí chopit i průmysl. Smlouva je koncipována velmi široce, bez omezení oboru a rozsahu spolupráce a umožní zapojení velkého počtu pracovišť do nejrůznějších typů amerických vládních projektů. Může se stát silným impulzem pro globalizaci českého výzkumu.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít