Americkému know-how blíže

30. dubna 2010, 14:59 - Martin Rychlík
30. dubna 2010, 14:59

Věda a výzkum

Čeští vědci i firmy by se měli dočkat podpisu smlouvy, jež jim umožní přístup k výzkumným projektům USA. Dohodu, na kterou se dlouho čekalo, schválila minulé úterý česká vláda. „Smlouva je průlomová. Je to první smlouva, která umožní našim subjektům a vědecko-výzkumným kapacitám dostat se na stejnou úroveň jako těm americkým,“ uvedl ministr obrany Martin Barták, jenž by ji prý mohl podepsat v nejbližších týdnech. Tuzemské univerzity a ústavy se pak budou moci ucházet o dotace či podíl v amerických projektech primárně obranného charakteru. Současné znění smlouvy počítá s přímým a průhledným zadáváním zakázek.
Dle Bartáka se nejedná o „kompenzaci“ za zrušený projekt radarové obrany, nicméně dohoda je důležitější pro českou stranu, byť je formálně reciproční. „Jsme teprve jedenáctá země světa, která má takovou smlouvu s USA. To je skutečně mimořádný úspěch, když si představíte Česko mezi hlavními vědeckými mocnostmi světa,“ řekla týdeníku EURO ministryně školství Miroslava Kopicová, jejíž resort zodpovídá za mezinárodní spolupráci ve výzkumu. „Získáme přímý přístup k unikátním, extrémně drahým a u nás nedostupným technologiím. Současně se naši vědci budou moci podílet na společných projektech, k nimž má přístup jen málokdo. Je to vybraný klub a pro zúčastněné i vysoce motivační záležitost,“ dodává 1. místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Od 26. února funguje v Praze pobočka Úřadu pro námořní výzkum (ONR). Dá se očekávat i vznik obdobné „centrály“ na české straně? „Není důvod. Centrála, která vznikla, je kontaktním místem pro přípravu a projednávání společných projektů nejen v Česku, ale i v celé střední a východní Evropě. Na druhé straně vládou schválená smlouva řeší postupy státních orgánů na obou stranách, zastoupených náměstky ministrů obrany,“ říká Kopicová.
Základy vážnější spolupráce byly položeny předloni, kdy tým pod vedením Vladimíra Maříka z ČVUT vytipoval pro USA asi 250 nejzajímavějších českých pracovišť. Tři z nich byly Američany finančně podpořeny. Dnes Mařík říká: „Dveře jsou otevřeny. Záleží jen na Češích, zda do nich dokážou vstoupit. Dostatek zdatných vědců máme. Příležitosti se musí chopit i průmysl. Smlouva je koncipována velmi široce, bez omezení oboru a rozsahu spolupráce a umožní zapojení velkého počtu pracovišť do nejrůznějších typů amerických vládních projektů. Může se stát silným impulzem pro globalizaci českého výzkumu.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít