Americká rýže na čínské talíře

11. října 2011, 18:08 - (red)
11. října 2011, 18:08

Americká rýže na čínské talíře

AP

Americká rýže na čínské talíře

Sen amerických farmářů o tom, že budou prodávat rýži do Číny, by se mohl již brzy stát skutečností. Spojené státy a Čína jsou údajně blízko dohodě, která by tento obchod umožnila. Nejlidnatější země planety je sice největším producentem rýže na světě, tamní obyvatelé však veškerou domácí úrodu rok co rok kompletně zkonzumují. Ani to však pro 1,3 miliardy lidí nestačí, a tak musí Čína rýži dovážet například z Vietnamu a z Thajska. Spojené státy jsou co do objemu exportu rýže na čtvrtém místě na světě, vyváží ji do více než stovky zemí. Peking se až doposud dovozu rýže z USA bránil. Argumentoval tím, že americká rýže prozatím nezískala od čínských úřadů potřebné certifikáty, které by potvrzovaly, že je nezávadná.

Herald Sun

Z megadolu atrakce

Austrálie se za pár desítek let dočká nové turistické atrakce. Tak alespoň vypadají plány tamní důlní společnosti BHP Billiton, která zhruba 550 kilometrů od Adelaide provozuje jeden z největších dolů na světě zvaný Olympic Dam.
Povrchový důl, který podle odhadů poskytuje zásoby mědi a uranu na sto let, má být v provozu čtyři desetiletí. Během té doby se důlní jáma rozroste do kilometrové hloubky a šířky 3,5 kilometru. Ročně má vyprodukovat 750 tisíc tun mědi a zhruba 19 tisíc tun oxidu uranu.
Těžaři navrhují, aby vydolovaný pozemek vzala do rukou vláda a vybudovala na něm turistickou atrakci. BHP Billiton chce po sobě nechat například ukázku těžených hornin a továrnu na zpracování mědi, která by mohla sloužit jako výzkumné a vzdělávací centrum.

Der Standard

Stíhačky v ohrožení

Pokud se prokáže, že sjednávání dodávek stíhaček Eurofighter rakouské armádě provázela korupce, může Vídeň celou smlouvu prohlásit za neplatnou. „Musíme to nechat ještě prověřit, ale odstoupení je v zásadě možné,“ řekl rakouský ministr obrany Norbert Darabos. Chce ale počkat na rozhodnutí soudu. V případu figuruje bývalý ministr obrany Herbert Scheibner. Někdejší člen vlády za stranu Svobodných koncem září přišel o poslaneckou imunitu kvůli podezření, že na jeho konto přiteklo až 400 tisíc eur od zbrojařských firem. Rakousko původně od koncernu EADS objednalo v roce 2003 osmnáct stíhaček typu Typhoon. Právě Darabos jejich počet později snížil o tři kusy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít