Americká rýže na čínské talíře

11. října 2011, 18:08 - (red)
11. října 2011, 18:08

Americká rýže na čínské talíře

AP

Americká rýže na čínské talíře

Sen amerických farmářů o tom, že budou prodávat rýži do Číny, by se mohl již brzy stát skutečností. Spojené státy a Čína jsou údajně blízko dohodě, která by tento obchod umožnila. Nejlidnatější země planety je sice největším producentem rýže na světě, tamní obyvatelé však veškerou domácí úrodu rok co rok kompletně zkonzumují. Ani to však pro 1,3 miliardy lidí nestačí, a tak musí Čína rýži dovážet například z Vietnamu a z Thajska. Spojené státy jsou co do objemu exportu rýže na čtvrtém místě na světě, vyváží ji do více než stovky zemí. Peking se až doposud dovozu rýže z USA bránil. Argumentoval tím, že americká rýže prozatím nezískala od čínských úřadů potřebné certifikáty, které by potvrzovaly, že je nezávadná.

Herald Sun

Z megadolu atrakce

Austrálie se za pár desítek let dočká nové turistické atrakce. Tak alespoň vypadají plány tamní důlní společnosti BHP Billiton, která zhruba 550 kilometrů od Adelaide provozuje jeden z největších dolů na světě zvaný Olympic Dam.
Povrchový důl, který podle odhadů poskytuje zásoby mědi a uranu na sto let, má být v provozu čtyři desetiletí. Během té doby se důlní jáma rozroste do kilometrové hloubky a šířky 3,5 kilometru. Ročně má vyprodukovat 750 tisíc tun mědi a zhruba 19 tisíc tun oxidu uranu.
Těžaři navrhují, aby vydolovaný pozemek vzala do rukou vláda a vybudovala na něm turistickou atrakci. BHP Billiton chce po sobě nechat například ukázku těžených hornin a továrnu na zpracování mědi, která by mohla sloužit jako výzkumné a vzdělávací centrum.

Der Standard

Stíhačky v ohrožení

Pokud se prokáže, že sjednávání dodávek stíhaček Eurofighter rakouské armádě provázela korupce, může Vídeň celou smlouvu prohlásit za neplatnou. „Musíme to nechat ještě prověřit, ale odstoupení je v zásadě možné,“ řekl rakouský ministr obrany Norbert Darabos. Chce ale počkat na rozhodnutí soudu. V případu figuruje bývalý ministr obrany Herbert Scheibner. Někdejší člen vlády za stranu Svobodných koncem září přišel o poslaneckou imunitu kvůli podezření, že na jeho konto přiteklo až 400 tisíc eur od zbrojařských firem. Rakousko původně od koncernu EADS objednalo v roce 2003 osmnáct stíhaček typu Typhoon. Právě Darabos jejich počet později snížil o tři kusy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít