Američané na čekané

10. února 2008, 18:31 - Táňa Králová
10. února 2008, 18:31

Exministr Vladimír Dlouhý by velmi chtěl být u privatizace pivovaru Budějovický Budvar

Lidé z Anheuser-Busch zcela určitě nesedí v St. Louis s rukama v klíně poté, co česká vláda loni vyhlásila do světa záměr prodat Budějovický Budvar a začala k tomu chystat předpolí. Tykadla amerického gigantu, který si na Budvar myslel už začátkem devadesátých let, zasahují do Česka různými způsoby. Zapojil se i bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. „V České republice zastupuji zájmy společnosti Goldman Sachs, která samozřejmě vývoj kolem potenciální privatizace Budvaru sleduje. Tato velká investiční banka má blízký vztah k Anheuser-Busch a jsem s touto pivovarnickou společností v kontaktu. Nemám ale žádný mandát, abych ji tady zastupoval,“ tvrdí Dlouhý a podotýká, že Goldman Sachs spolupracuje i s dalšími světovými pivovarnickými skupinami.

Univerzální poradce.

Americká investiční banka, jejíž barvy Dlouhý hájí, by se podle něj ráda stala hlavním poradcem při prodeji Budvaru, a to buď na straně prodávajícího, nebo jednoho z kupujících. „Předpokládám, že po transformaci národního podniku na akciovou společnost vyhlásí stát tendr na privatizačního poradce. Nikde však není psáno, že se do něj nakonec přihlásíme, nebo že jej vyhrajeme. Můžeme také pracovat pro některého z případných velkých zájemců o koupi, a ti mohou být dva až tři,“ uvažuje Dlouhý. Nehlásí se přitom k tomu, že by během minulého roku zprostředkoval schůzku lidí z Anheuser-Busch s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem (ODS), který připravuje převod Budvaru na „privatizovatelnou“ formu. „Vím, že lidé z Anheuser-Busch tady byli, mluvil jsem s nimi, ale nevím, jestli se s nimi setkal také ministr Gandalovič. Nemohu to vyloučit,“ odpověděl Dlouhý.

S kým se schází.

Gandalovič popírá, že by se setkal s americkým konkurentem, který vede po celém světě řadu právních sporů s českobudějovickým pivovarem o značky Budweiser a Bud. „Získávám si jenom odborné informace,“ odpověděl ministr, který se jinak hlásí k tomu, že o Budvaru diskutuje s experty z pivovarnické branže. Americký gigant, který by si ovládnutím Budvaru otevřel cestu na evropský trh, může různými metodami „tlačit na pilu“, aby privatizaci stihla ještě současná vláda. Kabinet vedený sociálními demokraty by choutky na prodej pivovaru mohly přejít. Gandalovič, který s Budvarem spojil svou politickou budoucnost, ale podle všeho nechce nic uspěchat.

Výběr pokračuje.

První časový plán počítal s tím, že předstupeň k privatizaci - přeměna národního podniku na státní akciovou společnost - proběhne do letošního dubna. Teď se už rýsuje zhruba roční zpoždění. Ze tří adeptů měla být začátkem února vybraná poradenská firma pro transformaci, tendr se ovšem protahuje. „Proces výběru se prodloužil, neboť jeden uchazeč byl po doporučení hodnotící komise vyloučen. Proti tomu podal námitky, kterým zadavatel veřejné zakázky na výběr poradce vyhověl. Současně byl jeden z uchazečů vyzván, aby objasnil podanou nabídku,“ vysvětluje další odklad mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Doplnil, že komise by měla nejlepší nabídku vyhodnotit 25. února. „Smlouva s vítěznou firmou by mohla být uzavřená do konce března,“ upřesnil mluvčí. Radit při transformaci Budvaru, což je zakázka do 12,5 milionu korun, chtějí konsorcium firem Deloitte a Kříž a Bělina, společnost White & Case a advokátní kancelář Rödl & Partner.

Prodá až Paroubek?

Ačkoli se Dlouhý domnívá, že vláda by měla budějovický pivovar v rozumné době prodat, moc tomu nevěří. „Čeká nás předsednictví Evropské unie, pak se už budou blížit volby a privatizace zůstane na další vládě,“ očekává spíše. Pokud poradce doporučí přechod z národního podniku na akciovou společnost cestou speciálního zákona, několik měsíců potrvá legislativní proces. A především, Topolánkův kabinet by byl sám proti sobě, kdyby navzdory křiku opozice Budvar v předvečer voleb prodal, a ta po volebním vítězství slízla výnos z prodeje.

Zakázané pivo

Vladimír Dlouhý je členem dozorčí rady nedávno vzniklé firmy Aetheon Capital CE. V jejím představenstvu je spolu s jeho synem Štěpánem také Zdeněk Radil, který pro novou investiční skupinu nakupuje podíly v malých a středních nezávislých pivovarech (EURO 5/2008). Jaromír Peklo, předseda představenstva Aetheon Capital CE, vylučuje jakoukoli spojitost s pivem. „Jsme manažerská společnost, která spravuje klasický investiční fond rozvojového kapitálu. S alkoholem nemůžeme mít nic společného, protože jedním z předmětů našeho zaměření jsou sociálně odpovědné investice. Pivo je osobní záležitost Zdeňka Radila,“ tvrdí Peklo, který se s Radilem a Štěpánem Dlouhým zná ze společnosti Deloitte. „Syna jsem varoval, že mé jméno je profláklé,“ reagoval exministr. Zvažuje, že z dozorčí rady vystoupí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít