Amálka spočítá kolonizaci Měsíce

11. prosince 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
11. prosince 2006, 00:00

ČESKÝ SUPERPOČÍTAČČeský superpočítač Amálka dostal prestižní úkol. Pomůže s budováním měsíčních kolonií. Naplánuje také mise ke Slunci. Tuzemští vývojáři Amálku zdokonalili v nevídaný systém, který propojuje celkem 360 výpočetních jader.Několik stovek počítačů propojených v jeden extrémně výkonný celek.

ČESKÝ SUPERPOČÍTAČ Český superpočítač Amálka dostal prestižní úkol. Pomůže s budováním měsíčních kolonií. Naplánuje také mise ke Slunci. Tuzemští vývojáři Amálku zdokonalili v nevídaný systém, který propojuje celkem 360 výpočetních jader.

Několik stovek počítačů propojených v jeden extrémně výkonný celek. Tak lze zjednodušeně popsat superpočítač Amálka. Na půdě Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) ho pomáhají české firmy vylepšovat již od roku 1997.

Nyní přišla čtvrtá generace zlepšení. Modernizované Amálce přibylo 84 dvoujádrových procesorů.

Sytém tak spojuje už celkem 360 výpočetních jader. To umožňuje závratný výpočetní výkon, kterého se rozhodly využít i velké kosmické agentury. „Díky Amálce můžeme pracovat na vědeckých projektech po boku Evropské kosmické agentury nebo americké NASA,“ říká Radan Huth, ředitel ÚFA. Jeho kolega Pavel Trávníček upřesnil, kolik modernizace superpočítače stála. „Náklady činily asi 80 tisíc euro. Hrazeny byly jednak z rozpočtu akademie věd, jednak z grantových programů,“ vysvětluje Trávníček.

KDE POSTAVIT LUNÁRNÍ STANICI

Co všechno Amálka spočítá? Asi nejzajímavější úkol se týká plánovaného osídlování Měsíce. Amálka například pomůže vytipovat nejvhodnější místa pro stavbu lunárních stanic s lidskou posádkou.

Bude také počítat vzájemný vztah magnetického pole Měsíce a takzvaného slunečního větru, který je pro případný život na Měsíci nebezpečný.

Amálka se bude podílet i na dalších klíčových projektech vesmírného výzkumu. Má pomoci plánovat stěžejní výzkumné mise Solar Orbiter a Solar Probe, jejichž cílem je detailní výzkum Slunce.

Další těleso sluneční soustavy, na které se zaměřují integrované obvody českého superpočítače, je planeta Merkur. „Během předchozího období jsme již vytvořili model jeho magnetického pole. Ten poslouží pro plánování družicových misí BepiColombo a Messenger k této planetě,“ vysvětluje Pavel Trávníček.

NEŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA A ZNECHUCENÍ ČERVOTOČI I přes oslnivé technické parametry, které superpočítač vykazuje, zůstává někdy jeho chování tajemstvím mezi nebem a zemí. S určitou nadsázkou to popisuje Jan Tomčík ze společnosti Sprinx Systems, která je vedle Intelu dvorním dodavatelem systému. „U předchozí generace Amálky jsme řešili záhadný problém. Počítač, zařazený do systému pod smolným číslem 13, nepracoval korektně. Zkusili jsme tedy vyměnit komponenty. Ale třináctka pořád zlobila. Pomohlo, až když jsme počítače přečíslovali a třináctku vynechali,“ vypráví Tomčík.

I nová modernizovaná Amálka přinesla kromě mnoha technických superlativů mimoděk jeden příjemný, i když neplánovaný výsledek. „Správce budovy, kde Amálka sídlí, nás upozornil, že ve dřevěné podlaze radikálně ubylo červotočů,“ říká Tomčík. „Vysvětlujeme si to tím, že červotoče ruší vibrace, které vytváří mohutná ventilace systému,“ odhaduje Tomčík. „Amálka je někdy prostě záhadná a nevysvětlitelná. To potvrzuje, že bylo dobře, když na začátku dostala ženské jméno,“ říká s úsměvem Jan Tomčík.

Technická specifikace Amálky je ovšem každopádně úctyhodná. Její nejnovější generace spojuje 84 nových dvoujádrých procesorů Intel Xeon 5140. Ty byly přidány k původním 192 jednojádrovým procesorům. Teoreticky díky tomu může provést Amálka za jedinou sekundu neuvěřitelných dva a půl bilionu operací v plovoucí desetinné čárce. Výkon superpočítače tak byl oproti jeho předchozí verzi zdvojnásoben. Nároky na napájení energií ale díky úsporným procesorům vzrostly jen o 40 procent. Zprovoznění nové generace Amálky bylo náročné i na lidskou práci. „Příprava představovala více než tisíc hodin práce,“ říká Jan Tomčík ze společnosti Sprinx Systems.

Superpočítač se na každý pád stává pýchou české vědy i tuzemských IT specialistů. V jejich hlavách se již začíná pomalu rodit další plán. Spekulují již pozvolna o Amálce páté generace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít