Alexander Tomský: Spotřební daní k blahobytu? Těžko

03. září 2012, 10:36 - Alexander Tomský
03. září 2012, 10:36

Už více než dva roky kritizují ekonomové i komentátoři českou spotřební daň na naftu a benzin, již výrazně zvýšil takzvaný Janotův balíček z ledna 2010. Jak ceny pohonných hmot lámou další rekordy, kritika nabírá na síle. Vláda totiž zatížila obyvatelstvo zvýšenou daní, na niž vybírá ročně zhruba o sedm miliard méně, než kdyby ji nechala být. A to nepočítáme ušlý zisk pumpařů a vyšší náklady na rozvoz zboží, které se projevují v cenách a dál snižují celkovou spotřebu.

Nejde jen o klasickou ukázku fungování Lafferovy křivky, ale i o specifický problém Česka jako tranzitní země a moderní kamionové dopravy. Ta je schopna tankovat kdekoli v Evropě a využít daňové konkurence mezi státy. Současný ministr financí však odmítá přiznat chybu.

Už v dubnu se mu podařilo odvrátit ve sněmovně pokus opozice vrátit spotřební daň na původní úroveň. Oslabená koruna mezitím vyhnala cenu paliv k psychologické hranici 40 korun a ČSSD se zuřivého národa opět s radostí ujala. Před volbami potřebuje silné téma, protože její tradiční ekonomický program danit a rozdávat je v recesi nepoužitelný. Nyní má opozice klacek jako hrom.

A má i šanci. Na ministerstvech dopravy a průmyslu nemá Kalousek bůhvíjaké zastánce a slaboučká vládní koalice by mohla při novém hlasování ustoupit. Socialistům to pomůže tak jako tak, neboť mají zřejmou pravdu i všeobecnou podporu. I populista může mít někdy recht.

Z ekonomického pohledu jsou spotřební daně, mezi něž lze počítat i DPH, zrádné. Existuje sice obecná shoda, že zvyšovat tyto daně je snazší a výhodnější než u daní přímých. Ty každého naštvou hned po první výplatě, navíc zdražují práci, čímž drtí konkurenceschopnost. Jenže spotřební dani se lze legálně vyhnout – šetřením a nižší spotřebou, konzumací levnějších náhražek, přesunutím spotřeby za hranice.

Není překvapivé, že letošní zvýšení DPH především na potraviny vedlo k nulovému navýšení příjmu státní kasy. I kdyby lidé koupili stejné množství potravin jako loni, v obavách z recese by si utracenou částku kompenzovali na zbytných výdajích zatížených 20procentní sazbou.


Čtěte také:

Reálný pokles mezd zrychlil, projevil se už i u firem

Ekonomika příští rok poroste, věří Kalousek

Snížení spotřební daně na benzin? Zapomeňte, trvá na svém Kalousek


Naši sousedé, kteří k nám léta jezdili nakupovat, mají dnes sníženou sazbu DPH podstatně nižší než my – Polsko má pět procent, Rakousko sedm, Německo deset. Není divu, že na německé straně hranic se to jen hemží supermarkety s českými prodavačkami. Je to smutná situace. Vláda odmítá ekonomickou logiku. Opozice chce sice snížit spotřební daně, ale chystá zvýšení celé daňové kvóty. Jak říkal Winston Churchill: „Představa, že zdaněním dosáhneme blahobytu, patří k nejkrutějším sebeklamům, jaké kdy zatemnily lidskou mysl.“

Autor je nakladatel a politolog

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít