Alexander Tomský: Spotřební daní k blahobytu? Těžko

03. září 2012, 10:36 - Alexander Tomský
03. září 2012, 10:36

Už více než dva roky kritizují ekonomové i komentátoři českou spotřební daň na naftu a benzin, již výrazně zvýšil takzvaný Janotův balíček z ledna 2010. Jak ceny pohonných hmot lámou další rekordy, kritika nabírá na síle. Vláda totiž zatížila obyvatelstvo zvýšenou daní, na niž vybírá ročně zhruba o sedm miliard méně, než kdyby ji nechala být. A to nepočítáme ušlý zisk pumpařů a vyšší náklady na rozvoz zboží, které se projevují v cenách a dál snižují celkovou spotřebu.

Nejde jen o klasickou ukázku fungování Lafferovy křivky, ale i o specifický problém Česka jako tranzitní země a moderní kamionové dopravy. Ta je schopna tankovat kdekoli v Evropě a využít daňové konkurence mezi státy. Současný ministr financí však odmítá přiznat chybu.

Už v dubnu se mu podařilo odvrátit ve sněmovně pokus opozice vrátit spotřební daň na původní úroveň. Oslabená koruna mezitím vyhnala cenu paliv k psychologické hranici 40 korun a ČSSD se zuřivého národa opět s radostí ujala. Před volbami potřebuje silné téma, protože její tradiční ekonomický program danit a rozdávat je v recesi nepoužitelný. Nyní má opozice klacek jako hrom.

A má i šanci. Na ministerstvech dopravy a průmyslu nemá Kalousek bůhvíjaké zastánce a slaboučká vládní koalice by mohla při novém hlasování ustoupit. Socialistům to pomůže tak jako tak, neboť mají zřejmou pravdu i všeobecnou podporu. I populista může mít někdy recht.

Z ekonomického pohledu jsou spotřební daně, mezi něž lze počítat i DPH, zrádné. Existuje sice obecná shoda, že zvyšovat tyto daně je snazší a výhodnější než u daní přímých. Ty každého naštvou hned po první výplatě, navíc zdražují práci, čímž drtí konkurenceschopnost. Jenže spotřební dani se lze legálně vyhnout – šetřením a nižší spotřebou, konzumací levnějších náhražek, přesunutím spotřeby za hranice.

Není překvapivé, že letošní zvýšení DPH především na potraviny vedlo k nulovému navýšení příjmu státní kasy. I kdyby lidé koupili stejné množství potravin jako loni, v obavách z recese by si utracenou částku kompenzovali na zbytných výdajích zatížených 20procentní sazbou.


Čtěte také:

Reálný pokles mezd zrychlil, projevil se už i u firem

Ekonomika příští rok poroste, věří Kalousek

Snížení spotřební daně na benzin? Zapomeňte, trvá na svém Kalousek


Naši sousedé, kteří k nám léta jezdili nakupovat, mají dnes sníženou sazbu DPH podstatně nižší než my – Polsko má pět procent, Rakousko sedm, Německo deset. Není divu, že na německé straně hranic se to jen hemží supermarkety s českými prodavačkami. Je to smutná situace. Vláda odmítá ekonomickou logiku. Opozice chce sice snížit spotřební daně, ale chystá zvýšení celé daňové kvóty. Jak říkal Winston Churchill: „Představa, že zdaněním dosáhneme blahobytu, patří k nejkrutějším sebeklamům, jaké kdy zatemnily lidskou mysl.“

Autor je nakladatel a politolog

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít