Alexander Tomský: Spotřební daní k blahobytu? Těžko

03. září 2012, 10:36 - Alexander Tomský
03. září 2012, 10:36

Už více než dva roky kritizují ekonomové i komentátoři českou spotřební daň na naftu a benzin, již výrazně zvýšil takzvaný Janotův balíček z ledna 2010. Jak ceny pohonných hmot lámou další rekordy, kritika nabírá na síle. Vláda totiž zatížila obyvatelstvo zvýšenou daní, na niž vybírá ročně zhruba o sedm miliard méně, než kdyby ji nechala být. A to nepočítáme ušlý zisk pumpařů a vyšší náklady na rozvoz zboží, které se projevují v cenách a dál snižují celkovou spotřebu.

Nejde jen o klasickou ukázku fungování Lafferovy křivky, ale i o specifický problém Česka jako tranzitní země a moderní kamionové dopravy. Ta je schopna tankovat kdekoli v Evropě a využít daňové konkurence mezi státy. Současný ministr financí však odmítá přiznat chybu.

Už v dubnu se mu podařilo odvrátit ve sněmovně pokus opozice vrátit spotřební daň na původní úroveň. Oslabená koruna mezitím vyhnala cenu paliv k psychologické hranici 40 korun a ČSSD se zuřivého národa opět s radostí ujala. Před volbami potřebuje silné téma, protože její tradiční ekonomický program danit a rozdávat je v recesi nepoužitelný. Nyní má opozice klacek jako hrom.

A má i šanci. Na ministerstvech dopravy a průmyslu nemá Kalousek bůhvíjaké zastánce a slaboučká vládní koalice by mohla při novém hlasování ustoupit. Socialistům to pomůže tak jako tak, neboť mají zřejmou pravdu i všeobecnou podporu. I populista může mít někdy recht.

Z ekonomického pohledu jsou spotřební daně, mezi něž lze počítat i DPH, zrádné. Existuje sice obecná shoda, že zvyšovat tyto daně je snazší a výhodnější než u daní přímých. Ty každého naštvou hned po první výplatě, navíc zdražují práci, čímž drtí konkurenceschopnost. Jenže spotřební dani se lze legálně vyhnout – šetřením a nižší spotřebou, konzumací levnějších náhražek, přesunutím spotřeby za hranice.

Není překvapivé, že letošní zvýšení DPH především na potraviny vedlo k nulovému navýšení příjmu státní kasy. I kdyby lidé koupili stejné množství potravin jako loni, v obavách z recese by si utracenou částku kompenzovali na zbytných výdajích zatížených 20procentní sazbou.


Čtěte také:

Reálný pokles mezd zrychlil, projevil se už i u firem

Ekonomika příští rok poroste, věří Kalousek

Snížení spotřební daně na benzin? Zapomeňte, trvá na svém Kalousek


Naši sousedé, kteří k nám léta jezdili nakupovat, mají dnes sníženou sazbu DPH podstatně nižší než my – Polsko má pět procent, Rakousko sedm, Německo deset. Není divu, že na německé straně hranic se to jen hemží supermarkety s českými prodavačkami. Je to smutná situace. Vláda odmítá ekonomickou logiku. Opozice chce sice snížit spotřební daně, ale chystá zvýšení celé daňové kvóty. Jak říkal Winston Churchill: „Představa, že zdaněním dosáhneme blahobytu, patří k nejkrutějším sebeklamům, jaké kdy zatemnily lidskou mysl.“

Autor je nakladatel a politolog

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít