Alexander Tomský: Německo zpomaluje, politika zůstává

16. ledna 2013, 07:07 - Alexander Tomský
16. ledna 2013, 07:07

Pokles německého hospodářství v posledním čtvrtletí roku 2012 poněkud překvapil tamní vládu a výrazně upravil její dosud optimistický jednoprocentní odhad letošního růstu. Méně překvapeni byli ekonomičtí analytici, kteří brali v potaz, že ani historicky nejlevnější úvěry nezastavily loňské snížení průmyslových investic o čtyři procenta po předchozím růstu o sedm procent.

Také vzhledem ke snížení exportu do recesí postižené eurozóny bylo na místě mírnit očekávání. Přesto celkový export vzrostl o 4,1 procenta.

Samozřejmě zpomalení růstu HDP ze tří procent za rok 2011 na 0,7 za rok 2012 bude mít politické důsledky. A to i přesto, že se třeba list Der Spiegel raduje z malého státního fiskálního přebytku ve výši 0,1 procenta HDP a nejvyšší zaměstnanosti za 20 let. Nikdo, snad kromě největších vládních optimistů, nepředpokládá, že letos německé hospodářství výrazněji vzroste. Export z Německa do eurozóny klesl o 9,1 procenta, do zbytku Evropy o pět procent a je na dvacetiletém minimu. Zatím se ale daří úbytek poptávky z deflačních států kompenzovat exportem do rostoucích ekonomik světa. Jak dlouho?

Je však příliš brzy. Do zářijových voleb v Německu zbývá příliš dlouhá doba na nějaké zásadnější politické prognózy. Jedno je jisté: opatrná kancléřka bude chtít vyhrát volby, po nichž teprve hodlá vyjádřit svou plnou podporu bankovní (dluhové) unii a integraci, svému celoživotnímu ideálu. Samozřejmě bez starých národních dluhů.

Lze očekávat, že do německých voleb budou všechny summity stagnovat. Pokud bude pokles německé ekonomiky pokračovat, kancléřčin záměr jí v nadcházejících volbách přece jen uškodí.

Velký problém představuje také ECB a její monetizační politika nákupu dluhopisů. Německo sužuje astronomická nerovnováha mezi domácí spotřebou a monumentálním exportem. Platy vzrostly, ale stárnoucí populace šetří nebo investuje do nemovitostí a skutečná poptávka roste velmi pomalu. Inflační politiku ECB, kterou vehementně kritizuje v Německu čím dál populárnější šéf Bundesbank Jens Weidmann, si Německo brzy nebude moci dovolit ani ve skrytu, jak činilo dosud.

Navíc kritizovanou deflaci v postižených státech bude i nadále těžké řešit politicky na úrovni unie, jestliže Němci drží kasu. Volba je přitom v zásadě jednoduchá: peníze, nebo inflaci. Německý volič ale nechce ani jedno. Téměř jistá recese ve Francii vztahy mezi francouzským prezidentem a kancléřkou nezlepší a Hollande jistě podpoří jejího sociálnědemokratického protikandidáta. Nechme se překvapit, jak si se svým federalistickým zápalem, potřebou vyhrát volby a rostoucí německou skepsí nakonec Merkelová poradí.


Čtěte také:

Německé ekonomice šlápla na brzdy krize

Špatné zprávy: německá ekonomika téměř vůbec nezrychlí

Vzorní Němci budou mít už letos vyrovnaný rozpočet


Autor je nakladatel a politolog

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít