Alexander Tomský: Německo zpomaluje, politika zůstává

16. ledna 2013, 07:07 - Alexander Tomský
16. ledna 2013, 07:07

Pokles německého hospodářství v posledním čtvrtletí roku 2012 poněkud překvapil tamní vládu a výrazně upravil její dosud optimistický jednoprocentní odhad letošního růstu. Méně překvapeni byli ekonomičtí analytici, kteří brali v potaz, že ani historicky nejlevnější úvěry nezastavily loňské snížení průmyslových investic o čtyři procenta po předchozím růstu o sedm procent.

Také vzhledem ke snížení exportu do recesí postižené eurozóny bylo na místě mírnit očekávání. Přesto celkový export vzrostl o 4,1 procenta.

Samozřejmě zpomalení růstu HDP ze tří procent za rok 2011 na 0,7 za rok 2012 bude mít politické důsledky. A to i přesto, že se třeba list Der Spiegel raduje z malého státního fiskálního přebytku ve výši 0,1 procenta HDP a nejvyšší zaměstnanosti za 20 let. Nikdo, snad kromě největších vládních optimistů, nepředpokládá, že letos německé hospodářství výrazněji vzroste. Export z Německa do eurozóny klesl o 9,1 procenta, do zbytku Evropy o pět procent a je na dvacetiletém minimu. Zatím se ale daří úbytek poptávky z deflačních států kompenzovat exportem do rostoucích ekonomik světa. Jak dlouho?

Je však příliš brzy. Do zářijových voleb v Německu zbývá příliš dlouhá doba na nějaké zásadnější politické prognózy. Jedno je jisté: opatrná kancléřka bude chtít vyhrát volby, po nichž teprve hodlá vyjádřit svou plnou podporu bankovní (dluhové) unii a integraci, svému celoživotnímu ideálu. Samozřejmě bez starých národních dluhů.

Lze očekávat, že do německých voleb budou všechny summity stagnovat. Pokud bude pokles německé ekonomiky pokračovat, kancléřčin záměr jí v nadcházejících volbách přece jen uškodí.

Velký problém představuje také ECB a její monetizační politika nákupu dluhopisů. Německo sužuje astronomická nerovnováha mezi domácí spotřebou a monumentálním exportem. Platy vzrostly, ale stárnoucí populace šetří nebo investuje do nemovitostí a skutečná poptávka roste velmi pomalu. Inflační politiku ECB, kterou vehementně kritizuje v Německu čím dál populárnější šéf Bundesbank Jens Weidmann, si Německo brzy nebude moci dovolit ani ve skrytu, jak činilo dosud.

Navíc kritizovanou deflaci v postižených státech bude i nadále těžké řešit politicky na úrovni unie, jestliže Němci drží kasu. Volba je přitom v zásadě jednoduchá: peníze, nebo inflaci. Německý volič ale nechce ani jedno. Téměř jistá recese ve Francii vztahy mezi francouzským prezidentem a kancléřkou nezlepší a Hollande jistě podpoří jejího sociálnědemokratického protikandidáta. Nechme se překvapit, jak si se svým federalistickým zápalem, potřebou vyhrát volby a rostoucí německou skepsí nakonec Merkelová poradí.


Čtěte také:

Německé ekonomice šlápla na brzdy krize

Špatné zprávy: německá ekonomika téměř vůbec nezrychlí

Vzorní Němci budou mít už letos vyrovnaný rozpočet


Autor je nakladatel a politolog

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít