Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme

01. března 2014, 16:15 - Ondřej Tůma, Finmag.cz
01. března 2014, 16:15

„Investování v České republice možná paradoxně pomůže neúspěch důchodové reformy,“ tvrdí analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Investorům radí, aby zbytečně nesázeli vše na Čínu, která má plnou skříň kostlivců.

Ještě než zapnu diktafon, povídám se s investičním analytikem Alešem Tůmou poměrně dlouho o neúspěchu důchodové reformy. Shodujeme se na tom, že Nečasova vláda při jejím zavádění a prezentování veřejnosti neodvedla dobrou práci. Pro ČSSD, která jen dokola opakovala, že až se dostane k moci, druhý pilíř zruší, byla tím pádem reforma snadným terčem.

„Alespoň se tu začala vést diskuze o tom, že stát časem nebude mít peníze na to, aby lidem vyplácel důstojné důchody. Každý by měl proto na zajištění na stáří myslet,“ říká Aleš Tůma a dodává, že tím alespoň vzniká prostor pro to, aby Češi konečně začali ve větší míře investovat do podílových fondů. Za pravdu mu dávají i statistiky. Zájem investorů o fondy totiž výrazně roste. Jen vloni se objem aktiv, která spravují podílové fondy členů Asociace pro kapitálový trh, navýšil o 35 miliard korun na celkových 270 miliard. A vzhledem k nízkým úrokovým sazbám u klasických spořicích vkladů se dá očekávat, že tento trend bude pokračovat.

Už jste viděl Vlka z Wall Street?

Ještě ne, ale je to myslím jeden z mála filmů, které mě přimějí dojít do kina. Pro jistotu dodávám, že se jím nehodlám inspirovat a nedoporučuji ho ani jako motivační film pro finanční poradce.

Takže realita ve financích mu neodpovídá?

V realitě bych čekal méně drog. Ale podobné nabídky jako ve filmu dodnes fungují, někdy oslovují i klienty v Česku. Kupte si tuhle úžasnou akcii, zaručeně poroste z pěti centů na pět dolarů! Jako „poradce poradců“ už mám z praxe docela slušnou sbírku bizarních investic. Investování by přitom neměla být bezhlavá spekulace, ale i trochu nuda. Stačí začít pravidelně…

Od jakých částek to má smysl?===== =====

Lidé mají někdy představu, že investování je pro bohaté kapitalisty. Přitom od 500 korun měsíčně můžete mít kvalitní portfolio kupříkladu od společnosti Conseq a nemusíte se o nic starat. Odkládat něco na horší časy má smysl vždycky, i když je to malá částka. Spousta lidí ale víc peněz prokouří.

Jak investujete vy sám? Neplatí náhodou rčení o kovářově kobyle, která chodí bosa?

Držím se toho, co sám radím, tedy hlavně fondů. Mám nějaké akciové, nějaké na rizikovější dluhopisy. Snažím se investovat i do svého lidského kapitálu, který mnoho lidí při finančním plánování opomíjí.

Co Čechy v loňském roce v oblasti investic nejvíc lákalo?

Pořád jsou populární dluhopisové či smíšené fondy a po spořicích státních dluhopisech se opět jen zaprášilo. Do jisté míry je to i setrvačnost investorů z doby před pár lety, kdy byly úrokové sazby mnohem zajímavější. Každopádně prodeje fondů a celkový majetek v nich jsou pořád nižší, než by měly být a než by odpovídalo velikosti české ekonomiky. Takhle ty kapitalisty nedoženeme.

Kdy se to podle vás začne měnit?

Paradoxně možná pomůže chystané zrušení druhého pilíře. Důchodová reforma se sice nepovedla, ale otázka zabezpečování na stáří je pořád aktuální. Věřím, že si potřebu tvořit dlouhodobé rezervy bude uvědomovat stále více lidí. Fondy se tak určitě dostanou ke slovu. Samozřejmě to znamená smířit se s tím, že na rozdíl od stavebka tu jsou určitá rizika.

No právě. Do akcií se najednou asi všichni nepohrnou. Ale co třeba firemní dluhopisy, je to dobrá alternativa?

Pro investory, kteří nejsou příliš konzervativní. Když chce někdo odložit peníze na čtyři až šest let a nechce akcie, je to poměrně logická volba. Potíž je, pokud si to naráz řeknou úplně všichni. Nemyslím si, že by na trhu byla klasická bublina, ale jak říkám, rizika existují. Jednou z příčin je zvýšená regulace bank, která je nutí omezovat svoji roli tvůrců trhu a snižuje likviditu. V každém případě mají při tomto typu investic smysl fondy. Klienty sice s nabídkou korunových dluhopisů oslovuje i řada domácích firem, ale někdy je to dost nelikvidní a neprůhledná záležitost.

Text pokračuje na Finmag.cz v sekci Finanční poradenství.


Čtěte také:

Konec druhého pilíře? Nic není jisté, doufají fondy

Penzijní fondy loni vydělaly o 170 milionů korun méně

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít