Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme

01. března 2014, 16:15 - Ondřej Tůma, Finmag.cz
01. března 2014, 16:15

„Investování v České republice možná paradoxně pomůže neúspěch důchodové reformy,“ tvrdí analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Investorům radí, aby zbytečně nesázeli vše na Čínu, která má plnou skříň kostlivců.

Ještě než zapnu diktafon, povídám se s investičním analytikem Alešem Tůmou poměrně dlouho o neúspěchu důchodové reformy. Shodujeme se na tom, že Nečasova vláda při jejím zavádění a prezentování veřejnosti neodvedla dobrou práci. Pro ČSSD, která jen dokola opakovala, že až se dostane k moci, druhý pilíř zruší, byla tím pádem reforma snadným terčem.

„Alespoň se tu začala vést diskuze o tom, že stát časem nebude mít peníze na to, aby lidem vyplácel důstojné důchody. Každý by měl proto na zajištění na stáří myslet,“ říká Aleš Tůma a dodává, že tím alespoň vzniká prostor pro to, aby Češi konečně začali ve větší míře investovat do podílových fondů. Za pravdu mu dávají i statistiky. Zájem investorů o fondy totiž výrazně roste. Jen vloni se objem aktiv, která spravují podílové fondy členů Asociace pro kapitálový trh, navýšil o 35 miliard korun na celkových 270 miliard. A vzhledem k nízkým úrokovým sazbám u klasických spořicích vkladů se dá očekávat, že tento trend bude pokračovat.

Už jste viděl Vlka z Wall Street?

Ještě ne, ale je to myslím jeden z mála filmů, které mě přimějí dojít do kina. Pro jistotu dodávám, že se jím nehodlám inspirovat a nedoporučuji ho ani jako motivační film pro finanční poradce.

Takže realita ve financích mu neodpovídá?

V realitě bych čekal méně drog. Ale podobné nabídky jako ve filmu dodnes fungují, někdy oslovují i klienty v Česku. Kupte si tuhle úžasnou akcii, zaručeně poroste z pěti centů na pět dolarů! Jako „poradce poradců“ už mám z praxe docela slušnou sbírku bizarních investic. Investování by přitom neměla být bezhlavá spekulace, ale i trochu nuda. Stačí začít pravidelně…

Od jakých částek to má smysl?===== =====

Lidé mají někdy představu, že investování je pro bohaté kapitalisty. Přitom od 500 korun měsíčně můžete mít kvalitní portfolio kupříkladu od společnosti Conseq a nemusíte se o nic starat. Odkládat něco na horší časy má smysl vždycky, i když je to malá částka. Spousta lidí ale víc peněz prokouří.

Jak investujete vy sám? Neplatí náhodou rčení o kovářově kobyle, která chodí bosa?

Držím se toho, co sám radím, tedy hlavně fondů. Mám nějaké akciové, nějaké na rizikovější dluhopisy. Snažím se investovat i do svého lidského kapitálu, který mnoho lidí při finančním plánování opomíjí.

Co Čechy v loňském roce v oblasti investic nejvíc lákalo?

Pořád jsou populární dluhopisové či smíšené fondy a po spořicích státních dluhopisech se opět jen zaprášilo. Do jisté míry je to i setrvačnost investorů z doby před pár lety, kdy byly úrokové sazby mnohem zajímavější. Každopádně prodeje fondů a celkový majetek v nich jsou pořád nižší, než by měly být a než by odpovídalo velikosti české ekonomiky. Takhle ty kapitalisty nedoženeme.

Kdy se to podle vás začne měnit?

Paradoxně možná pomůže chystané zrušení druhého pilíře. Důchodová reforma se sice nepovedla, ale otázka zabezpečování na stáří je pořád aktuální. Věřím, že si potřebu tvořit dlouhodobé rezervy bude uvědomovat stále více lidí. Fondy se tak určitě dostanou ke slovu. Samozřejmě to znamená smířit se s tím, že na rozdíl od stavebka tu jsou určitá rizika.

No právě. Do akcií se najednou asi všichni nepohrnou. Ale co třeba firemní dluhopisy, je to dobrá alternativa?

Pro investory, kteří nejsou příliš konzervativní. Když chce někdo odložit peníze na čtyři až šest let a nechce akcie, je to poměrně logická volba. Potíž je, pokud si to naráz řeknou úplně všichni. Nemyslím si, že by na trhu byla klasická bublina, ale jak říkám, rizika existují. Jednou z příčin je zvýšená regulace bank, která je nutí omezovat svoji roli tvůrců trhu a snižuje likviditu. V každém případě mají při tomto typu investic smysl fondy. Klienty sice s nabídkou korunových dluhopisů oslovuje i řada domácích firem, ale někdy je to dost nelikvidní a neprůhledná záležitost.

Text pokračuje na Finmag.cz v sekci Finanční poradenství.


Čtěte také:

Konec druhého pilíře? Nic není jisté, doufají fondy

Penzijní fondy loni vydělaly o 170 milionů korun méně

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít