Aleš Tůma: Investice v Rusku není pro každého

24. března 2014, 08:09 - Aleš Tůma
24. března 2014, 08:09

Morální stránku ruského anšlusu Krymu ponechme tentokrát stranou. Celá situace má také silný rozměr ekonomický. Rubl od začátku letošního roku oslabil proti dolaru více než o 10 procent. Ruská burza patří letos mezi trhy s nejhorší výkonností, tamní index MSCI Russia ztratil už více než pětinu hodnoty.

Ruské společnosti zcela běžně vydávají dluhopisy v tvrdých měnách, takže také jejich tržní ceny nyní klesají v důsledku vyšších rizikových přirážek. Cítí to ostatně i klienti některých tuzemských podílových fondů, které do těchto dluhopisů investovaly část svých portfolií.

Není to vlastně nic nového pod sluncem. S podnikáním a investováním na Východě se zkrátka vždy pojila specifická rizika. Stačí si vzpomenout na nevybíravé vytlačení společnosti Shell ze společného podniku s Gazpromem v roce 2007. Jak upozornila agentura Bloomberg, množí se v poslední době v Rusku případy vyhoštění zahraničních manažerů ze země.

Tamní cizinecká a dopravní policie propojily síly a databáze, a důvodem pro vyhoštění se tak může stát i dopravní přestupek či porušení zákazu kouření na veřejných místech. Jistě, pravidla by se měla dodržovat, ale zjevně jde spíše o další způsob, jímž ruský režim Západu naznačuje, kdo je tu pánem.

Staří spekulanti prý mívali heslo: Nejlepší je nakupovat, když v ulicích teče krev. Platí to i tentokrát? Ukrajinský akciový trh nechme stranou, protože podobně jako ten český v podstatě nestojí za řeč. Ruský trh je ale přece jen větší a likvidnější a akcie řady ruských firem lze také koupit na západních burzách.

Na první pohled vypadají ruské firmy skutečně atraktivně. Po současném výprodeji se obchodují jen za něco více než pětinásobek ročních zisků a dividendový výnos dosahuje slušných 3,7 procenta. Stát není zadlužený a na rozdíl od mnoha rozvíjejících se trhů se nepotýká s problémy s finanční stabilitou. Jenže je tu zase ta politika. Západní sankce se zatím dotkly jen omezeného okruhu Putinových blízkých. Pokud by ale mělo napětí dále eskalovat, hrozí EU „dalekosáhlými“ důsledky.

Rusko zase pohrozilo odvetnou konfiskací aktiv západních společností v zemi. V takovém případě by samozřejmě tamní akcie i dluhopisy prudce propadly a nelze vyloučit, že by země byla zcela odstřižena od mezinárodních finančních trhů. Vladimir Putin jistě zkouší, co všechno mu projde. Výrazné vyhrocení situace ale není v ekonomickém zájmu Ruska. Nesmíme zapomínat, že jde fakticky o oligarchii – tamní ekonomická elita má na Západě spoustu majetku.

Devatenáctka Rusů trůnících na žebříčku miliardářů agentury Bloomberg má po celém světě majetek odhadovaný dohromady na 208 miliard dolarů. A k zájmům ekonomických elit Putin pravděpodobně nebude úplně hluchý. Alespoň nebýval.
V každém případě platí, že investice do Ruska je jen pro odvážné.

Autor je analytikem společnosti Partners


Čtěte také:

Visa a MasterCard prý obnovily služby pro klienty ruské banky SMP

Energetická válka by poškodila i Rusko. Gazprom si pojišťuje odběratele

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít