Alej demence

05. září 2012, 14:00 - Pavel Páral, Euro
05. září 2012, 14:00

Prahou 5, domovem redakce týdeníku Euro a dalších pražských vydavatelských domů, cloumá aféra. Aféra veskrze komunální, a přesto celoevropského významu. Jde o květináče. A ne ledajaké. Mnohatunové, několikametrové truhlíky za dvacet milionů korun zatarasí chodníky ve velké a nejfrekventovanější části Smíchova. Po osazení zelení mají snížit zatížení životního prostředí exhalacemi z dopravy.

Od samého začátku však způsobují problémy při zásobování obchodů, protože blokují chodníky a znemožňují vykládání nákladních automobilů. Problémy mají sanitky, ale jednoduché to nebudou mít v případě požáru ani hasiči. Z některých chodníků se stávají fakticky jednosměrky, protože matce s kočárkem se podaří úspěšně bez srážky minout maximálně s protijdoucím anorektickým děvčátkem.

A v čem spočívá evropský rozměr této smíchovské cementózy mozku? No přece v tom, že tato podivná akce je financovaná naprostou většinou, čili devatenácti miliony korun z evropských fondů. Když jsou halt někde nějaké miliony zadarmo, tak by v tom byl čert, aby se nenašel nějaký český koumák, který je dokáže zinkasovat, třeba i za nejneuvěřitelnější pitomost.

V případě smíchovských květináčů mají navíc evropské peníze jeden velmi nemilý důsledek. Nejde jen o to, že zde někdo udělal dobrý kšeft za evropské prachy. Především je založeno na další a možná ještě lepší prachy z kšeftů následných. O květináče se bude muset někdo starat, osazovat je, zalévat, ale také čistit kanalizaci od zeminy, která z květináčů při intenzivnějších deštích vyteče na ulici.

Někdo prostě bude mít statisíce měsíčně za nutnou údržbu a z toho se najde jistě i pár kaček na provize aktivním úředníkům na radnici. Nikoli již z peněz EU, které nás nebolí, ale z kapes daňových poplatníků, které budou chybět na daleko potřebnější a užitečnější věci. Tohle není problém jen truhlíků v Praze 5, ale velmi podstatné části investic financovaných evropskými penězi po celé republice.


Další komentáře autora

Krátkozraký kurzarbeit

Na černo? Na černo!

Vzpěračské pojistky


Až se ukáže, že betonová monstra skutečně nemohou takto blokovat frekventovanou část Prahy, stálo by za to je umístit podél části Strakonické ulice, kde nebudou nikomu překážet. Osadit je stromy a keři a dotyčný úsek pro připomenutí budoucím generacím pojmenovat Alejí česko-evropské demence.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít