Akvizice za pět miliard

20. srpna 2010, 12:30 - Petra Pelantová
20. srpna 2010, 12:30

Ivanem Melounem

Finanční krize přinesla na akviziční trh zajímavé kupní příležitosti, jenže získat u bank jejich financování bylo velmi obtížné. Během posledního roku se ale situace otáčí. Dokazuje to i fakt, že tuzemská ČSOB loni na akviziční financování poskytla rekordních pět miliard korun. „V letošním roce očekáváme zhruba podobný objem jako loni,“ tvrdí Ivan Meloun, šéf akvizičního financování ČSOB. Během léta ČSOB zaranžovala téměř dvoumiliardový úvěr pro potravinářskou společnost Hamé. Kromě potravinářského byznysu se hodlá zaměřit i na financování transakcí v energetickém, telekomunikačním či zdravotnickém odvětví.

EURO: Jak v současné době hodnotíte trh akvizičního financování? MELOUN: Objem poptávaného akvizičního financování se za poslední rok jednoznačně zvedá, pevně věříme, že akvizičních příležitostí bude v roce 2010 dost jako loni. Finanční krize přinesla akvizičnímu financování nové zajímavé příležitosti – silnější hráči na trhu mají nyní snazší možnost převzít neúspěšné hráče a konsolidovat odvětví, ve kterém působí. Také se tu objevily možnosti nákupů firem, které by před krizí nebyly vůbec myslitelné. Jako příklad mohu uvést prodej Staropramenu, Elektráren Opatovice nebo Mibragu, jejichž nákup jsme spolufinancovali. Chceme se podílet na financování největších transakcí a pomáhat společnostem se silným cash flow financovat výplatu dividendy či přefinancovávat splátky úvěrů. Hodláme rovněž podporovat private equity fondy v jejich akvizičních strategiích. Za zmínku stojí to, že v letošním roce je nejčastěji poptávaným typem zpětné financování akvizice, kdy kupující si akvizici loni profinancoval zcela z vlastních peněz a letos žádá banku o alespoň částečné profinancování platby za kupní cenu akcií a také o přefinancování dluhu na koupené společnosti.

EURO: Můžete uvést některý ze svých plánů? MELOUN: Nedávno jsme zaranžovali nový téměř dvoumiliardový úvěr pro Hamé, kterým přefinancovalo svoje seniorní a mezaninové úvěry z roku 2008, kdy firmu koupili islandští privátní investoři. Z odvětvového hlediska se speciálně zaměříme na probíhající transakce v energetickém, telekomunikačním, potravinářském a zdravotnickém odvětví. Našim klientům chceme umožnit, aby benefitovali ze snížených transakčních nákladů, kdy například náklady na právní, daňové a finančních poradenství spadly o více než polovinu v roce 2009. Držíme si pozici banky s největším počtem transakcí akvizičního financování, a tudíž jsme schopni pro klienty vyjednat opravdu zajímavé úspory nákladů v této oblasti.

EURO: Lze říct, kolik procent mohou u vás klienti ušetřit? MELOUN: V oblasti transakčních nákladů úspory klientů mohou dosahovat statisíců až milionů korun.

EURO: Jak pro vás dopadl loňský rok z hlediska akvizic? MELOUN: Rok 2009 byl pro nás v šestileté historii akvizičního financování rekordní. Klientům jsme pomohli realizovat transakce v souhrnné výši přesahující 35 miliard korun.

EURO: Kolik z toho financovala ČSOB? MELOUN: Tyto obchody byly financovány z 16 miliard korun bankovním dluhem a z toho necelých pět miliard korun připadlo na ČSOB.

EURO: Je reálné, aby byla tato hranice letos překonána? MELOUN: V letošním roce očekáváme zhruba podobný objem jako loni, když se nám jej povede ještě navýšit, budeme rádi. Rozhodně pro to uděláme maximum.

EURO: Existují nějaká rizika pro trh akvizičního financování? Co je podle vás nyní největším nebezpečím či hrozbou pro vývoj tohoto trhu? MELOUN: Spíše spatřuji rizika v obecné poloze úvěrování firem, kdy největším problémem může být nepředvídatelné chování insolvenčních správců či konkurzních soudců. Věřím, že z nejznámější insolvenční kauzy letošního léta, kdy soud znemožnil České spořitelně výkon hlasovacích práv ve věřitelském výboru, se nestane precedent pro další případy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít