Aktuální situace finančníků

15. ledna 2009, 13:47 - Roben Farzad
15. ledna 2009, 13:47

V sutinách, v nichž jsme se po roce 2008 ocitli díky pseudogéniům z Wall Streetu, ...

Celý podtitul:
V sutinách, v nichž jsme se po roce 2008 ocitli díky pseudogéniům z Wall Streetu, je jen málo místa pro vítěze

Loňský rok byl vzácným dějinným úkazem, kdy se vše, co se mohlo pokazit, skutečně pokazilo. Burzy a trh s nemovitostmi se položily. Fannie Mae, Freddie Mac a AIG se dostaly do poručenské péče státu. Federální rezervní systém musel zdvojnásobit svoji bilanci během pár týdnů.
A ještě něco. Wall Street, tak jak jsme jej znali, již téměř neexistuje.
Přesto byl propad alespoň v jednom drobném detailu prospěšný. Oddělili se totiž skutečně moudří finanční manažeři od přemrštěně placených pseudogéniů, jejichž letitý úspěch se ukázal být pouhým přeludem o trhu se stoupajícími cenami akcií. Několik málo bankéřů a profesionálů z hedgeových fondů, kteří se v období hypotečního boomu přidrželi základních principů půjčování a investování, nyní sklízí úrodu. Většina ostatních si hledá nové zaměstnání. S trochou štěstí se někteří fyzici a inženýři, kteří se v posledních letech nahrnuli do obchodní branže, vrátí zpátky do vědeckých laboratoří a budou vytvářet hodnoty.

KLIMBALI ZA VOLANTEM Kde zůstala předvídavost? Většina manažerů, kteří měli vidět blížící se zkázu, si ničeho nevšimla. Nejvíc bilo do očí chování Jamese E. Cayneho z Bear Stearns a Richarda S. Fulda Jr. z Lehman Brothers, kteří se nechali omámit odborníky na obligace a takřka na počkání poskytovali ztrátové úvěry. Ve velké míře ulpívá vina za propad na štědře placených manažerech ve středně vysokých funkcích, manažerech v oblasti rizik a obchodních ředitelích, kteří nebyli schopni zabránit katastrofě.
Dva manažeři, kteří se dokázali vyhnout prudkému propadu, by nyní měli vyhlídky bankovního sektoru zlepšit. Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase, díky federální pomoci převzal bankovní domy Bear Stearns a Washington Mutual. Nyní stojí u kormidla globální firmy s dominantním postavením. Kenneth D. Lewis z Bank of America vytáhl Merrill Lynch z pasti bankrotu. Díky tomuto kroku by se mohla Bank of America dostat mezi nejvýznamnější investiční banky.
Co můžeme říci o vedení největších světových hedgeových fondů, jež bylo pokládáno za mimořádně sofistikované? Většina z nich se zmítá ve vážných problémech. Některé z fondů zavírají krám a vyhazují stovky bývalých mistrů světa na chodník. Chicagský Hedge Fund Research hovoří o tom, že hedgeové fondy ztratily za listopad v průměru 19,4 procenta, protože jim odtekly miliardy dolarů od investorů. SAC Capital Advisors zaznamenal v listopadu ztrátu 13 procent u jejich Multi-Strategy fondu, přestože by tento fond měl vydělávat v jakýchkoli podmínkách. Dva hlavní fondy Citadel Investment Group, kterým šéfuje Kenneth C. Griffin, byly tvrdě zasaženy četnými požadavky na výběr vkladů v celkovém objemu 1,2 miliardy dolarů.
Většina hedgeových fondů účtuje klientům 50 procent z dosažených zisků a dvě procenta z kapitálu, který spravují. Nikdo z nich se nezaručil, že vrátí klientům polovinu ze vzniklé ztráty. James Simons z Rennaissance Technologies se však zřekl poplatků za správu kapitálu v rok starém futures fondu, který loni ztratil dvanáct procent. Snad tím zahájil nový trend. Do malého kroužku vítězů se vešel dlouholetý úvěrový skeptik John Paulson, jehož největší fond k 19. prosinci získal zpátky 38 procent. Pravděpodobně největším vítězem v oblasti hedgeových fondů je James Chanos, jehož Kynikos Associates (řecky cynik) si v listopadu připsal plus 50 procent. To je jistě slabá útěcha pro miliony řadových investorů, již mají své peníze uložené v cenných papírech.

Popisek, s.044
Vláda pomohla Jamiemu Dimonovi, šéfovi JPMorgan Chase, získat Bear Stearns a Washington Mutual

Praporek, s. 044
S trochou štěstí se fyzici a inženýři, kteří se v posledních letech nahrnuli do obchodní branže, vrátí zpátky do vědeckých laboratoří a budou vytvářet hodnoty

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít