Aktuálně

06. února 2006, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
06. února 2006, 00:00

ARMÁDA ZMODERNIZUJE ČÁSLAVSKOU ZÁKLADNULetecká základna Čáslav se mění v moderní vojenské zařízení. Do její přestavby dá armáda v letech 2005 až 2008 kolem 1,7 miliardy korun. Letošní rok bude z hlediska výstavby jedním z nejnáročnějších.

ARMÁDA ZMODERNIZUJE ČÁSLAVSKOU ZÁKLADNU

Letecká základna Čáslav se mění v moderní vojenské zařízení. Do její přestavby dá armáda v letech 2005 až 2008 kolem 1,7 miliardy korun. Letošní rok bude z hlediska výstavby jedním z nejnáročnějších.

Plánované akce dosáhnou takového rozměru, že bude třeba přerušit letecký provoz. Vojáci se začátkem června přesunou na letiště do Pardubic a Náměště nad Oslavou, zpět do Čáslavi by se měli vrátit do konce listopadu. Letecký provoz na základně bude v tu dobu pouze výjimečný. Stíhačky ale z regionu nezmizí, letové cesty a prostory nad oblastí totiž budou využívat dál.

LIDÉ MOHOU OVLIVNIT ROZVOJ KRAJE

Středočeský kraj chce aktualizovat plán rozvoje regionu do roku 2013. Zapojit se mohou i obyvatelé. Návrh koncepce rozvoje bude veřejně projednán 13. února ve 14 hodin na krajském úřadu v Praze. Své připomínky mohou také zaslat do 20. února ministerstvu pro životní prostředí. Materiál by měl zakotvit to, co by se mělo v rámci rozvoje kraje v nejbližších letech ve středních Čechách uskutečnit. Shrne základní směry rozvoje regionu v jednotlivých oblastech, priority a významné projekty. Občané mohou sami navrhnout, co by kraj měl prosazovat jako prioritu, nebo na co by naopak neměl vynakládat peníze.

DOLNÍ BŘEŽANY BUDOU MÍT NOVÉ CENTRUM

Projekt za 600 milionů korun má do tří let zcela změnit centrum obce Dolní Břežany u Prahy. Cílem projektu financovaného především soukromým investorem, ale i církví a obcí, je přilákat do obce nové obyvatele a vytvořit jim takové podmínky, aby neodjížděli za prací do Prahy.

Úprava centra začne letos na podzim a bude pokračovat postupně do roku 2008. Na náměstí vzniknou obytné domy, místo pro obchody a služby, bude zde i nový tříhektarový park. V obci díky tomu vznikne 120 až 130 nových pracovních míst. „Objeví se zde velký supermarket, pošta, banka, malý hotel a také plocha o rozloze 3000 metrů čtverečních, kam se přesunou některé pražské firmy,“ uvedl pro list starosta Věslav Michalík. Obec chystá i prostory pro promítání kina a pořádání společenských akcí.

PODĚBRADY DOKONČÍ VODOVOD A KANALIZACI

Poděbrady letos dokončí rozsáhlou stavbu kanalizace a vodovodních řadů ve svých příměstských částech. Do konce roku tak budou v částech Velké Zboží, Polabec, Kluk a Přední Lhota dokončeny i přípojky k hlavním řadům. Radnice tak splní svůj dlouhodobý cíl zajistit odkanalizování všech částí města.

Stavba začala loni a do konce roku 2005 se z velké části podařilo dokončit pokládku hlavních řadů a technologické části stavby. Letos budou práce pokračovat, včetně stavby přípojek jednotlivých uživatelů. Stavbu provází i řada komplikací spojených s dočasnými dopravními uzavírkami jednotlivých ulic.

Celkové náklady na stavbu měly činit asi 153 milionů korun, ale podle starosty budou zřejmě vyšší kvůli nečekaným navýšením objemu prací. Podle původního harmonogramu měly práce skončit v srpnu, ale během loňska nastaly změny ve financování této akce, stavba tak skončí v prosinci.

MLADÁ BOLESLAV PRODÁ DŮM SE 120 BYTY

Zastupitelé města Mladá Boleslav schválili prodej domu se 120 malometrážními byty vybrané soukromé firmě za 20 milionů korun. Podobný záměr předložila městská rada zastupitelstvu loni již dvakrát, ale vždy neúspěšně.

Po dlouhé diskuzi především ze strany odpůrců prodeje nakonec zvítězil kompromisní pozměňovací návrh náměstka primátora Robina Povšíka. Zastupitelé tak schválili nejen prodej mladoboleslavské firmě E-Partner, ale i závazek města změnit dosavadní nájemní smlouvy všech nájemníků z doby určité na neurčitou. Teprve po změně smluv se uskuteční prodej domu. Podle Povšíka je tato varianta výhodná pro město a zároveň zaručuje co největší jistoty nájemníkům.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít