Akciové burzy: novoroční optimizmus slábne, ale trvá

16. února 2004, 00:00 - PAVEL SUDEK, Atlantik finanční trhy
16. února 2004, 00:00

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ.

Pražská burza naopak začala rok skvěle

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ. INTEL CORP., CISCO SYSTEMS.

Celkově ale zůstala očekávání poměrně pozitivní, a to hlavně díky tomu, že hospodářské výsledky více než 2/3 společností překonaly očekávání trhu. A svůj vliv na náladu institucionálních i soukromých investorů mají nepochybně také makroekonomická data včetně prognóz jejich vývoje v tomto roce. Všeobecně se očekává, že vyspělé tržní ekonomiky se po období hospodářské stagnace dostávají do lepší situace a dynamičtějšího růstu. Optimistické předpovědi mají pochopitelně na burzách cenných papírů poměrně velký ohlas. Na evropské akciové trhy vytváří velký tlak především silné euro, které se proti americkému dolaru stále drží v rekordních výškách kolem kurzu 1,27 USD/EUR. Podle všeho se ani tady oslabování americké měny nezastaví - stále více analytiků se přiklání k názoru, že v první polovině roku dojde k prolomení hranice 1,30 USD/EUR (ve druhé polovině roku se počítá se zastavením posilování eura a s jeho návratem do pásma 1,15-1,20 USD). Vysoký kurz eura ovšem výrazně zdražuje export nominovaný v dolarech, tedy zvláště vývoz společností obchodujících s USA. Počítá se proto, že dopady tohoto efektu se na hospodářských výsledcích řady firem projeví už v nejbližším období a kurz jejich akcií na to reaguje. Pražská burza, podobně jako i další středoevropské trhy akcií, prožívá - po relativně dlouhém období půstu - velmi úspěšný začátek roku. Jistá euforie investorů před vstupem České republiky do EU, ale také velký posun ve výsledcích společností v posledním roce jsou hlavními důvody impozantního růstu. Všeobecně se počítá s nákupním zájmem investičních fondů zaměřených na nové členské země Unie. Důležitými momenty pro investování v České republice jsou buď již probíhající (Unipetrol), nebo připravované privatizace (Český Telecom, ČEZ). Index PX-50 vzrostl v úvodu roku o 11 %, když nejvíce se na tom podílely akcie Komerční banky, jejichž kurz se zhodnotil o téměř 18 %. Akcie KB tak dohání nepříliš úspěšný minulý rok, kdy zaostala za výkonem celého trhu, navíc těží z investorské atraktivity, kterou dnes má celý finanční sektor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít