Akciové burzy: novoroční optimizmus slábne, ale trvá

16. února 2004, 00:00 - PAVEL SUDEK, Atlantik finanční trhy
16. února 2004, 00:00

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ.

Pražská burza naopak začala rok skvěle

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ. INTEL CORP., CISCO SYSTEMS.

Celkově ale zůstala očekávání poměrně pozitivní, a to hlavně díky tomu, že hospodářské výsledky více než 2/3 společností překonaly očekávání trhu. A svůj vliv na náladu institucionálních i soukromých investorů mají nepochybně také makroekonomická data včetně prognóz jejich vývoje v tomto roce. Všeobecně se očekává, že vyspělé tržní ekonomiky se po období hospodářské stagnace dostávají do lepší situace a dynamičtějšího růstu. Optimistické předpovědi mají pochopitelně na burzách cenných papírů poměrně velký ohlas. Na evropské akciové trhy vytváří velký tlak především silné euro, které se proti americkému dolaru stále drží v rekordních výškách kolem kurzu 1,27 USD/EUR. Podle všeho se ani tady oslabování americké měny nezastaví - stále více analytiků se přiklání k názoru, že v první polovině roku dojde k prolomení hranice 1,30 USD/EUR (ve druhé polovině roku se počítá se zastavením posilování eura a s jeho návratem do pásma 1,15-1,20 USD). Vysoký kurz eura ovšem výrazně zdražuje export nominovaný v dolarech, tedy zvláště vývoz společností obchodujících s USA. Počítá se proto, že dopady tohoto efektu se na hospodářských výsledcích řady firem projeví už v nejbližším období a kurz jejich akcií na to reaguje. Pražská burza, podobně jako i další středoevropské trhy akcií, prožívá - po relativně dlouhém období půstu - velmi úspěšný začátek roku. Jistá euforie investorů před vstupem České republiky do EU, ale také velký posun ve výsledcích společností v posledním roce jsou hlavními důvody impozantního růstu. Všeobecně se počítá s nákupním zájmem investičních fondů zaměřených na nové členské země Unie. Důležitými momenty pro investování v České republice jsou buď již probíhající (Unipetrol), nebo připravované privatizace (Český Telecom, ČEZ). Index PX-50 vzrostl v úvodu roku o 11 %, když nejvíce se na tom podílely akcie Komerční banky, jejichž kurz se zhodnotil o téměř 18 %. Akcie KB tak dohání nepříliš úspěšný minulý rok, kdy zaostala za výkonem celého trhu, navíc těží z investorské atraktivity, kterou dnes má celý finanční sektor.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít