Akciové burzy: novoroční optimizmus slábne, ale trvá

16. února 2004, 00:00 - PAVEL SUDEK, Atlantik finanční trhy
16. února 2004, 00:00

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ.

Pražská burza naopak začala rok skvěle

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ. INTEL CORP., CISCO SYSTEMS.

Celkově ale zůstala očekávání poměrně pozitivní, a to hlavně díky tomu, že hospodářské výsledky více než 2/3 společností překonaly očekávání trhu. A svůj vliv na náladu institucionálních i soukromých investorů mají nepochybně také makroekonomická data včetně prognóz jejich vývoje v tomto roce. Všeobecně se očekává, že vyspělé tržní ekonomiky se po období hospodářské stagnace dostávají do lepší situace a dynamičtějšího růstu. Optimistické předpovědi mají pochopitelně na burzách cenných papírů poměrně velký ohlas. Na evropské akciové trhy vytváří velký tlak především silné euro, které se proti americkému dolaru stále drží v rekordních výškách kolem kurzu 1,27 USD/EUR. Podle všeho se ani tady oslabování americké měny nezastaví - stále více analytiků se přiklání k názoru, že v první polovině roku dojde k prolomení hranice 1,30 USD/EUR (ve druhé polovině roku se počítá se zastavením posilování eura a s jeho návratem do pásma 1,15-1,20 USD). Vysoký kurz eura ovšem výrazně zdražuje export nominovaný v dolarech, tedy zvláště vývoz společností obchodujících s USA. Počítá se proto, že dopady tohoto efektu se na hospodářských výsledcích řady firem projeví už v nejbližším období a kurz jejich akcií na to reaguje. Pražská burza, podobně jako i další středoevropské trhy akcií, prožívá - po relativně dlouhém období půstu - velmi úspěšný začátek roku. Jistá euforie investorů před vstupem České republiky do EU, ale také velký posun ve výsledcích společností v posledním roce jsou hlavními důvody impozantního růstu. Všeobecně se počítá s nákupním zájmem investičních fondů zaměřených na nové členské země Unie. Důležitými momenty pro investování v České republice jsou buď již probíhající (Unipetrol), nebo připravované privatizace (Český Telecom, ČEZ). Index PX-50 vzrostl v úvodu roku o 11 %, když nejvíce se na tom podílely akcie Komerční banky, jejichž kurz se zhodnotil o téměř 18 %. Akcie KB tak dohání nepříliš úspěšný minulý rok, kdy zaostala za výkonem celého trhu, navíc těží z investorské atraktivity, kterou dnes má celý finanční sektor.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít