Akciové burzy: novoroční optimizmus slábne, ale trvá

16. února 2004, 00:00 - PAVEL SUDEK, Atlantik finanční trhy
16. února 2004, 00:00

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ.

Pražská burza naopak začala rok skvěle

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ. INTEL CORP., CISCO SYSTEMS.

Celkově ale zůstala očekávání poměrně pozitivní, a to hlavně díky tomu, že hospodářské výsledky více než 2/3 společností překonaly očekávání trhu. A svůj vliv na náladu institucionálních i soukromých investorů mají nepochybně také makroekonomická data včetně prognóz jejich vývoje v tomto roce. Všeobecně se očekává, že vyspělé tržní ekonomiky se po období hospodářské stagnace dostávají do lepší situace a dynamičtějšího růstu. Optimistické předpovědi mají pochopitelně na burzách cenných papírů poměrně velký ohlas. Na evropské akciové trhy vytváří velký tlak především silné euro, které se proti americkému dolaru stále drží v rekordních výškách kolem kurzu 1,27 USD/EUR. Podle všeho se ani tady oslabování americké měny nezastaví - stále více analytiků se přiklání k názoru, že v první polovině roku dojde k prolomení hranice 1,30 USD/EUR (ve druhé polovině roku se počítá se zastavením posilování eura a s jeho návratem do pásma 1,15-1,20 USD). Vysoký kurz eura ovšem výrazně zdražuje export nominovaný v dolarech, tedy zvláště vývoz společností obchodujících s USA. Počítá se proto, že dopady tohoto efektu se na hospodářských výsledcích řady firem projeví už v nejbližším období a kurz jejich akcií na to reaguje. Pražská burza, podobně jako i další středoevropské trhy akcií, prožívá - po relativně dlouhém období půstu - velmi úspěšný začátek roku. Jistá euforie investorů před vstupem České republiky do EU, ale také velký posun ve výsledcích společností v posledním roce jsou hlavními důvody impozantního růstu. Všeobecně se počítá s nákupním zájmem investičních fondů zaměřených na nové členské země Unie. Důležitými momenty pro investování v České republice jsou buď již probíhající (Unipetrol), nebo připravované privatizace (Český Telecom, ČEZ). Index PX-50 vzrostl v úvodu roku o 11 %, když nejvíce se na tom podílely akcie Komerční banky, jejichž kurz se zhodnotil o téměř 18 %. Akcie KB tak dohání nepříliš úspěšný minulý rok, kdy zaostala za výkonem celého trhu, navíc těží z investorské atraktivity, kterou dnes má celý finanční sektor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít