Akcionář Čunek

24. dubna 2008, 17:10 - Pavel Matocha
24. dubna 2008, 17:10

Předseda lidovců je přesvědčen o zkorumpovanosti jiných politiků

Vicepremiér Jiří Čunek se zaplétá do další aféry. Týdeník EURO zjistil a místopředseda vlády přiznal (více viz strana 36), že byl spoluvlastníkem společnosti Ruchstav. Tento fakt předseda lidovců nikdy dříve neuvedl, i když se jméno této firmy v jeho kauze několikrát objevilo. Vzhledem k tomu, že držitelem akcií měl být v roce 1998 (tedy ještě před nástupem do funkce starosty Vsetína) a že šéfem Ruchstavu byl jeho bratranec, mohlo by jít o normální a neproblematickou aktivitu. Šéf lidovců, v době kdy ho neživila politika, se prostě zkoušel živit podnikáním. Deset let staré, s politikou ani s korupčním podezřením nesouvisející, rodinně zabarvené, prostě běžné a v podstatě nezajímavé.
Jenže Čunek nyní tvrdí, že akcie Ruchstavu si nekoupil, ale pouze půjčil. A půjčeny mu prý byly zdarma. Odmítá však říci, od koho si je půjčil a jaký s nimi měl plán. Vkrádají se proto otázky typu, zda za ně skutečně nic neplatil (pokud by platil, měl by vážný problém opět vysvětlit, kde na to vzal), či zda tato společnost nezískala od města Vsetín nějakou zajímavou zakázku (či nebyla významným subdodavatelem u nějaké zakázky). Dnešní politik, tehdejší podnikatel Čunek říká, že si akcie půjčil proto, aby na nich vydělal. Ale jak na jejich zapůjčení chtěl vydělat, už odmítl dopovědět. Svoji nechuť zdůvodňoval špatnými zkušenostmi z minulosti, kdy chtěl různé věci vysvětlit, ale stejně proti němu bylo vedeno trestní stíhání a mediální útoky.
Ať je to jakkoli, jedno se zdá být jasné. Ten chlap sem nepatří. Buď je lump, který vzal úplatek a cynicky lže, a pak by měl jít. Nebo je z hlediska trestního zákoníku i obecně vnímaných pravidel slušného chování čistý, ale tak zoufale neschopný věrohodně vysvětlit původ svých peněz a svoji podnikatelskou minulost, že na postu vicepremiéra také nemá co dělat. Neměl by však přes to všechno ve vládě zůstat?
Svět není černobílý. Zaprvé je na Jiřím Čunkovi hezké, že nemá strach. Jeho hroší kůže je odpudivá a přitažlivá zároveň. Záleží, jestli se díváme z pozice, že mu věříme, že je nevinnou obětí, anebo si myslíme, že je zkorumpovaným darebákem. Odvahu řešit ožehavé problémy ale prokázal už v době, kdy vedl vsetínskou radnici. Problém s romskými neplatiči mnoho měst jen obchází a hudrá, že „někdo by to měl řešit“. Jiří Čunek s nějakým řešením, které jistě mělo i své zápory, přišel, prosadil ho a uskutečnil.
Zadruhé je dobře, že Topolánek s Julínkem mají ve vládě silného oponenta ve věci zdravotní reformy. Zdravotní reforma je složitá a dlouhodobá záležitost, která se přímo a citelně dotkne většiny občanů České republiky. A s vysvětlením některých jejích klíčových bodů mají problémy i její protagonisté, kteří ji tlačí parlamentem. Ostatně Jiří Čunek je přesvědčen, že možná právě tam je pramen, který napájí útoky proti němu. A to zejména ze strany zájemců o privatizaci zdravotních pojišťoven, kterou Julínek s Topolánkem prosazují a Čunek blokuje.
„Nejlepším nepřítelem je ten slabý, který toho má hodně na hrbu, kterého lze snadno vydírat. Ale mě nikdo vydírat nebude, já nejsem jeden z nich, který krade. Já nejsem ten, kdo si tady pomůže deseti miliony a tady padesáti miliony při výkonu své politické funkce. To já nedělám, a proto sem nepatřím, to vím dávno. Když se bojíte, že na vás někdo něco může vytáhnout a vy na něj nemáte vytáhnout co, tak to je ta oprávněná obava. O to se hraje s Jiřím Čunkem. Jenže já tyhle věci nedělal a nedělám, jsem pro mnohé politiky člověkem z jiného světa,“ řekl Jiří Čunek minulý týden v rozhovoru pro týdeník EURO.
A na logickou doplňující otázku, zda si myslí, že spousta jeho kolegů se právě tohoto bojí, bez zaváhání odpověděl: “Ano, o tom jsem přesvědčen.“ I kolegů ve straně? “Lidé, kteří jsou tady v pražské politice dlouho, musí vidět spoustu věcí a musí je cítit, i když se jich třeba neúčastní.“

Praporek
Nejlepším nepřítelem je ten slabý, který toho má hodně na hrbu, kterého lze snadno vydírat. Ale mě nikdo vydírat nebude, já nejsem jeden z nich, který krade. Já nejsem ten, kdo si tady pomůže deseti miliony a tady padesáti miliony při výkonu své politické funkce. To já nedělám, a proto sem nepatřím, to vím dávno.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít