Akcie se stále ještě neodrazily ode dna

21. října 2002, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
21. října 2002, 00:00

Snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné Světové akciové trhy balancují na rozcestí. Po týdnech poklesu, který byl navíc ještě prohlouben tragédií na Bali, by se mohlo zdát, že se blýská na lepší časy. Ale je to právě jen zdání.

Snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné

Světové akciové trhy balancují na rozcestí. Po týdnech poklesu, který byl navíc ještě prohlouben tragédií na Bali, by se mohlo zdát, že se blýská na lepší časy. Ale je to právě jen zdání.

Od teroristického útoku na Bali již uplynula dostatečná řada dnů, aby burzy přehodnotily své prvotní, mnohdy unáhlené reakce a vydaly se směrem, který má racionální opodstatnění. A skutečně, většina evropských indexů se vydala cestou vzhůru a dotkla se svých téměř měsíčních maxim. Stejně tak W all Street si vede poměrně dobře. Řada investorů v současném růstu většiny akciových titulů nachází důvod k optimizmu a potvrzení domněnky, že světové akciové trhy již jsou tak nízko, že dále nemají kam klesat, a nakupují v naději, že od nynějška již musí následovat růst. V tom se ale mohou hluboce mýlit. Již před dvěma lety bylo slyšet přesně takové hlasy - a po celé tyto dva roky se sestup většiny indexů nezastavil. Důvodem byla oslabená výkonnost většiny ekonomik, která byla ještě navíc doplněna a „podpořena“ loňskými zářijovými událostmi v USA. Nyní není důvod věřit tomu, že situace je od té před dvěma lety diametrálně odlišná. T iskové agentury přinesly zprávy, že Usáma bin Ládin varoval Spojené státy a Izrael, že je čekají další perné chvilky. V yplní-li se toto proroctví, a vyplní-li se i spekulace, že terorizmus v poslední době nabral nový kurz a začal se zaměřovat především na ekonomické cíle (jako je poškození turistiky či obchodu s ropou), pak musíme počítat s tím, že ránu dostanou i akciové burzy. Americký útok na Irák je zřejmě na spadnutí a jak známo, válka investicím (přesněji řečeno většině investic, pomineme-li například zbrojní průmysl) také nepřeje. A konečně, že by se světová, popřípadě domácí ekonomika vzpamatovávala, o tom také nemůže být ani řeči. Důkazem toho může být komentář zástupce Evropské centrální banky G. Quadena, který hovořil o možnosti dalšího snížení úrokových sazeb ve snaze podpořit skomírající růst. O tom, že ke snížení sazeb sáhne i ČNB, dnes již pochybuje jen málokdo. Dokud však budou centrální banky uvolňovat své měnové politiky či o tom třeba jen uvažovat, nelze mluvit o hospodářském zotavení a tedy ani o podstatnějším obratu na burzách. Ohledně současného oživení na akciových trzích buďme tedy raději skeptičtí a raději doporučujeme se jim stále ještě vyhýbat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít