Akcie se stále ještě neodrazily ode dna

21. října 2002, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
21. října 2002, 00:00

Snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné Světové akciové trhy balancují na rozcestí. Po týdnech poklesu, který byl navíc ještě prohlouben tragédií na Bali, by se mohlo zdát, že se blýská na lepší časy. Ale je to právě jen zdání.

Snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné

Světové akciové trhy balancují na rozcestí. Po týdnech poklesu, který byl navíc ještě prohlouben tragédií na Bali, by se mohlo zdát, že se blýská na lepší časy. Ale je to právě jen zdání.

Od teroristického útoku na Bali již uplynula dostatečná řada dnů, aby burzy přehodnotily své prvotní, mnohdy unáhlené reakce a vydaly se směrem, který má racionální opodstatnění. A skutečně, většina evropských indexů se vydala cestou vzhůru a dotkla se svých téměř měsíčních maxim. Stejně tak W all Street si vede poměrně dobře. Řada investorů v současném růstu většiny akciových titulů nachází důvod k optimizmu a potvrzení domněnky, že světové akciové trhy již jsou tak nízko, že dále nemají kam klesat, a nakupují v naději, že od nynějška již musí následovat růst. V tom se ale mohou hluboce mýlit. Již před dvěma lety bylo slyšet přesně takové hlasy - a po celé tyto dva roky se sestup většiny indexů nezastavil. Důvodem byla oslabená výkonnost většiny ekonomik, která byla ještě navíc doplněna a „podpořena“ loňskými zářijovými událostmi v USA. Nyní není důvod věřit tomu, že situace je od té před dvěma lety diametrálně odlišná. T iskové agentury přinesly zprávy, že Usáma bin Ládin varoval Spojené státy a Izrael, že je čekají další perné chvilky. V yplní-li se toto proroctví, a vyplní-li se i spekulace, že terorizmus v poslední době nabral nový kurz a začal se zaměřovat především na ekonomické cíle (jako je poškození turistiky či obchodu s ropou), pak musíme počítat s tím, že ránu dostanou i akciové burzy. Americký útok na Irák je zřejmě na spadnutí a jak známo, válka investicím (přesněji řečeno většině investic, pomineme-li například zbrojní průmysl) také nepřeje. A konečně, že by se světová, popřípadě domácí ekonomika vzpamatovávala, o tom také nemůže být ani řeči. Důkazem toho může být komentář zástupce Evropské centrální banky G. Quadena, který hovořil o možnosti dalšího snížení úrokových sazeb ve snaze podpořit skomírající růst. O tom, že ke snížení sazeb sáhne i ČNB, dnes již pochybuje jen málokdo. Dokud však budou centrální banky uvolňovat své měnové politiky či o tom třeba jen uvažovat, nelze mluvit o hospodářském zotavení a tedy ani o podstatnějším obratu na burzách. Ohledně současného oživení na akciových trzích buďme tedy raději skeptičtí a raději doporučujeme se jim stále ještě vyhýbat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít