Akcie se stále ještě neodrazily ode dna

21. října 2002, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
21. října 2002, 00:00

Snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné Světové akciové trhy balancují na rozcestí. Po týdnech poklesu, který byl navíc ještě prohlouben tragédií na Bali, by se mohlo zdát, že se blýská na lepší časy. Ale je to právě jen zdání.

Snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné

Světové akciové trhy balancují na rozcestí. Po týdnech poklesu, který byl navíc ještě prohlouben tragédií na Bali, by se mohlo zdát, že se blýská na lepší časy. Ale je to právě jen zdání.

Od teroristického útoku na Bali již uplynula dostatečná řada dnů, aby burzy přehodnotily své prvotní, mnohdy unáhlené reakce a vydaly se směrem, který má racionální opodstatnění. A skutečně, většina evropských indexů se vydala cestou vzhůru a dotkla se svých téměř měsíčních maxim. Stejně tak W all Street si vede poměrně dobře. Řada investorů v současném růstu většiny akciových titulů nachází důvod k optimizmu a potvrzení domněnky, že světové akciové trhy již jsou tak nízko, že dále nemají kam klesat, a nakupují v naději, že od nynějška již musí následovat růst. V tom se ale mohou hluboce mýlit. Již před dvěma lety bylo slyšet přesně takové hlasy - a po celé tyto dva roky se sestup většiny indexů nezastavil. Důvodem byla oslabená výkonnost většiny ekonomik, která byla ještě navíc doplněna a „podpořena“ loňskými zářijovými událostmi v USA. Nyní není důvod věřit tomu, že situace je od té před dvěma lety diametrálně odlišná. T iskové agentury přinesly zprávy, že Usáma bin Ládin varoval Spojené státy a Izrael, že je čekají další perné chvilky. V yplní-li se toto proroctví, a vyplní-li se i spekulace, že terorizmus v poslední době nabral nový kurz a začal se zaměřovat především na ekonomické cíle (jako je poškození turistiky či obchodu s ropou), pak musíme počítat s tím, že ránu dostanou i akciové burzy. Americký útok na Irák je zřejmě na spadnutí a jak známo, válka investicím (přesněji řečeno většině investic, pomineme-li například zbrojní průmysl) také nepřeje. A konečně, že by se světová, popřípadě domácí ekonomika vzpamatovávala, o tom také nemůže být ani řeči. Důkazem toho může být komentář zástupce Evropské centrální banky G. Quadena, který hovořil o možnosti dalšího snížení úrokových sazeb ve snaze podpořit skomírající růst. O tom, že ke snížení sazeb sáhne i ČNB, dnes již pochybuje jen málokdo. Dokud však budou centrální banky uvolňovat své měnové politiky či o tom třeba jen uvažovat, nelze mluvit o hospodářském zotavení a tedy ani o podstatnějším obratu na burzách. Ohledně současného oživení na akciových trzích buďme tedy raději skeptičtí a raději doporučujeme se jim stále ještě vyhýbat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít