Akcie padají, nálada je mrazivá

28. ledna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
28. ledna 2008, 00:00

Od začátku roku zaznamenal český akciový trh strmý pád. Klesají ceny všech blue chips titulů, ačkoliv leden pravidelně bývá obdobím nákupů a růstu cen. Důvodem je očekávání útlumu světové ekonomiky.

Kapitálový trh Od začátku roku zaznamenal český akciový trh strmý pád. Klesají ceny všech blue chips titulů, ačkoliv leden pravidelně bývá obdobím nákupů a růstu cen. Důvodem je očekávání útlumu světové ekonomiky.

Svoji daň si americká krize hypoték vybírá i v Česku. Před měsícem dosahovala cena akcií realitní firmy Orco Property Group zhruba 2180 korun, v polovině minulého týdne klesly téměř až k hranici 1500 korun. Cena developerské ECM padla během měsíce z 1190 na 790 korun. Na trhu není výjimkou denní pokles ceny akcií o pět, sedm i více procent. Od počátku roku spadl americký index Dow Jones, měřící vývoj tamního akciového trhu, o 9,7 procenta, evropský index DJ Euro Stoxx klesl o 17 procent, japonský Nikkei o 16 procent.

Proč takový nečekaný a hluboký pokles? Makléři a analytici se obávají toho, že americká krize hypoték stlačí spotřebu dolů a zbrzdí či zastaví ekonomický růst. Obávají se toho, že tento trend se přelije i do Evropy a zasáhne postupně celý svět.

Americký Fed minulý týden poprvé od roku 2001 snížil mimo pravidelné jednání základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 3,5 procenta. „Fed se rozhodl uklidnit trhy a podpořit růst hrubého domácího produktu. Čeká se další snížení sazeb o půl procentního bodu ještě do konce ledna,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Evropská centrální banka zatím tak razantní kroky nečiní a záměr snižovat sazby nesignalizuje. Česká národní banka svoje sazby naopak mírně zvedá v zájmu zkrocení inflace.

Analytici Raiffeisenbank očekávají, že v první půlce roku klesne růst americké ekonomiky až na nulu či dokonce do mírného záporu. Pak by mělo přijít probuzení.

Co bude s českým akciovým trhem? „První čtvrtletí bude pro akcie zřejmě špatné. Na druhou stranu, jelikož nečekáme recesi, naskytne se možnost k výhodným nákupům. K panice není důvod,“ tvrdí Michl.

Analytici tvrdí, že finanční zdraví firem obchodovaných na burze je poměrně dobré a nynější úroveň cen je u řady z nich již pod férovou cenou. Vytvářejí se příležitosti k dobrým nákupům. V polovině minulého týdne například na RM-Systému investoři realizovali nejvyšší denní objem obchodů v jeho patnáctileté historii. Nejvíce se obchodovalo s akciemi ČEZ, Telefonica a Unipetrol. Investoři vyprodávali, ale i nakupovali. „Stávající propad cen akcií ukazuje potřebu rozložení investice do většího počtu akcií. Proto již v průběhu února vstoupí na RM-Systém pětice významných světových akcií z oborů, které doposud nemají na českém kapitálovém trhu zastoupení,“ říká Jiří Vodička, člen představenstva RM-Systému.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít