Akcie nakupují jen ti odvážnější

18. října 2011, 14:18 - Petra Pelantová
18. října 2011, 14:18

Klientům radíme podíl zlata udržovat na úrovni odpovídající jeho finančním cílům, tvrdí šéf privátního bankovnictví Komerční banky

Bohatí klienti obvykle očekávají od privátních bankéřů portfolio, které jim zajistí pokrytí inflace a mírný výnos. Díky vysoce konzervativnímu zaměření se finanční krize na privátním bankovnictví nijak výrazněji nepodepsala. I bankéři velmi movitých lidí však připouštějí, že krize ještě není u konce. „Jsme v období, kdy tušíme, že jedna krize odeznívá. Jsme ale také v nejistotě, zda další etapa recese nezačíná, tvrdí šéf privátního bankovnictví Komerční banky Petr Slabý.

Jak hodnotíte příchod nové konkurence na trh privátního bankovnictví? Jde především o příchod banky Gutmann či rozjezd nové značky Fridrich Wilhelm Raiffeisen. Kvalitu každé banky mohou v delším období hodnotit pouze klienti a investoři, případně nezávislí analytici. Uvědomme si, že jeden nebo dva roky jsou v privátním bankovnictví velmi krátká doba. Každý privátní bankéř ví, v že privátním bankovnictví jde o dlouhodobý vztah a o důvěru mezi bankou a klientem. Nežijeme v cyklu marketingových kampaní.

Kam v současné době nejvíc investují bohatí? Co jim radíte? Klienti oceňují transparentní uložení prostředků včetně depozitních vkladů. V případě investic preferují úrokové instrumenty vysoce kredibilních emitentů s kratší dobou splatnosti nebo nízkou citlivostí na změny úrokových sazeb. Odvážnější klienti opatrně nakupují některé akciové tituly a instrumenty. Spravovat rodinný kapitál vyžaduje od klienta a bankéře nastavení individuální investiční strategie.

Opravdu je zlato tak výhodná investice, jak se poslední dobou říkalo? Spekulativní nákup investičního zlata může znamenat vysoké riziko pro investora. Rozhodující je jeho podíl na celkovém portfoliu. Investiční zlato samotné je jedno z nejvíce kolísavých aktiv. Klientům radíme podíl zlata udržovat na úrovni odpovídající jeho finančním cílům, zpravidla pět až deset procent, a tuto pozici vytvářet postupnými nákupy. Nesmíme zapomínat, že držba investičního zlata nepřináší úrokové výnosy. Naopak se k němu vážou náklady na jeho uložení a případně zpětný prodej.

Budete v oblasti privátního bankovnictví něco měnit? Privátní bankovnictví stojí na svých tradičních hodnotách, jako je ochrana hodnoty majetku, prvotřídní kvalita ve všech bankovních službách a absolutní diskrétnost. Samozřejmě i my využíváme inovací a nejlepších zkušeností z globálního pohledu. Konkrétně připravujeme výrazné zjednodušení čerpání lombardních úvěrů. Klient si může elegantním způsobem proti svému portfoliu aktiv načerpat za velmi příznivou úrokovou sazbu privátní úvěr.

Změnila se nějak cílová skupina, pro kterou jsou určeny vaše služby privátního bankovnictví? Naše strategie zůstává nezměněna. Služby privátního bankovnictví nabízíme na čtrnácti velkých regionálních pobočkách klientům s aktivy od osmi milionů korun a ve třech pobočkách privátního bankovnictví v Praze, Brně a Ostravě klientům s aktivy nad dvacet milionů korun.

Jaká je pro vás optimální výše volného majetku či úspor, která otvírá dveře do privátního bankovnictví? Velmi individuálního nastavení portfolia a kvalitní diverzifikace lze dosáhnout v částkách nad dvacet milionů korun. To ale neznamená, že pro nižší objemy portfolií nelze najít velmi kvalitní řešení. Banka nebo správce aktiv musí definovat rizikové profily klientů a navrhnout odpovídající investiční řešení.

Máte nějaké odhady, kolik je v Česku úspor, které by mohly být pod správou privátních bankéřů? Budou to stovky miliard korun. Chci ale zdůraznit, že privátní bankovnictví neznamená pouze investice. Je to nejvyšší standard všech bankovních služeb od vedení účtů přes obsluhu klientů až po vysokou míru diskrétnosti dotaženou v každém detailu.

Kterou největší chybu ve vztahu ke klientovi může udělat privátní bankéř? Jednoznačně klienta špatně informovat. Vztah mezi bankéřem a klientem je jako vztah mezi lékařem a pacientem, musí být založen na vzájemné důvěře. Další chybou, za kterou bývá odpovědný management banky, je výměna privátního bankéře. Řada klientů změnu bankéře považuje – a zcela oprávněně – za těžký zásah do diskrétnosti a nastavené komunikace s bankou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít