Akcie ČSOB se objeví na burze

13. listopadu 2009, 14:54 - Petra Pelantová
13. listopadu 2009, 14:54

Banky

Ještě než stihla Evropská komise schválit restrukturalizační plán belgické skupiny KBC, některé detaily se už dostaly na veřejnost. Belgický tisk minulý týden napsal, že vlajkovou lodí celé restrukturalizace by měl být vstup na burzu dvou dceřiných bank – české ČSOB a maďarské K&H Bank. V případě ČSOB prý Belgičané chtěli, aby na burzu mohlo jít až čtyřicet procent akcií. Belgický list rovněž napsal, že prodej podílů v obou bankách by měl vynést dohromady miliardu eur, což je v přepočtu přes 25 miliard korun. Jenže podle odhadů analytiků je současná hodnota čtyřicetiprocentního podílu ČSOB někde mezi 50 až 60 miliardami korun, tedy v přepočtu jde o dvě miliardy eur. Buď tedy nakonec půjde o prodej menšího podílu či úplně jiných divizí, anebo KBC získá mnohem více.
ČSOB totiž spolu s polskými aktivy patří k tomu nejlepšímu ve východoevropském portfoliu KBC. Belgický gigant má v regionu mnoho jiných aktiv, které může prodat. Na druhé straně je ale pravda, že KBC nutně potřebuje kapitál na splacení státní pomoci. Od tamní vlády získala 3,5 miliardy eur. Právě klenot typu ČSOB může bance přinést nejvíce peněz. Vedení KBC nehodlá celou věc komentovat do té doby, než se komise vyjádří. Podle informací týdeníku EURO by unie měla rozhodnout o restrukturalizačním plánu do konce letošního roku. Pokud by KBC nechtěla nic prodávat, musela by navýšit kapitál, což už počátkem října odmítla.
Jestli ČSOB nakonec opravdu půjde na burzu, nestihne to zřejmě dřív než v polovině příštího roku. Je navíc téměř jisté, že by šlo o Burzu cenných papírů Praha (BCPP). Pro maďarský prodej se pak podle analytiků jeví jako nejlogičtější tamní burza. Vždy je totiž nejjednodušší prodat banku na domovském trhu. Kromě toho například pražská burza pořádný primární úpis akcií (IPO) potřebuje a vedení BCPP zřejmě bude mít o případné IPO velký zájem. Šéf burzy Petr Koblic se sice nechal slyšet, že o plánu KBC nemá informace, ale i podle něj by byl prodej v Česku nejlogičtějším krokem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít