Akcie ČSOB se objeví na burze

13. listopadu 2009, 14:54 - Petra Pelantová
13. listopadu 2009, 14:54

Banky

Ještě než stihla Evropská komise schválit restrukturalizační plán belgické skupiny KBC, některé detaily se už dostaly na veřejnost. Belgický tisk minulý týden napsal, že vlajkovou lodí celé restrukturalizace by měl být vstup na burzu dvou dceřiných bank – české ČSOB a maďarské K&H Bank. V případě ČSOB prý Belgičané chtěli, aby na burzu mohlo jít až čtyřicet procent akcií. Belgický list rovněž napsal, že prodej podílů v obou bankách by měl vynést dohromady miliardu eur, což je v přepočtu přes 25 miliard korun. Jenže podle odhadů analytiků je současná hodnota čtyřicetiprocentního podílu ČSOB někde mezi 50 až 60 miliardami korun, tedy v přepočtu jde o dvě miliardy eur. Buď tedy nakonec půjde o prodej menšího podílu či úplně jiných divizí, anebo KBC získá mnohem více.
ČSOB totiž spolu s polskými aktivy patří k tomu nejlepšímu ve východoevropském portfoliu KBC. Belgický gigant má v regionu mnoho jiných aktiv, které může prodat. Na druhé straně je ale pravda, že KBC nutně potřebuje kapitál na splacení státní pomoci. Od tamní vlády získala 3,5 miliardy eur. Právě klenot typu ČSOB může bance přinést nejvíce peněz. Vedení KBC nehodlá celou věc komentovat do té doby, než se komise vyjádří. Podle informací týdeníku EURO by unie měla rozhodnout o restrukturalizačním plánu do konce letošního roku. Pokud by KBC nechtěla nic prodávat, musela by navýšit kapitál, což už počátkem října odmítla.
Jestli ČSOB nakonec opravdu půjde na burzu, nestihne to zřejmě dřív než v polovině příštího roku. Je navíc téměř jisté, že by šlo o Burzu cenných papírů Praha (BCPP). Pro maďarský prodej se pak podle analytiků jeví jako nejlogičtější tamní burza. Vždy je totiž nejjednodušší prodat banku na domovském trhu. Kromě toho například pražská burza pořádný primární úpis akcií (IPO) potřebuje a vedení BCPP zřejmě bude mít o případné IPO velký zájem. Šéf burzy Petr Koblic se sice nechal slyšet, že o plánu KBC nemá informace, ale i podle něj by byl prodej v Česku nejlogičtějším krokem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít