Akcie českých podniků příliš netáhnou

12. května 2003, 00:00 - Petr Bým
12. května 2003, 00:00

Český akciový trh reaguje na ekonomické změny jen omezeně Prvních pět měsíců roku - to je období účetních uzávěrek a zveřejňování hospodářských výsledků. Informace na toto téma burzy cenných papírů obvykle vstřebávají velmi rychle a kurzy akcií - zejména těch významnějších podniků - se právě v této době velmi dynamicky vyvíjejí.

Český akciový trh reaguje na ekonomické změny jen omezeně

Prvních pět měsíců roku - to je období účetních uzávěrek a zveřejňování hospodářských výsledků. Informace na toto téma burzy cenných papírů obvykle vstřebávají velmi rychle a kurzy akcií - zejména těch významnějších podniků - se právě v této době velmi dynamicky vyvíjejí.

To ale neplatí pro pražskou burzu. Před časem byly publikovány informace o loňském zisku velkých českých firem, které jsou na akciovém trhu zastoupeny. S kurzy to valně nezahýbalo, přitom v některých případech byly poměrně zásadní, tak např. výrazně se propadl hospodářský výsledek Českého Telecomu. V některých případech došlo k mírnému poklesu kurzu, ale celkově je zřejmé, že monitorování vývoje v podnikové sféře a vůbec obchodování s akciemi není ve středu zájmu investorů. Několik desítek titulů, s nimiž se na pražské burze cenných papírů obchoduje, představuje také dosti úzkou nabídku, o jejímž rozšíření (poté, co byly z trhu vyloučeny neobchodovatelné akcie stovek podniků - dědictví kuponové privatizace) se uvažuje zatím jenom teoreticky. Tzv. primární emise, které jsou v tržních ekonomikách jedním, a to významným zdrojem kapitálu pro investice, se u nás zatím vůbec neujaly, když nepočítáme emisi akcií společnosti Software 602. Jinak se objevily pouze záměry, z kterých nakonec sešlo. Odborníci označují za hlavní příčinu jistou nedůvěru na straně potenciálních emitentů, kteří se domnívají, že by ztratili nad vlastními podniky kontrolu. Pravděpodobně ještě silnějším argumentem v úvahách o emisích sehrává fakt téměř nulové poptávky - česká burza cenných papírů měla dlouhé porodní bolesti a zatím se zjevně na světových, resp. evropských finančních trzích nedokázala zaetablovat jako místo, kde je výhodné umístit volný kapitál. Na nehybné hladině českého akciového rybníka jenom drobné vlnky vyvolaly spekulace o emisích akcií některým bankovním domem. Podobné úvahy se objevily v souvislostech s privatizací dosud státních podniků, k níž by mohlo dojít i prodejem jejich akcií, ale v obou případech se zatím vývoj - alespoň pokud je známo - nikam neposunul.

Index se vyvíjí dynamicky

S poklidným rázem obchodování na akciové burze je vývoj hlavního burzovního indexu PX 50 trochu v kontrastu. Ten se docela živě pohybuje - od počátku roku a zejména v posledních týdnech rychle stoupá: v lednu měl hodnotu 450 bodů, v březnu 480 a nyní přibližně 540 (v květnu 2002, tedy před rokem to bylo o něco málo více než 470 bodů). Stejným dojmem působí burzovní tabulky, které v rubrice „roční minimum a maximum“ dokumentují až překvapivě dramatické peripetie. Např. u pravděpodobně nejatraktivnějšího českého titulu (kótovaného na trhu SPAD), akcií Philip Morris ČR - se uvádí pohyb v rozmezí 7500-12 400 Kč, ale značné výkyvy kurzů vykazují i akcie na první pohled méně přitažlivé - tak např. akcie OKD oscilovaly v intervalu 60 až 115 Kč. Mohlo by se zdát, že prostor pro ryze spekulativní nákupy a prodeje tu rozhodně je, bohužel v kolonce Objem se velmi často objevuje „0“. Jinak řečeno, s převážnou většinou titulů se obchoduje minimálně. Obecně tedy situace na českém trhu akcií nevypadá nijak zvláště lákavě. Proto také analytici mluví velmi obezřetně a upozorňují na to, že naše domácí poměry koneckonců korespondují se situací ve světě - ze závratného pádu high-tech titulů se burzy ještě nevzpamatovaly.

Výrobní objekty se u nás staví, ovšem nikoli z peněz získaných prodejem akcií.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít