Akcie českých podniků příliš netáhnou

12. května 2003, 00:00 - Petr Bým
12. května 2003, 00:00

Český akciový trh reaguje na ekonomické změny jen omezeně Prvních pět měsíců roku - to je období účetních uzávěrek a zveřejňování hospodářských výsledků. Informace na toto téma burzy cenných papírů obvykle vstřebávají velmi rychle a kurzy akcií - zejména těch významnějších podniků - se právě v této době velmi dynamicky vyvíjejí.

Český akciový trh reaguje na ekonomické změny jen omezeně

Prvních pět měsíců roku - to je období účetních uzávěrek a zveřejňování hospodářských výsledků. Informace na toto téma burzy cenných papírů obvykle vstřebávají velmi rychle a kurzy akcií - zejména těch významnějších podniků - se právě v této době velmi dynamicky vyvíjejí.

To ale neplatí pro pražskou burzu. Před časem byly publikovány informace o loňském zisku velkých českých firem, které jsou na akciovém trhu zastoupeny. S kurzy to valně nezahýbalo, přitom v některých případech byly poměrně zásadní, tak např. výrazně se propadl hospodářský výsledek Českého Telecomu. V některých případech došlo k mírnému poklesu kurzu, ale celkově je zřejmé, že monitorování vývoje v podnikové sféře a vůbec obchodování s akciemi není ve středu zájmu investorů. Několik desítek titulů, s nimiž se na pražské burze cenných papírů obchoduje, představuje také dosti úzkou nabídku, o jejímž rozšíření (poté, co byly z trhu vyloučeny neobchodovatelné akcie stovek podniků - dědictví kuponové privatizace) se uvažuje zatím jenom teoreticky. Tzv. primární emise, které jsou v tržních ekonomikách jedním, a to významným zdrojem kapitálu pro investice, se u nás zatím vůbec neujaly, když nepočítáme emisi akcií společnosti Software 602. Jinak se objevily pouze záměry, z kterých nakonec sešlo. Odborníci označují za hlavní příčinu jistou nedůvěru na straně potenciálních emitentů, kteří se domnívají, že by ztratili nad vlastními podniky kontrolu. Pravděpodobně ještě silnějším argumentem v úvahách o emisích sehrává fakt téměř nulové poptávky - česká burza cenných papírů měla dlouhé porodní bolesti a zatím se zjevně na světových, resp. evropských finančních trzích nedokázala zaetablovat jako místo, kde je výhodné umístit volný kapitál. Na nehybné hladině českého akciového rybníka jenom drobné vlnky vyvolaly spekulace o emisích akcií některým bankovním domem. Podobné úvahy se objevily v souvislostech s privatizací dosud státních podniků, k níž by mohlo dojít i prodejem jejich akcií, ale v obou případech se zatím vývoj - alespoň pokud je známo - nikam neposunul.

Index se vyvíjí dynamicky

S poklidným rázem obchodování na akciové burze je vývoj hlavního burzovního indexu PX 50 trochu v kontrastu. Ten se docela živě pohybuje - od počátku roku a zejména v posledních týdnech rychle stoupá: v lednu měl hodnotu 450 bodů, v březnu 480 a nyní přibližně 540 (v květnu 2002, tedy před rokem to bylo o něco málo více než 470 bodů). Stejným dojmem působí burzovní tabulky, které v rubrice „roční minimum a maximum“ dokumentují až překvapivě dramatické peripetie. Např. u pravděpodobně nejatraktivnějšího českého titulu (kótovaného na trhu SPAD), akcií Philip Morris ČR - se uvádí pohyb v rozmezí 7500-12 400 Kč, ale značné výkyvy kurzů vykazují i akcie na první pohled méně přitažlivé - tak např. akcie OKD oscilovaly v intervalu 60 až 115 Kč. Mohlo by se zdát, že prostor pro ryze spekulativní nákupy a prodeje tu rozhodně je, bohužel v kolonce Objem se velmi často objevuje „0“. Jinak řečeno, s převážnou většinou titulů se obchoduje minimálně. Obecně tedy situace na českém trhu akcií nevypadá nijak zvláště lákavě. Proto také analytici mluví velmi obezřetně a upozorňují na to, že naše domácí poměry koneckonců korespondují se situací ve světě - ze závratného pádu high-tech titulů se burzy ještě nevzpamatovaly.

Výrobní objekty se u nás staví, ovšem nikoli z peněz získaných prodejem akcií.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít