Akcie českých podniků příliš netáhnou

12. května 2003, 00:00 - Petr Bým
12. května 2003, 00:00

Český akciový trh reaguje na ekonomické změny jen omezeně Prvních pět měsíců roku - to je období účetních uzávěrek a zveřejňování hospodářských výsledků. Informace na toto téma burzy cenných papírů obvykle vstřebávají velmi rychle a kurzy akcií - zejména těch významnějších podniků - se právě v této době velmi dynamicky vyvíjejí.

Český akciový trh reaguje na ekonomické změny jen omezeně

Prvních pět měsíců roku - to je období účetních uzávěrek a zveřejňování hospodářských výsledků. Informace na toto téma burzy cenných papírů obvykle vstřebávají velmi rychle a kurzy akcií - zejména těch významnějších podniků - se právě v této době velmi dynamicky vyvíjejí.

To ale neplatí pro pražskou burzu. Před časem byly publikovány informace o loňském zisku velkých českých firem, které jsou na akciovém trhu zastoupeny. S kurzy to valně nezahýbalo, přitom v některých případech byly poměrně zásadní, tak např. výrazně se propadl hospodářský výsledek Českého Telecomu. V některých případech došlo k mírnému poklesu kurzu, ale celkově je zřejmé, že monitorování vývoje v podnikové sféře a vůbec obchodování s akciemi není ve středu zájmu investorů. Několik desítek titulů, s nimiž se na pražské burze cenných papírů obchoduje, představuje také dosti úzkou nabídku, o jejímž rozšíření (poté, co byly z trhu vyloučeny neobchodovatelné akcie stovek podniků - dědictví kuponové privatizace) se uvažuje zatím jenom teoreticky. Tzv. primární emise, které jsou v tržních ekonomikách jedním, a to významným zdrojem kapitálu pro investice, se u nás zatím vůbec neujaly, když nepočítáme emisi akcií společnosti Software 602. Jinak se objevily pouze záměry, z kterých nakonec sešlo. Odborníci označují za hlavní příčinu jistou nedůvěru na straně potenciálních emitentů, kteří se domnívají, že by ztratili nad vlastními podniky kontrolu. Pravděpodobně ještě silnějším argumentem v úvahách o emisích sehrává fakt téměř nulové poptávky - česká burza cenných papírů měla dlouhé porodní bolesti a zatím se zjevně na světových, resp. evropských finančních trzích nedokázala zaetablovat jako místo, kde je výhodné umístit volný kapitál. Na nehybné hladině českého akciového rybníka jenom drobné vlnky vyvolaly spekulace o emisích akcií některým bankovním domem. Podobné úvahy se objevily v souvislostech s privatizací dosud státních podniků, k níž by mohlo dojít i prodejem jejich akcií, ale v obou případech se zatím vývoj - alespoň pokud je známo - nikam neposunul.

Index se vyvíjí dynamicky

S poklidným rázem obchodování na akciové burze je vývoj hlavního burzovního indexu PX 50 trochu v kontrastu. Ten se docela živě pohybuje - od počátku roku a zejména v posledních týdnech rychle stoupá: v lednu měl hodnotu 450 bodů, v březnu 480 a nyní přibližně 540 (v květnu 2002, tedy před rokem to bylo o něco málo více než 470 bodů). Stejným dojmem působí burzovní tabulky, které v rubrice „roční minimum a maximum“ dokumentují až překvapivě dramatické peripetie. Např. u pravděpodobně nejatraktivnějšího českého titulu (kótovaného na trhu SPAD), akcií Philip Morris ČR - se uvádí pohyb v rozmezí 7500-12 400 Kč, ale značné výkyvy kurzů vykazují i akcie na první pohled méně přitažlivé - tak např. akcie OKD oscilovaly v intervalu 60 až 115 Kč. Mohlo by se zdát, že prostor pro ryze spekulativní nákupy a prodeje tu rozhodně je, bohužel v kolonce Objem se velmi často objevuje „0“. Jinak řečeno, s převážnou většinou titulů se obchoduje minimálně. Obecně tedy situace na českém trhu akcií nevypadá nijak zvláště lákavě. Proto také analytici mluví velmi obezřetně a upozorňují na to, že naše domácí poměry koneckonců korespondují se situací ve světě - ze závratného pádu high-tech titulů se burzy ještě nevzpamatovaly.

Výrobní objekty se u nás staví, ovšem nikoli z peněz získaných prodejem akcií.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít