Akce k česko-polskému operačnímu programu

12. září 2011, 18:46 - Profit, TZ
12. září 2011, 18:46

Ve dnech 13. až 14. září 2011 se v Harrachově bude konat výroční akce česko-polského přeshraničního operačního programu, který patří z hlediska čerpání evropských dotací k nejúspěšnějším českým operačním programům.

Foto: Profimedia.cz

Cílem výroční akce je seznámit osoby zapojené do implementace programu i širokou veřejnost s aktuálním stavem programu, dosavadními výsledky, plánovanými postupy v závěru programovacího období a konkrétními realizovanými projekty. Česko-polský program je jedním z programů v rámci Cíle 3, tedy evropské územní spolupráce, který se zaměřuje na podporu přeshraničních a nadnárodních projektů.

Mezi hlavní priority českých přeshraničních programů patří podpora cestovního ruchu, podpora podnikání, vzdělávání a zaměstnanosti, ochrana životního prostředí nebo rozvoj infrastruktury. „Hraniční oblasti často představují oblasti periferní, izolované velkými vzdálenostmi od zbytku jedné země a státní hranicí od sousedních oblastí druhé země. Cíl 3 se zaměřuje na překonání obou těchto bariér, podporou lidského a ekonomického rozvoje se snaží snížit periferní postavení hraničních regionů. A protože podobné problémy existují na obou stranách hranice, hledá se pro společné problémy společné řešení za účasti subjektů z obou stran hranice. Řada projektů česko-polského programu je důkazem, že tato filozofie funguje,“ přibližuje význam přeshraničních projektů Markéta Reedová, ředitelka Centra pro regionální rozvoj. V rámci výroční akce proto budou představeny některé realizované projekty, jejichž cílem je zvýšit dopravní obslužnost v česko-polském pohraničí a turistickou atraktivitu oblasti především mimo zimní sezonu. V prvním případě se jedná o projekt rekonstrukce železniční tratě z Harrachova do Szklarske Poreby pro osobní i nákladní dopravu, v druhém případě o projekt Podzemí Krkonoš, v jehož rámci bylo pro veřejnost otevřeno několik krkonošských rudných dolů a realizovány další turistické prvky spojené s hornickou historií regionu.

Na projekty v česko-polském pohraničí je pro období 2007-2013 vyčleněno celkem 220 mil. EUR (podle současného kursu asi 5,4 miliardy Kč). Ke konci června 2011 bylo příjemcům přiděleno již 93 % z celkové alokace programu. V rámci všech přeshraničních programů za účasti české strany se jedná o nejlepší výsledek a velmi dobře si česko-polský program vede i ve srovnání s ryze českými operačními programy (OP), kde vyššího čísla dosáhl jen operační program Doprava. Celkem 48 projektů již bylo ukončeno, dalších 158 projektů aktuálně probíhá. Certifikovaných výdajů (tedy po potvrzení správnosti údajů a efektivnosti systémů řízení a kontroly) je v česko-polském programu aktuálně 36 % alokace, což je v porovnání s ostatními OP opět velmi dobrý výsledek: tři regionální programy mají přes 40 % certifikovaných výdajů, všechny ostatní programy mají méně než 26 %.

Výroční akci organizuje Společný technický sekretariát (JTS) česko-polského programu. JTS je zřízen pro každý přeshraniční program jako samostatná jednotka, jejíž hlavní činností je administrativní podpora řídících a národních orgánů (konzultační činnost a poskytování informací, příjem a registrace projektových žádostí, kontrola a hodnocení projektů, zajištění publicity). JTS pro česko-polský program zajišťuje česká strana, konkrétně Centrum pro regionální rozvoj ČR.   

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít