Akademie s kopačkami a iPady

26. února 2012, 10:10 - Tomáš Nohejl
26. února 2012, 10:10

Skutečná fotbalová akademie v Česku? Kalokagathia s tréninky a semináři, úzce spolupracující s rodiči? Bez čtyřek? S vyspělými individualitami v týmovém a hravém sportu? Ano, jde to.

Foto: Martin Sidorják

Od září u nás běží nultý ročník elitní moderní „školy“ pro vybrané hráče. Můžeme ho označit jako nadstavbu každodenní práce v klubech. A třeba právě díky tomuto programu bude objeven zázračný student, který se za čas vydá na některou ze skutečných univerzit světového fotbalu.

Hledají se ambasadoři moderny

Programu se účastní 18 hráčů z pražských týmů ve věku 16 let. Polovina tohoto počtu jsou členové širšího reprezentačního kádru. A pozor, ve škole nesmí mít horší dlouhodobé hodnocení než dobrá, tedy trojky. Hlavním mentorem je Jakub Dovalil, trenér české reprezentace do 21 let a nyní i asistent reprezentačního A týmu.

S podporou nejlepších trenérů a zkušených odborníků chceme pro mladé fotbalisty vyvinout individuální tréninkový program. Ten by měl být zaměřený nejen na fotbalové dovednosti, ale i taktické znalosti, speciální silovou a rychlostní přípravu, vhodnou výživu a pitný režim,“ říká Daniela Paličková ze společnosti Coca-Cola, která projekt financuje.

Hráči se scházejí jednou měsíčně a po dohodě s kluby tak, aby nebyl narušen jejich pravidelný rytmus. Za sebou už mají tréninkové jednotky zacílené na rozvoj individuálních dovedností, speciální atletickou přípravu a také kompenzační a disbalanční cvičení pod vedením předních fyzioterapeutů v čele s Martinem Janouškem. Ten pracuje u národního mužstva a absolvoval také praxi u věhlasného docenta Pavla Koláře.

Součástí každého setkání je i odborný seminář, jehož se mohou účastnit rodiče nebo kluboví trenéři.  Přípravu hráčů akademie vede Aleš Čvančara, trenér české reprezentace do 16 let. „Akademie klukům dává možnost poznat něco navíc. To, co ještě v tomto věku nejsou schopni sami úplně přesně vyhodnotit a v klubech na to někdy nebývá čas,“ říká.

Po pár měsících analýz dostali hráči individuální tréninkové plány. Z nich jasně vidí, že pokud chtějí něco dokázat, musí se o sebe starat i oni sami. Jestliže nutnost určité disciplíny pochopí v tomto věku, později, kdy se rozhoduje, jestli to opravdu někam dotáhnou, už mají správné návyky zcela zautomatizované,“ dodává.

Když je sledujete na hřišti, vidíte, jak kluci – skoro ještě děti – pomalu dorůstají v chlapy. Na trénink je ještě přivede máma. Ale už v tuto chvíli mají podepsanou smlouvu u renomované hráčské agentury. A za pár měsíců mohou obléknout dres světového velkoklubu. Anebo taky skončit na periferii.

Testy, plány, databáze

Do role vedoucího týmu akademie roste kapitán mladšího dorostu Sparty, stoper Martin Toml. „Máme nadstandardní podmínky, kterých si všichni vážíme. K projektu přistupujeme zodpovědně a získané informace a zkušenosti předáváme dál spoluhráčům i kamarádům,“ říká způsobně.

Všichni dostali iPady, díky nimž mohou probírat aktuální záležitosti i s trenéry. Akademie má také své webové stránky, na kterých si hráči vyplňují tréninkový deník. Někteří z hráčů získali vstupenky na podzimní kvalifikaci Eura se Španělskem. Při hře tak viděli ty nejlepší, jako je Xavi nebo Matu, na vlastní oči. „To byla jízda,“ psali si pak na Facebooku akademie.

Jako zajímavý příklad jmenuje trenér Čvančara i sparťanského záložníka Jakuba Moravce. Rodina se kvůli jeho nadějné kariéře a přestupu přestěhovala ze Svitav do Prahy. Rodiče chodí na tréninky i semináře, sami se zajímají o novinky v přípravě. Ve výběru najdete i nositele známého jména; Jiří Lang je synem bývalého ligového záložníka Bohemians.

Všichni účastníci akademie absolvovali laboratorní a motorické testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK v Praze. Na základě výsledků pro ně byly zpracovány individuální plány přípravy.

S využitím nejmodernějších trendů chceme pomoci vychovat novou generaci fotbalistů světového formátu,“ říká úspěšný trenér mládežnických výběrů Jakub Dovalil. Po roce se výsledky porovnají a podle tréninkových deníků vyhodnotí efekt individuální přípravy.

Na základě získaných údajů doplněných o další mládežnické reprezentanty pak vzniká podle doporučení Dušana Fitzela, šéftrenéra mládeže Fotbalové asociace ČR, unikátní databanka. Ta bude k dispozici trenérům i agentům hráčů. „Dosud jsme se mohli srovnávat jen se zahraničím. Teď poprvé máme i svoje vlastní data, s českými parametry. A ty můžeme příště použít,“ těší se trenér Čvančara.

Hráče čeká také herní prověrka formou dlouhodobého turnaje za účasti osmi předních českých týmů. Bez tlaku na výsledky utkání je v jeho průběhu možné monitorovat a srovnávat výkonnost jednotlivých hráčů. V listopadu rovněž tým akademie sehrál přípravné utkání s širším výběrem reprezentace ČR do 16 let. Program vyvrcholí v červnu pětidenním tréninkovým pobytem v Německu.

Kdo z frekventantů akademie se tam za pár let vrátí do Bundesligy?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít