Agentura Standard and Poor's snížila rating Francii

16. ledna 2012, 10:52 - MediaFax
16. ledna 2012, 10:52

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating devíti evropským zemím včetně Francie a Rakouska. Nejvyšší rating "AAA" naopak S&P zachovala Německu, informovala agentura AFP s odvoláním na webové stránky S&P.

Foto: Profimedia.cz

Francie skončila s hodnocením „AA+“ a výhledem „negativní“. Rakousko má nyní rating „AA+“ a výhled „negativní“. Itálii snížila S&P rating o dva body na „BBB+“ s výhledem „negativním“. Portugalsko skončilo snížením o dva stupně na „BB“ a výhledem „negativní“. Španělska má nyní rating „A“ a výhled „negativní“. Slovensku snížila S&P rating na „A“ a udělila mu výhled „stabilní“. Slovinsko skončilo s ratingem „A+“ a výhledem „negativní“. Kypru agentura snížila rating o dva stupně na „BB+“ a udělila mu výhled „negativní“. Malta má rating snížený na „A-“ s výhledem „negativní“.

Nejvyšší rating – „AAA“ – si uchovalo Německo. Snižování ratingu se také netýkalo Belgie („AA“, výhled „negativní“), Finska („AAA“, výhled „negativní“), Nizozemska („AAA“, výhled negativní), Irska (BBB+, výhled negativní) a Estonska („AA-“, výhled „negativní“).

Fiskální unie, která má zpřísnit rozpočtovou kázeň, není podle agentury Standard & Poor’s zlom v problémech eurozóny a podle S&P může vést k sebezničující fiskální restrikci. “Nejde o průlom v dostatečné míře směřující k úplnému vyřešení dluhových problémů eurozóny,“ uvedla v prohlášení S&P. Eurozóna je podle šéfa předsedy ministrů financí eurozóny (Eurogroup) a lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera odhodlána udržet rating svého záchranného fondu na nejvyšší úrovni „AAA“.

Akcionáři EFSF (Evropský fond finanční stability) potvrzují své odhodlání prozkoumat možnosti pro udržení ratingu 'AAA' pro EFSF,“ uvedl v prohlášení Juncker po snížení ratingu devíti zemím eurozóny mezinárodní ratingovou agenturou Standard & Poor's.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn označil krok agentury Standard & Poor's za „nekonzistentní“. “Lituji tohoto nekonzistentního rozhodnutí Standard & Poor's týkající se hodnocení několika členských států eurozóny v době, kdy eurozóna podniká rozhodné kroky ve všech oblastech v rámci reakce na krizi,“ uvedl Rehn v prohlášení.

Rating je důležitým vodítkem pro investory. Čím je hodnocení vyšší, tím lépe je dlužník vnímám věřiteli, a tím vyšší je i pravděpodobnost, že bude mít na trhu levnější půjčky. V případě státních ratingů je to směrodatný údaj pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít