Agentura Standard and Poor's snížila rating Francii

16. ledna 2012, 10:52 - MediaFax
16. ledna 2012, 10:52

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating devíti evropským zemím včetně Francie a Rakouska. Nejvyšší rating "AAA" naopak S&P zachovala Německu, informovala agentura AFP s odvoláním na webové stránky S&P.

Foto: Profimedia.cz

Francie skončila s hodnocením „AA+“ a výhledem „negativní“. Rakousko má nyní rating „AA+“ a výhled „negativní“. Itálii snížila S&P rating o dva body na „BBB+“ s výhledem „negativním“. Portugalsko skončilo snížením o dva stupně na „BB“ a výhledem „negativní“. Španělska má nyní rating „A“ a výhled „negativní“. Slovensku snížila S&P rating na „A“ a udělila mu výhled „stabilní“. Slovinsko skončilo s ratingem „A+“ a výhledem „negativní“. Kypru agentura snížila rating o dva stupně na „BB+“ a udělila mu výhled „negativní“. Malta má rating snížený na „A-“ s výhledem „negativní“.

Nejvyšší rating – „AAA“ – si uchovalo Německo. Snižování ratingu se také netýkalo Belgie („AA“, výhled „negativní“), Finska („AAA“, výhled „negativní“), Nizozemska („AAA“, výhled negativní), Irska (BBB+, výhled negativní) a Estonska („AA-“, výhled „negativní“).

Fiskální unie, která má zpřísnit rozpočtovou kázeň, není podle agentury Standard & Poor’s zlom v problémech eurozóny a podle S&P může vést k sebezničující fiskální restrikci. “Nejde o průlom v dostatečné míře směřující k úplnému vyřešení dluhových problémů eurozóny,“ uvedla v prohlášení S&P. Eurozóna je podle šéfa předsedy ministrů financí eurozóny (Eurogroup) a lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera odhodlána udržet rating svého záchranného fondu na nejvyšší úrovni „AAA“.

Akcionáři EFSF (Evropský fond finanční stability) potvrzují své odhodlání prozkoumat možnosti pro udržení ratingu 'AAA' pro EFSF,“ uvedl v prohlášení Juncker po snížení ratingu devíti zemím eurozóny mezinárodní ratingovou agenturou Standard & Poor's.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn označil krok agentury Standard & Poor's za „nekonzistentní“. “Lituji tohoto nekonzistentního rozhodnutí Standard & Poor's týkající se hodnocení několika členských států eurozóny v době, kdy eurozóna podniká rozhodné kroky ve všech oblastech v rámci reakce na krizi,“ uvedl Rehn v prohlášení.

Rating je důležitým vodítkem pro investory. Čím je hodnocení vyšší, tím lépe je dlužník vnímám věřiteli, a tím vyšší je i pravděpodobnost, že bude mít na trhu levnější půjčky. V případě státních ratingů je to směrodatný údaj pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít