Agentura Standard and Poor's snížila rating Francii

16. ledna 2012, 10:52 - MediaFax
16. ledna 2012, 10:52

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating devíti evropským zemím včetně Francie a Rakouska. Nejvyšší rating "AAA" naopak S&P zachovala Německu, informovala agentura AFP s odvoláním na webové stránky S&P.

Foto: Profimedia.cz

Francie skončila s hodnocením „AA+“ a výhledem „negativní“. Rakousko má nyní rating „AA+“ a výhled „negativní“. Itálii snížila S&P rating o dva body na „BBB+“ s výhledem „negativním“. Portugalsko skončilo snížením o dva stupně na „BB“ a výhledem „negativní“. Španělska má nyní rating „A“ a výhled „negativní“. Slovensku snížila S&P rating na „A“ a udělila mu výhled „stabilní“. Slovinsko skončilo s ratingem „A+“ a výhledem „negativní“. Kypru agentura snížila rating o dva stupně na „BB+“ a udělila mu výhled „negativní“. Malta má rating snížený na „A-“ s výhledem „negativní“.

Nejvyšší rating – „AAA“ – si uchovalo Německo. Snižování ratingu se také netýkalo Belgie („AA“, výhled „negativní“), Finska („AAA“, výhled „negativní“), Nizozemska („AAA“, výhled negativní), Irska (BBB+, výhled negativní) a Estonska („AA-“, výhled „negativní“).

Fiskální unie, která má zpřísnit rozpočtovou kázeň, není podle agentury Standard & Poor’s zlom v problémech eurozóny a podle S&P může vést k sebezničující fiskální restrikci. “Nejde o průlom v dostatečné míře směřující k úplnému vyřešení dluhových problémů eurozóny,“ uvedla v prohlášení S&P. Eurozóna je podle šéfa předsedy ministrů financí eurozóny (Eurogroup) a lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera odhodlána udržet rating svého záchranného fondu na nejvyšší úrovni „AAA“.

Akcionáři EFSF (Evropský fond finanční stability) potvrzují své odhodlání prozkoumat možnosti pro udržení ratingu 'AAA' pro EFSF,“ uvedl v prohlášení Juncker po snížení ratingu devíti zemím eurozóny mezinárodní ratingovou agenturou Standard & Poor's.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn označil krok agentury Standard & Poor's za „nekonzistentní“. “Lituji tohoto nekonzistentního rozhodnutí Standard & Poor's týkající se hodnocení několika členských států eurozóny v době, kdy eurozóna podniká rozhodné kroky ve všech oblastech v rámci reakce na krizi,“ uvedl Rehn v prohlášení.

Rating je důležitým vodítkem pro investory. Čím je hodnocení vyšší, tím lépe je dlužník vnímám věřiteli, a tím vyšší je i pravděpodobnost, že bude mít na trhu levnější půjčky. V případě státních ratingů je to směrodatný údaj pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít