Article, show

Agentura Moody's snížila rating italského dluhu

05. října 2011, 11:31 - MediaFax
05. října 2011, 11:31

Mezinárodní ratingová agentura Moody's o tři stupně snížila hodnocení italských státních dluhopisů.

Foto: Profimedia.cz

Agentura snížila rating z Aa2 na A2 a ponechala výhled na další vývoj v této oblasti na ´negativní´. To znamená, že agentura může v budoucnu přistoupit k jeho dalšímu snížení. Podle Moody's to odráží „pokračující ekonomická a fiskální rizika v Itálii a v eurozóně“.

Na italský dluh tak nyní agentura nahlíží stejně jako na dluh Malty nebo Estonska. Italský premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že krok agentury očekával. „Italská vláda pracuje s maximálním nasazením na splnění svých rozpočtových cílů,“ reagoval Berlusconi.

Podle analytiků se budou muset se snížením ratingu brzy vyrovnat i italské banky, které tak budou mít mnohem větší náklady na své půjčky. „Nebylo to úplně neočekávané, ale situaci to nijak nepomůže,“ vysvětlil analytik Robbert Van Batenburg ze společnosti Louis Capital.

Moody's se k tomuto kroku odhodlala pouze dva týdny poté, co Standard & Poor's snížila rating Itálie o jeden stupeň z A+ na A, a výhled ponechala na ´negativní´. Ta za hlavní důvod označila snížení výhledu na oživení italské ekonomiky a politickou nejistotu, která panuje kolem vlády Berlusconiho.

Ve snaze uklidnit trhy italská vláda v polovině září schválila zapsání dluhového limitu do ústavy. Premiér Berlusconi navíc slíbil vyrovnat rozpočet do roku 2013, tomuto úsilí má pomoci úsporný balíček v celkovém objemu téměř 60 miliardy eur (1,5 bilionu Kč). Tento plán vlády počítá se zvýšením horní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod na 21 procent. Řím zavede i speciální tříprocentní daň pro bohaté, která se bude vztahovat na Italy s ročním platem nad 500 tisíc eur (12,4 milionu Kč).

Na konci září země nížila předpověď ekonomického růstu do roku 2013. Podle posledního odhadu italská ekonomika letos přidá 0,7 procenta, zatímco původní prognóza počítala s růstem o 1,1 procenta. V příštím roce si tamní hospodářství polepší o 0,6 procenta, místo dříve udávaných 1,3 procenta. Země se dlouhodobě potýká s nízkým ekonomickým růstem a vysokou mírou zadlužení, která se pohybuje kolem 120 procent hrubého domácího produktu (HDP). Vývoj v Itálii znepokojuje i finanční trhy. Poslední kroky Moody's zdůrazňují zranitelnost eurozóny, která v současné době bojuje proti dluhové krizi, jež pohltila Řecko, Irsko a Portugalsko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít