Agentura Moody's snížila rating italského dluhu

05. října 2011, 11:31 - MediaFax
05. října 2011, 11:31

Mezinárodní ratingová agentura Moody's o tři stupně snížila hodnocení italských státních dluhopisů.

Foto: Profimedia.cz

Agentura snížila rating z Aa2 na A2 a ponechala výhled na další vývoj v této oblasti na ´negativní´. To znamená, že agentura může v budoucnu přistoupit k jeho dalšímu snížení. Podle Moody's to odráží „pokračující ekonomická a fiskální rizika v Itálii a v eurozóně“.

Na italský dluh tak nyní agentura nahlíží stejně jako na dluh Malty nebo Estonska. Italský premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že krok agentury očekával. „Italská vláda pracuje s maximálním nasazením na splnění svých rozpočtových cílů,“ reagoval Berlusconi.

Podle analytiků se budou muset se snížením ratingu brzy vyrovnat i italské banky, které tak budou mít mnohem větší náklady na své půjčky. „Nebylo to úplně neočekávané, ale situaci to nijak nepomůže,“ vysvětlil analytik Robbert Van Batenburg ze společnosti Louis Capital.

Moody's se k tomuto kroku odhodlala pouze dva týdny poté, co Standard & Poor's snížila rating Itálie o jeden stupeň z A+ na A, a výhled ponechala na ´negativní´. Ta za hlavní důvod označila snížení výhledu na oživení italské ekonomiky a politickou nejistotu, která panuje kolem vlády Berlusconiho.

Ve snaze uklidnit trhy italská vláda v polovině září schválila zapsání dluhového limitu do ústavy. Premiér Berlusconi navíc slíbil vyrovnat rozpočet do roku 2013, tomuto úsilí má pomoci úsporný balíček v celkovém objemu téměř 60 miliardy eur (1,5 bilionu Kč). Tento plán vlády počítá se zvýšením horní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod na 21 procent. Řím zavede i speciální tříprocentní daň pro bohaté, která se bude vztahovat na Italy s ročním platem nad 500 tisíc eur (12,4 milionu Kč).

Na konci září země nížila předpověď ekonomického růstu do roku 2013. Podle posledního odhadu italská ekonomika letos přidá 0,7 procenta, zatímco původní prognóza počítala s růstem o 1,1 procenta. V příštím roce si tamní hospodářství polepší o 0,6 procenta, místo dříve udávaných 1,3 procenta. Země se dlouhodobě potýká s nízkým ekonomickým růstem a vysokou mírou zadlužení, která se pohybuje kolem 120 procent hrubého domácího produktu (HDP). Vývoj v Itálii znepokojuje i finanční trhy. Poslední kroky Moody's zdůrazňují zranitelnost eurozóny, která v současné době bojuje proti dluhové krizi, jež pohltila Řecko, Irsko a Portugalsko.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít