Agentura Fitch nesníží rating Francii, ale zvažuje tuto možnost u Itálie

10. ledna 2012, 17:16 - MediaFax, kmb
10. ledna 2012, 17:16

Mezinárodní ratingová agentura Fitch nemá v plánu snížit Francii v roce 2012 nejvyšší rating "AAA", pokud se země vyhne velkým ekonomickým šokům. Naopak pravděpodobnost, že dojde ke snížení ratingu Itálie, se podle mezinárodní ratingové agentury Fitch opět zvýšila.

Foto: Profimedia.cz

O tom, že by Francie mohla přijít minimálně u jedné z tzv. velké trojky mezinárodních ratingových agentur (Fitch, Standard & Poor's a Moody's) o svůj nejvyšší rating „AAA“, se spekuluje už několik měsíců. Právě agentura Fitch loni 16. prosince potvrdila Francii nejvyšší rating „AAA“. Přesto ale neopomněla dodat, že nevylučuje ve středně dlouhém výhledu dvou let jeho snížení. Francii tehdy ponechala agentura Fitch rating na nejvyšší hodnotě „vzhledem k její zdravé a diverzifikované ekonomice“. “Francouzská vláda přijala několik opatření na posílení svých financí. Do roku 2014 zřejmě dluh Francie vzroste až na 92 procent hrubého domácího produktu (HDP),“ uvedla v prosinci agentura Fitch a udělila tak ratingu výhled „negativní“ ze „stabilní“.

Fitch udržuje svou pozici z prosince. Při absenci významných šoků, které by mohly být spojeny s výrazným zhoršením situace v eurozóně, Fitch nepředpokládá změnu jejího negativního výhledu (na hodnocení) před rokem 2013,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí agentury Fitch.

Podle vedoucího oddělení ratingů agentury Davida Rileyho naopak došlo ke zvýšení pravděpodobnosti, že Itálii agentura Fitch v rámci přezkumu hodnocení šesti zemí eurozóny, kterým už dříve Fitch udělila negativní výhled, rating sníží. “Jedna z věcí, která by také Itálii pomohla, která je ale mimo její přímé kontroly, je odstranění prémie za likviditu,“ uvedl podle agentury Reuters v Londýně Riley.

V tuto chvíli proto máme vážné obavy, pokud jde o Itálii. Je to jeden z důvodů, proč jsme jí udělili výhled negativní a je to jeden z důvodů, proč jsme došli k závěru, že hodnocení pravděpodobně bude sníženo,“ dodal Riley. Agentura Fitch již 16. prosince 2011 varovala, že může snížit hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím eurozóny, a to včetně Itálie. Horší rating hrozí dále Španělsku, Irsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Nyní má od října u agentury Fitch Itálie rating „A+“. “Agentura rozhodne o ratingu těchto zemí do konce ledna 2012,“ uvedl podle agentury Bloomberg vedoucí oddělení státních ratingů agentury Fitch David Riley.

Čím vyšší rating přitom je, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít