Agentura Fitch nesníží rating Francii, ale zvažuje tuto možnost u Itálie

10. ledna 2012, 17:16 - MediaFax, kmb
10. ledna 2012, 17:16

Mezinárodní ratingová agentura Fitch nemá v plánu snížit Francii v roce 2012 nejvyšší rating "AAA", pokud se země vyhne velkým ekonomickým šokům. Naopak pravděpodobnost, že dojde ke snížení ratingu Itálie, se podle mezinárodní ratingové agentury Fitch opět zvýšila.

Foto: Profimedia.cz

O tom, že by Francie mohla přijít minimálně u jedné z tzv. velké trojky mezinárodních ratingových agentur (Fitch, Standard & Poor's a Moody's) o svůj nejvyšší rating „AAA“, se spekuluje už několik měsíců. Právě agentura Fitch loni 16. prosince potvrdila Francii nejvyšší rating „AAA“. Přesto ale neopomněla dodat, že nevylučuje ve středně dlouhém výhledu dvou let jeho snížení. Francii tehdy ponechala agentura Fitch rating na nejvyšší hodnotě „vzhledem k její zdravé a diverzifikované ekonomice“. “Francouzská vláda přijala několik opatření na posílení svých financí. Do roku 2014 zřejmě dluh Francie vzroste až na 92 procent hrubého domácího produktu (HDP),“ uvedla v prosinci agentura Fitch a udělila tak ratingu výhled „negativní“ ze „stabilní“.

Fitch udržuje svou pozici z prosince. Při absenci významných šoků, které by mohly být spojeny s výrazným zhoršením situace v eurozóně, Fitch nepředpokládá změnu jejího negativního výhledu (na hodnocení) před rokem 2013,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí agentury Fitch.

Podle vedoucího oddělení ratingů agentury Davida Rileyho naopak došlo ke zvýšení pravděpodobnosti, že Itálii agentura Fitch v rámci přezkumu hodnocení šesti zemí eurozóny, kterým už dříve Fitch udělila negativní výhled, rating sníží. “Jedna z věcí, která by také Itálii pomohla, která je ale mimo její přímé kontroly, je odstranění prémie za likviditu,“ uvedl podle agentury Reuters v Londýně Riley.

V tuto chvíli proto máme vážné obavy, pokud jde o Itálii. Je to jeden z důvodů, proč jsme jí udělili výhled negativní a je to jeden z důvodů, proč jsme došli k závěru, že hodnocení pravděpodobně bude sníženo,“ dodal Riley. Agentura Fitch již 16. prosince 2011 varovala, že může snížit hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím eurozóny, a to včetně Itálie. Horší rating hrozí dále Španělsku, Irsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Nyní má od října u agentury Fitch Itálie rating „A+“. “Agentura rozhodne o ratingu těchto zemí do konce ledna 2012,“ uvedl podle agentury Bloomberg vedoucí oddělení státních ratingů agentury Fitch David Riley.

Čím vyšší rating přitom je, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít