Article, show

Agentura Fitch nesníží rating Francii, ale zvažuje tuto možnost u Itálie

10. ledna 2012, 17:16 - MediaFax, kmb
10. ledna 2012, 17:16

Mezinárodní ratingová agentura Fitch nemá v plánu snížit Francii v roce 2012 nejvyšší rating "AAA", pokud se země vyhne velkým ekonomickým šokům. Naopak pravděpodobnost, že dojde ke snížení ratingu Itálie, se podle mezinárodní ratingové agentury Fitch opět zvýšila.

Foto: Profimedia.cz

O tom, že by Francie mohla přijít minimálně u jedné z tzv. velké trojky mezinárodních ratingových agentur (Fitch, Standard & Poor's a Moody's) o svůj nejvyšší rating „AAA“, se spekuluje už několik měsíců. Právě agentura Fitch loni 16. prosince potvrdila Francii nejvyšší rating „AAA“. Přesto ale neopomněla dodat, že nevylučuje ve středně dlouhém výhledu dvou let jeho snížení. Francii tehdy ponechala agentura Fitch rating na nejvyšší hodnotě „vzhledem k její zdravé a diverzifikované ekonomice“. “Francouzská vláda přijala několik opatření na posílení svých financí. Do roku 2014 zřejmě dluh Francie vzroste až na 92 procent hrubého domácího produktu (HDP),“ uvedla v prosinci agentura Fitch a udělila tak ratingu výhled „negativní“ ze „stabilní“.

Fitch udržuje svou pozici z prosince. Při absenci významných šoků, které by mohly být spojeny s výrazným zhoršením situace v eurozóně, Fitch nepředpokládá změnu jejího negativního výhledu (na hodnocení) před rokem 2013,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí agentury Fitch.

Podle vedoucího oddělení ratingů agentury Davida Rileyho naopak došlo ke zvýšení pravděpodobnosti, že Itálii agentura Fitch v rámci přezkumu hodnocení šesti zemí eurozóny, kterým už dříve Fitch udělila negativní výhled, rating sníží. “Jedna z věcí, která by také Itálii pomohla, která je ale mimo její přímé kontroly, je odstranění prémie za likviditu,“ uvedl podle agentury Reuters v Londýně Riley.

V tuto chvíli proto máme vážné obavy, pokud jde o Itálii. Je to jeden z důvodů, proč jsme jí udělili výhled negativní a je to jeden z důvodů, proč jsme došli k závěru, že hodnocení pravděpodobně bude sníženo,“ dodal Riley. Agentura Fitch již 16. prosince 2011 varovala, že může snížit hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím eurozóny, a to včetně Itálie. Horší rating hrozí dále Španělsku, Irsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Nyní má od října u agentury Fitch Itálie rating „A+“. “Agentura rozhodne o ratingu těchto zemí do konce ledna 2012,“ uvedl podle agentury Bloomberg vedoucí oddělení státních ratingů agentury Fitch David Riley.

Čím vyšší rating přitom je, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít