Afghánský budíček

09. července 2014, 12:00 - Pavel Páral
09. července 2014, 12:00

Smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu je pro jedny důvodem k nové diskusi o smyslu naší mise. U jiných je ten smysl zcela jasný a stejně jako autor těchto řádků jsou přesvědčeni, že padlým náleží úcta jako lidem, kteří daleko od vlasti hájí hodnoty civilizace, v níž žijeme přes všechny možné strasti opravdu ne úplně špatně, a jsou ochotni pro ni riskovat život. Někdy to dopadne dobře a někdy špatně.

Ve válce se prostě umírá na obou stranách. A všichni, kdo do Afghánistánu se zbraní v ruce odjíždějí, to velmi dobře vědí.

Doba bezpečného světa, na nějž jsme byli zvyklí po desítky let, je prostě pryč. A není to objev, který jsme učinili právě včera. Zabíjení na Ukrajině ukazuje, jak snadno a nečekaně mohou vzniknout konflikty, které i nám jsou velmi blízko, třeba jen proto, že v Česku našlo nový domov a práci opravdu velké množství Ukrajinců, kteří samozřejmě občanskou válku ve své vlasti prožívají. O masivním nástupu extrémistického islámu po velkém a slavném arabském jaru nemluvě.

Je zcela evidentní, že konfliktů bude přibývat a skoro sedmdesátileté spoléhání se na Spojené státy, jako na garanta bezpečnosti ve světě se s aktuální americkou administrativou proměnilo ve zcela falešnou iluzi. Musíme daleko více než dříve spoléhat na vlastní síly.

V Česku je z tohoto pohledu dlouhá a dost nebezpečná tradice přehlížení významu vlastní obranyschopnosti a podceňování vlastní armády. Je přitom skutečností, že profesionálů schopných a ochotných k bojovému nasazení je i v poměru k velikosti české armády neúnosně málo v neposlední řadě i kvůli zcela nedostatečné společenské prestiži vojáků. Možná by se právě smrt v Bagrámu mohla stát začátkem, kdy začne opět růst respekt k vojákům, jako k nepostradatelným ochráncům našeho normálního a svobodného života.

A přestanou se stávat takové excesy, jako s generály Kovandou a Páleníkem, kteří v tomtéž Afghánistánu a v ještě riskantnější misi strávili za tuhle zemi měsíce pod každodenní palbou. A v Česku s nimi jisté trestněprávní orgány zcela bez podložených důkazů zacházejí jak s recidivistou kapsářem z Čečeličky.


Čtěte také:

Cílem útoku v Afghánistánu měli být místo českých vojáků Američané

Afghánistán volil prezidenta. Průběh byl překvapivě hladký

Zahraniční vojáci opouštějí Afghánistán. Místo nich přijde Pepsi

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít