Advokát versus vymáhací agentura

13. května 2010, 02:00 - Petra Sýkorová
13. května 2010, 02:00

V poslední době rostou problémy naší firmy s neplatiči. Pohledávky se chystáme vymáhat soudní cestou. Komu můžeme tuto agendu svěřit? Je třeba, aby to byla advokátní kancelář (advokát)? Nebo to může být jakákoliv firma nabízející pomoc s vyhotovením potřebných návrhů? Služby „neadvokátů“ se zdají být levnější, ale nejsem si jist, zda není riskantní jich využít.

Jaroslav H., Praha

Soudní vymáhání pohledávek je typickou agendou pro poskytování právních služeb. Právní služby jsou oprávněni soustavně a za úplatu poskytovat výhradně advokáti (kromě nich pak ještě některé vyhrazené právnické profese uvedené v zákoně o advokacii a podnikoví právníci svým zaměstnavatelům). Advokáti za správně poskytnutou právní službu podle zákona ručí a mimo to jsou povinně pojištěni pro případ, že by klientovi poskytli službu vadně.

Takzvané vymáhací agentury a jiné subjekty buď samy využívají služby advokátů, nebo se dopouštějí nedovoleného podnikání, na což mohou jejich klienti doplatit. Způsobí-li taková agentura klientovi škodu (například tím, že dopustí promlčení jeho pohledávky), pak klient náhradu takové škody vymůže jen s obtížemi nebo vůbec. Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že bezpečnější cestou je zvolit služby advokáta.

Pokud si agentura obstará právní služby advokáta, poskytuje advokát své služby agentuře (byť zprostředkovaně jejím klientům) a té také odpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s poskytovanou právní službou. Pokud advokát poskytne vadnou službu (poradí klientům agentury chybně a těm vznikne škoda) a klienti agentury budou vymáhat na agentuře náhradu škody, zahojí se agentura na pojištěném advokátovi. Takto zprostředkovaně je chráněn i klient agentury. Pokud agentura poskytne svým klientům právní službu sama a způsobí jim škodu, mohou její klienti vymáhat náhradu škody na agentuře, a to případně i jako poškození v trest­ním řízení. Je-li agentura právnickou osobou, samozřejmě trestně stíhána být nemůže, v takovém případě by přicházelo v úvahu uplatnění nároku na náhradu škody v civilním soud­ním řízení. Pokud agentura (ať již v postavení právnické či fyzické osoby) není pojištěna pro případ odpovědnosti za způsobenou škodu, nárok klienta může být ohrožen.

PhDr. Iva Chaloupková, tisková mluvčí České advokátní komory

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít