Advokát musí mít důvěru klienta

14. května 2013, 12:28 - Petr Plavec
14. května 2013, 12:28

Můj vánoční dárek se připomene v 5.00 svým poměrně jemným tu­tu­tu­tú. Mám ho teprve několik měsíců, a proto ještě nejistě nahmatávám to správné tlačítko a ve spěchu vypínám buzení, abych zbytečně nerušil manželku, začíná svůj pracovní den advokát Petr Plavec, partner Plavec & Partners, advokátní kanceláře.

Vzpomínka na několik uplynulých let nočního vstávání k dětem mi vždycky připomene, jaká je to nádhera mít alespoň šest hodin nerušeného spánku. Po povinné ranní očistě následuje 15 minut cvičení jógy a pak už usedám za psací stůl a začínám svůj pracovní den. Rychle kontroluji večerní poštu, stanovuji plán dnešního dne a začínám s přípravou distribuční smlouvy pro český i zahraniční trh.

Americké seriály vs. česká realita

Krátce před sedmou budím zbytek rodiny a společně snídáme, připravujeme děti do školy a školky. Dnes naštěstí proběhly všechny činnosti obzvláště hladce, a proto se v půl osmé v klidu převlékám do svého běžeckého oblečení, notebook házím do batohu, beru klíče od auta a vyrážím do práce.

Parkuji v Braníku u řeky a vybíhám po cyklostezce směr Karlův most. Moje běhání, to nejsou žádné tvrdé tréninky rychlosti a vytrvalosti. Zjistil jsem, že po každodenních bitvách u jednacího stolu i v soudní síni už nemám chuť svádět další bitvu sám se sebou a bičovat se k hranici maximální tepové frekvence.

Místo toho nasadím svůj vnitřní automat a těch 30 minut věnuji rozjímání o profesních i osobních otázkách, nebo spřádání plánů jak svoji advokátní kancelář posunout zase o kousek blíže vytčenému cíli.

Dnes dopoledne je nařízeno zřejmě již poslední stání v kauze, která se s přispěním české justice táhne již několik let. Minulý týden se mi však podařilo zajistit dobrý důkaz pro naši stranu, a proto doufám, že nám dá soud za pravdu. Spis vkládám do aktovky a za chvíli již procházím bezpečnostním rámem krajského soudu.

Dnešní stání prožívám trochu jinak, zřejmě právě díky „svému“ novému důkazu a argumentům, které mi vložil do ruky. I soudce dnes výjimečně nechává větší prostor pro vzájemnou argumentaci naší i druhé strany, a mně skoro připadá, jako bych se na chvíli ocitl v jednom z oněch amerických seriálů z právního prostředí.

Nakonec se však rozhodnutí opět nedočkáme, a jednání se odročuje. Česká realita má s americkými seriály opravdu jen pramálo společného.

Vzrušující plánování

Oběd je dnes jako obvykle pracovní. V příjemné pizzerii řešíme s klientem otázky obchodní strategie i nejvhodnější konstrukce jedné obchodní operace. Tahle část kauzy mě na mé práci baví zřejmě nejvíc. Účastnit se tohoto plánování, promýšlení variant, jejich výhod a rizik, předvídání praktických problémů, hledání nových a neotřelých řešení, nebo naopak spolehnutí se na zkušenosti z jiných transakcí a jistotu již dávno objeveného.

Někteří klienti říkají, že právě toho si na mé práci cení nejvíce. V naší rodině se advokacie vykonává už po čtyři generace, a možná i proto jednoznačně zastávám názor, že důvěra klienta je jen jedna. Je těžké ji získat, poměrně lehce ji lze ztratit a nelze bez ní s klientem spolupracovat.

Dbám proto vždycky na to, aby celá naše kancelář od studentů práv až po advokáty vyznávala obchodní přístup, upřímnou a jasnou komunikaci a vysokou odbornost.

Odpoledne se věnuji práci na dvou dalších kauzách a rychlé kontrole prací marketingové agentury na našem novém projektu poskytování právních služeb. Domů vyrážím na běžné poměry relativně brzy, již před půl šestou. Večerní proběhnutí zpět k autu mi dobře vyčistí hlavu i utřídí myšlenky.

Jsem šťastný, že mohu večer strávit s rodinou, což byl také před sedmi lety důvod pro ukončení mé „hvězdné kariéry“ u Weil Gotshal. Když před osmou hodinou zavírám v dětském pokoji pohádkovou knížku, vím, že přesně takhle to chci mít v životě zařízeno.

Naštěstí dnes nemám žádné neodkladné pracovní povinnosti, takže zbytek dne trávím se ženou, společně připravujeme několik drobností pro zítřejší návštěvu našich přátel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít