ADSL si lze koupit už i v supermarketu

20. října 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ, it@profit.cz
20. října 2003, 00:00

ZA PŮL MĚSÍCE NABÍZENÍ NOVÉ SLUŽBY, TEDY OD 15. ZÁŘÍ DO 1. ŘÍJNA, POŽÁDALO O PŘECHOD NA NOVOU VARIANTU VYSOKORYCHLOSTNÍHO PŘIPOJENÍ NA INTERNET PŘES ADSL VÍCE NEŽ 1500 ZÁKAZNÍKŮ.

Migraci na vyšší rychlost využilo zatím asi 15 procent uživatelů

INOVOVANÁ SLUŽBA NABÍZÍ I V ZÁKLADNÍ VARIANTĚ VYŠŠÍ PŘENOSOVOU RYCHLOST, ZAVÁDÍ VŠAK TAKÉ OBJEMOVÝ LIMIT PRO PŘENESENÁ DATA.

V České republice v současnosti nabízí možnost připojení na internet přes ADSL dvacet firem a tuto službu využívá přes deset tisíc Čechů. Poslední přesné číslo Český Telecom zveřejnil začátkem září, kdy oznámil zákazníka s pořadovým číslem 10 000. Majitelka cestovní kanceláře z Jihlavy jako jubilejní zákaznice dostala roční bezplatné ADSL připojení, jiní zúčastnění však ani zdaleka jako ona nejásají. Spory mezi Telecomem a některými alternativními operátory o velkoobchodních podmínkách služby se vyhrotily dokonce natolik, že společnost TELE2 oznámila konec všech svých aktivit na poli ADSL. Jako hlavní důvod ukončení poskytování ADSL služeb uvedli manažeři firmy nízkou kvalitu služby a omezující podmínky nových tarifů. Marketingovému řediteli TELE2 Lukáši Kubínovi vadí také zavedení datového limitu pro uživatele, podle něj je 10 GB dat v době internetových televizí a rádií či náročných softwarových aplikací příliš málo. Proto se česká pobočka švédské firmy rozhodla k 31. říjnu ukončit poskytování ADSL. Podle dostupných informací využívalo rychlý internet od TELE2 asi 300 zákazníků, o které se začali prát ostatní operátoři. Nextra, Tiscali, SkyNet a později i Český Telecom, nabídli klientům TELE2 bezplatný přechod do svých služeb.

VEZMOU LIMIT NA SEBE

Zmíněné datové limity (10 GB u základní varianty s přenosovou rychlostí 512/128 kb/s a 20 GB u rychlejší varianty 1024/256 kb/s) se staly poměrně zajímavým marketingovým nástrojem alternativních operátorů pro nalákání klientů. Jako první na datové omezení zareagoval největší konkurent Telecomu, společnost GTS, která ohlásila, že minimálně do konce letošního roku nebude svým zákazníkům překročení limitu účtovat. Podle mluvčí firmy Barbory Komínkové to však neznamená, že by se operátor s Českým Telecomem dohodl, že ani on nebude GTS účtovat 399 korun za 10 GB dat přes limit. „My tyto peníze Telecomu zaplatíme, a tím pádem tento poplatek za naše zákazníky vezmeme na sebe,“ vysvětlila Komínková. Pokud se podle ní ukáže, že je současný stav ekonomicky schůdný, nebude společnost těmito poplatky klienty omezovat ani příští rok. Podobně jako GTS se zachovala Nextra a Tiscali, kteří oznámili, že ani jejich zákazníci nebudou muset platit za nadlimitní přenos dat. Řada operátorů také využila možnosti, které jim nové podmínky ADSL nabízí, a to prodej vlastních samoinstalačních balíčků. Doposud měli zájemci o ADSL u všech operátorů jedinou možnost jak si nechat vysokorychlostní internet zavést - objednat službu a čekat na příchod techniků Českého Telecomu, kteří instalaci provedli. Od září je však možné si na dobírku u operátora, nebo dokonce přímo v obchodě, koupit samoinstalační sadu, jakýsi balíček všeho potřebného pro připojení k síti přes ADSL.

UDĚLEJ SI SÁM

Jako první tuto novinku ohlásil Contactel, že za 2790 korun prodává (např. i v maloobchodní síti elektroprodejen Electrocity či Datart) balíček, jež obsahuje ADSL modem s napájecím adaptérem, směrovač s vestavěným firewallem, frekvenční rozdělovač, síťové kabely a instalační CD s potřebným softwarem. Uživatelům služby tak jednak odpadne čekání na zavedení služby, důležitý je ifinanční faktor - na instalaci lze takto ušetřit až tři a půl tisíce, zákazník také nemusí platit měsíční poplatek za pronájem modemu, tedy zhruba 150 korun měsíčně. Brzy po Contactelu přišli se svou nabídkou samoinstalačních balíčků i další společnosti. Czech On Line (COL) dokonce nabízí pro zákazníky, již podepíší s operátorem 24měsíční smlouvu na ADSL, sadu za necelou tisícovku korun. Konkurenční společnost Tiscali jednak snížila náklady na zřízení služby pro všechny klienty na 990 korun a také začala nabízet samoinstalační balíčky ve dvou variantách - za 2690 korun s USB modemem a za 2990 korun navíc s routerem. Měsíční poplatek za základní službu Tiscali ADSL Prima s rychlostí 512/128 kb/s klesl na 1299 korun bez DPH.

VLASTNÍ MODEM

V průběhu prázdnin také začal Český Telecom podepisovat s ostatními telekomunikačními operátory nové smlouvy o poskytování ADSL na základě inovované nabídky velkoobchodních služeb. Údaj z 1. října hovoří o 16 operátorech, kteří tuto smlouvu s Telecomem již podepsali. Jedním znich je i společnost SkyNet, která na základě nové dohody začala nabízet svým uživatelům odkup stávajících modemů nebo zakoupení nových. Zařízení, které mají zákazníci SkyNet doma a měsíčně za jejich pronájem platí od 150 korun výše, si mohou odkoupit podle typu modemu za 500 nebo 800 korun. Pokud má však stávající nebo i nový zákazník SkyNetu zájem o nový přístroj, může si vybrat z nabídky osmi modemů čtyř výrobců za ceny od 1760 do 3252 korun. I nadále si však klienti mohou modemy od všech operátorů pronajímat. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít