ADSL si lze koupit už i v supermarketu

20. října 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ, it@profit.cz
20. října 2003, 00:00

ZA PŮL MĚSÍCE NABÍZENÍ NOVÉ SLUŽBY, TEDY OD 15. ZÁŘÍ DO 1. ŘÍJNA, POŽÁDALO O PŘECHOD NA NOVOU VARIANTU VYSOKORYCHLOSTNÍHO PŘIPOJENÍ NA INTERNET PŘES ADSL VÍCE NEŽ 1500 ZÁKAZNÍKŮ.

Migraci na vyšší rychlost využilo zatím asi 15 procent uživatelů

INOVOVANÁ SLUŽBA NABÍZÍ I V ZÁKLADNÍ VARIANTĚ VYŠŠÍ PŘENOSOVOU RYCHLOST, ZAVÁDÍ VŠAK TAKÉ OBJEMOVÝ LIMIT PRO PŘENESENÁ DATA.

V České republice v současnosti nabízí možnost připojení na internet přes ADSL dvacet firem a tuto službu využívá přes deset tisíc Čechů. Poslední přesné číslo Český Telecom zveřejnil začátkem září, kdy oznámil zákazníka s pořadovým číslem 10 000. Majitelka cestovní kanceláře z Jihlavy jako jubilejní zákaznice dostala roční bezplatné ADSL připojení, jiní zúčastnění však ani zdaleka jako ona nejásají. Spory mezi Telecomem a některými alternativními operátory o velkoobchodních podmínkách služby se vyhrotily dokonce natolik, že společnost TELE2 oznámila konec všech svých aktivit na poli ADSL. Jako hlavní důvod ukončení poskytování ADSL služeb uvedli manažeři firmy nízkou kvalitu služby a omezující podmínky nových tarifů. Marketingovému řediteli TELE2 Lukáši Kubínovi vadí také zavedení datového limitu pro uživatele, podle něj je 10 GB dat v době internetových televizí a rádií či náročných softwarových aplikací příliš málo. Proto se česká pobočka švédské firmy rozhodla k 31. říjnu ukončit poskytování ADSL. Podle dostupných informací využívalo rychlý internet od TELE2 asi 300 zákazníků, o které se začali prát ostatní operátoři. Nextra, Tiscali, SkyNet a později i Český Telecom, nabídli klientům TELE2 bezplatný přechod do svých služeb.

VEZMOU LIMIT NA SEBE

Zmíněné datové limity (10 GB u základní varianty s přenosovou rychlostí 512/128 kb/s a 20 GB u rychlejší varianty 1024/256 kb/s) se staly poměrně zajímavým marketingovým nástrojem alternativních operátorů pro nalákání klientů. Jako první na datové omezení zareagoval největší konkurent Telecomu, společnost GTS, která ohlásila, že minimálně do konce letošního roku nebude svým zákazníkům překročení limitu účtovat. Podle mluvčí firmy Barbory Komínkové to však neznamená, že by se operátor s Českým Telecomem dohodl, že ani on nebude GTS účtovat 399 korun za 10 GB dat přes limit. „My tyto peníze Telecomu zaplatíme, a tím pádem tento poplatek za naše zákazníky vezmeme na sebe,“ vysvětlila Komínková. Pokud se podle ní ukáže, že je současný stav ekonomicky schůdný, nebude společnost těmito poplatky klienty omezovat ani příští rok. Podobně jako GTS se zachovala Nextra a Tiscali, kteří oznámili, že ani jejich zákazníci nebudou muset platit za nadlimitní přenos dat. Řada operátorů také využila možnosti, které jim nové podmínky ADSL nabízí, a to prodej vlastních samoinstalačních balíčků. Doposud měli zájemci o ADSL u všech operátorů jedinou možnost jak si nechat vysokorychlostní internet zavést - objednat službu a čekat na příchod techniků Českého Telecomu, kteří instalaci provedli. Od září je však možné si na dobírku u operátora, nebo dokonce přímo v obchodě, koupit samoinstalační sadu, jakýsi balíček všeho potřebného pro připojení k síti přes ADSL.

UDĚLEJ SI SÁM

Jako první tuto novinku ohlásil Contactel, že za 2790 korun prodává (např. i v maloobchodní síti elektroprodejen Electrocity či Datart) balíček, jež obsahuje ADSL modem s napájecím adaptérem, směrovač s vestavěným firewallem, frekvenční rozdělovač, síťové kabely a instalační CD s potřebným softwarem. Uživatelům služby tak jednak odpadne čekání na zavedení služby, důležitý je ifinanční faktor - na instalaci lze takto ušetřit až tři a půl tisíce, zákazník také nemusí platit měsíční poplatek za pronájem modemu, tedy zhruba 150 korun měsíčně. Brzy po Contactelu přišli se svou nabídkou samoinstalačních balíčků i další společnosti. Czech On Line (COL) dokonce nabízí pro zákazníky, již podepíší s operátorem 24měsíční smlouvu na ADSL, sadu za necelou tisícovku korun. Konkurenční společnost Tiscali jednak snížila náklady na zřízení služby pro všechny klienty na 990 korun a také začala nabízet samoinstalační balíčky ve dvou variantách - za 2690 korun s USB modemem a za 2990 korun navíc s routerem. Měsíční poplatek za základní službu Tiscali ADSL Prima s rychlostí 512/128 kb/s klesl na 1299 korun bez DPH.

VLASTNÍ MODEM

V průběhu prázdnin také začal Český Telecom podepisovat s ostatními telekomunikačními operátory nové smlouvy o poskytování ADSL na základě inovované nabídky velkoobchodních služeb. Údaj z 1. října hovoří o 16 operátorech, kteří tuto smlouvu s Telecomem již podepsali. Jedním znich je i společnost SkyNet, která na základě nové dohody začala nabízet svým uživatelům odkup stávajících modemů nebo zakoupení nových. Zařízení, které mají zákazníci SkyNet doma a měsíčně za jejich pronájem platí od 150 korun výše, si mohou odkoupit podle typu modemu za 500 nebo 800 korun. Pokud má však stávající nebo i nový zákazník SkyNetu zájem o nový přístroj, může si vybrat z nabídky osmi modemů čtyř výrobců za ceny od 1760 do 3252 korun. I nadále si však klienti mohou modemy od všech operátorů pronajímat. n

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít