ADSL přinese operátorům miliardy

03. února 2003, 00:00 - s použitím materiálů ČTK připravil Josef Škoda
03. února 2003, 00:00

Telecom: Používání technologie ADSL by letos mohlo v ČR vynést 200 milionů Kč Koncoví zákazníci se vysokorychlostního internetu od Českého Telecomu dočkají nejdříve v březnu tohoto roku. Používání služeb vysokorychlostního internetu přes telefon ADSL by letos mohlo v tuzemsku operátorům vynést až 200 milionů korun.

Telecom: Používání technologie ADSL by letos mohlo v ČR vynést 200 milionů Kč

Koncoví zákazníci se vysokorychlostního internetu od Českého Telecomu dočkají nejdříve v březnu tohoto roku.

Používání služeb vysokorychlostního internetu přes telefon ADSL by letos mohlo v tuzemsku operátorům vynést až 200 milionů korun. V roce 2007 by pak všechny služby související s připojením na internet mohly přinést až devět miliard korun, vyplývá ze studie Českého Telecomu. V ČR je v současnosti podle odhadů firmy zhruba 80 000 uživatelů internetu, kteří jsou potenciálními zákazníky ADSL. Největší skupinu tvoří současní uživatelé běžného vytáčeného připojení, bezdrátového připojení, připojení přes kabelovou televizi a pevných okruhů. Telecom v současnosti o nabídce ADSL jedná s ostatními telekomunikačními operátory. Podle mluvčího Vladana Crhy se koncoví zákazníci ADSL dočkají nejdříve po 1. březnu. Nabídce uživatelům totiž musí předcházet dohoda s alternativními operátory o velkoobchodním modelu poskytování služby koncovým zákazníkům. Definitivní návrh velkoobchodní nabídky Telecom zveřejní v únorovém telekomunikačním věstníku. Operátoři si v současnosti stěžují především na omezenou možnost využití služby a vysoké velkoobchodní ceny, které se promítnou i do cen pro koncové zákazníky. Velkoobchodní cena paušálu začíná na 989 Kč. Dalších 150 Kč by operátor zaplatil za pronájem koncových zařízení. K této ceně si operátoři budou připočítávat ještě marži a poplatek pro poskytovatele internetového připojení. Podle Crhy koncept nabídky Telecomu vychází z modelů používaných v ostatních evropských zemích, například Německu, kde je nejvíce uživatelů ADSL, ve Francii či Belgii, kde připadá nejvíce přípojek na počet obyvatel. Telecom chce v první fázi ADSL nabízet v Praze, Brně a Ostravě a poté dále rozšiřovat do dalších měst na základě poptávky zákazníků a operátorů. Na počátku bude zákazníkům dodávat i potřebná koncová zařízení, později během roku počítá s otevřením tohoto trhu. Všechna nabízená zařízení by ale měla kontrolovat laboratoř Telecomu. Telecom chce ADSL nabízet v pěti variantách s rychlostmi od 192 do 1024 Kb/s pro stahování dat a do 256 Kb/s pro odesílání dat. Tradiční telefonní modemy přitom jsou schopny dosáhnout rychlosti maximálně 56 kb/s. Největší využití služby firma očekává pro přístup na internet a hraní počítačových her. Příbuzné technologie lze v budoucnu využít i pro nabídku interaktivní televize či videa na přání, práci doma či videokonference. ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) používá standardní telefonní linky pro vysokorychlostní datovou komunikaci bez negativního vlivu na stávající hlasové služby.

Evropa oslavila Den širokopásmových služeb

Evropa společně oslavila v úterý 28. ledna Den širokopásmových služeb. Tento den by se totiž měl stát symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního internetu, uvedla v tiskové zprávě Česká asociace kompetitivních komunikací (ČAKK). V souvislosti s dohady ohledně ADSL by měl 28. leden zároveň připomenout současný zoufalý stav nabídky připojení k internetu na českém telekomunikačním trhu. ČAKK, která je pobočkou Evropské asociace kompetitivních telekomunikací (ECTA), v této souvislosti vyzývá k podpoře a rozšíření širokopásmového přístupu k internetu. Asociace rovněž zdůrazňuje, že Česká republika nesmí otálet s kvalitní přípravou zákonů, které budou ovlivňovat život každého obyvatele Evropské unie, tedy brzy i Čechů. Jde především o zákon o elektronických komunikacích či zákon o rozhlasovém a televizním vysílání včetně digitálního vysílání. Ke společné oslavě širokopásmových služeb vyzval v prosinci evropský komisař pro informační technologie a podnikání Erkki Liikanen. Ten bude také hlavním řečníkem celoevropské konference, která se bude konat v Praze od 9. do 11. dubna. ČAKK sdružuje největší kabelové komunikační společnosti a telekomunikační alternativní operátory v zemi, poskytovatele programů, dodavatele technologií a poradenské firmy. Asociace si klade za cíl přispět k budování moderní infrastruktury a informační společnosti v České republice. Současnými řádnými členy asociace jsou UPC Česká republika, Intercable CZ, TES Media, SELF servis, SATT, HBO, Hughes Network Systems, Lica, Telenor Networks a RadioMobil. Asociace dále sdružuje dvě desítky přidružených členů z České republiky a ze zahraničí. Asociace vznikla v roce 1998, do konce roku 2001 vystupovala pod názvem Česká asociace kabelových komunikací. Od roku 2000 je členem ECTA.

Počet uživatelů ADSL ve vybraných zemích (k 30. září 2002)

Rakousko 155 500

Belgie 441 300

Francie 882 000

Německo 2 800 000

Itálie 700 400

VB 419 400

Estonsko 24 100

Maďarsko 31 400

Rusko 14 000

Polsko 9 500

Pramen: Český Telecom

V Evropě je nejvíce uživatelů vysokorychlostního internetu v Německu.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít