ADSL je také soubojem o firmy

24. března 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, publicistka
24. března 2003, 00:00

Tlak na levnější rychlé připojení k internetu z pevné telefonní linky sílí Služby ADSL v současné době poskytují Český Telecom, Ipex, SkyNet a Nextra. Všichni se samozřejmě snaží získat také firemní klientelu. Původní nabídka Českého Telecomu na služby ADSL, tedy vysokorychlostní připojení k internetu, nebyla ani zdaleka tak růžová, jako je nyní.

Tlak na levnější rychlé připojení k internetu z pevné telefonní linky sílí

Služby ADSL v současné době poskytují Český Telecom, Ipex, SkyNet a Nextra. Všichni se samozřejmě snaží získat také firemní klientelu.

Původní nabídka Českého Telecomu na služby ADSL, tedy vysokorychlostní připojení k internetu, nebyla ani zdaleka tak růžová, jako je nyní. Počítalo se s omezením délky připojení, objemu stažených dat a samozřejmě i vyšší cenou. Nabídku si ale nenechali líbit alternativní operátoři, kteří si u Českého telekomunikačního úřadu vymohli změnu. Nedávno za ni dokonce dostal Český Telecom pořádnou pokutu. Přišla tedy nová nabídka a s ní vkročilo skutečné ADSL do našich domovů. Zatím je však přece jen oproti ostatním vyspělým zemím dražší a pomalejší. Nicméně se dá předpokládat, že jeho cena půjde s největší pravděpodobností dolů. Služby ADSL nyní nabízejí čtyři operátoři, smlouvy s Českým Telecomem však již podepsalo (nebo v nejbližší době podepíše) minimálně jedenáct alternativních operátorů. Český Telecom předpokládá, že do konce roku se k ADSL přikloní minimálně 80 tisíc klientů. V první fázi se ADSL nabízí především v lokalitách velkých měst jako Praha, Brno a Ostrava. Limitovaně je nabídka dostupná v několika desítkách lokalit po celém území republiky. Kdo má o ADSL zájem, může si snadno na internetových stránkách (nebo na informačních linkách operátorů) zjistit potřebné podrobnosti. Služba je zatím z finančních důvodů vhodnější pro firmy, nejlevnější dostupné připojení pro domácnosti totiž začíná zhruba na 1550 korunách. Výhodou je rychlé stahování velkých dat a možnost být neustále on-line. Zaměstnanci tak mají neustále přístup třeba k elektronické poště. I přes svou nemalou cenu je ADSL výhodnější než třeba pevná internetová linka.

Nabídky operátorů

Český Telecom nabízí ADSL široké veřejnosti a firmám pod názvem IOL Broadband pro domácnosti a IOL Broadband Profi pro firmy. Jednotlivé varianty se liší přístupovými rychlostmi k internetu. IOL Broadband je ve dvou variantách v rychlostech 192/64, respektive 320/128 kbps ve směru k uživateli/od uživatele. Instalační jednorázový poplatek je 1680 korun za obě varianty. Měsíční paušál je u nižší nabídky 1600, u vyšší 2650 korun. V ceně je už započten i pronájem speciálního modemu ve výši 183 koruny, který zatím nelze odkoupit. Pro firmy je nabídka o něco širší. Jsou tu tři rychlosti 256/64, 512/128 a 1024/256 kbps. Ceny začínají na 3349 korunách bez pětiprocentní DPH a končí na 11 349 Kč. K ceně je nutné opět započíst cenu modemu a instalační poplatek 4900 korun. Tři alternativní operátoři nabízejí naprosto stejné rychlosti jak pro firmy, tak i domácnosti. Je to dáno tím, že službu prakticky nakupují od dominantního operátora. Jejich ceny jsou proto velmi podobné cenám Českého Telecomu, i když o něco málo nižší. Proto se alternativní operátoři snaží přilákat klienty lepší nabídkou doprovodných služeb - velikostí e-mailové schránky a prostoru pro vlastní prezentaci na www. Nextra nabízí ADSL pro domácnosti v cenách od 1583, respektive 3683 korun pro domácnosti (včetně daně a modemu). Instalační poplatek činí 1680 pro obě varianty. Pokud si však objednáte ADSL do konce května, bude vám instalační poplatek odpuštěn. Pro firmy začíná cena na 3333 korunách a končí 11 333 Kč bez daně a pronájmu modemu. Instalační poplatek je 4900 korun. SkyNet po domácnostech požaduje 1547 nebo 2492 korun měsíčně včetně DPH a modemu. Instalační poplatek přijde na 1995 korun. Firmy musejí sáhnout pro 3050 Kč, respektive 5490 nebo 9990 korunách, v závislosti na rychlosti připojení. Instalační poplatek je 5500 korun. Ceny pro firmy jsou bez daně a modemu. Výčet firem poskytujících ADSL se zatím uzavírá společností Ipex. Ta požaduje od domácností měsíčně 1559 nebo 2493 koruny a instalační poplatek 1680 korun (vše včetně DPH a modemu). Ceny pro firemní klienty začínají na 3230 korunách přes 5600 až po deset tisíc korun (bez DPH a modemu). V případě placení předem je měsíční paušál o něco levnější. Instalační poplatek za zavedení služby Ipex ADSL je 4900 korun.

Zlevnění za pár měsíců

Uvedené ceny jsou sice v tuto chvíli konečné, ale určitě všechno bude jinak. Alternativní operátoři se totiž bouří, protože velkoobchodní nabídka od ČTc jim nedává příliš prostoru k manipulaci s cenou. Na ČTÚ se obrátily už tři firmy, aby získaly výhodnější postavení. Jedna z nich byla úspěšná, další dvě jsou v řízení. Dá se tedy očekávat, že do několika měsíců se ceny pohnou směrem dolů.

Fakta o ADSL

ADSL představuje vysokorychlostní přístup k internetu, který umožňuje surfovat, stahovat informace (video, obrázky, hudbu) a také hrát on-line počítačové hry. Prostřednictvím ADSL jde vstupovat do dislokovaných databází, a to mnohem rychleji než přes vytáčené spojení běžnou telefonní linkou. K výhodám ADSL patří především vysoká přístupová rychlost 8 Mbps pro stahování a až 800 kbps pro odesílání dat. Současně s využíváním ADSL je volná telefonní linka pro běžné hovory nebo faxování. Součástí nabídky připojení přes ADSL jsou zpravidla další doprovodné služby od poskytnutí e-mailové schránky až po internetový prostor pro vlastní prezentaci. V ČR je v dosahu technologie ADSL 1 678 000 telefonních linek, což jsou 44 procenta všech linek provozovaných Českým Telecomem.

Ve světě je vysokorychlostní internet levnější než u nás.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít