ADSL je také soubojem o firmy

24. března 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, publicistka
24. března 2003, 00:00

Tlak na levnější rychlé připojení k internetu z pevné telefonní linky sílí Služby ADSL v současné době poskytují Český Telecom, Ipex, SkyNet a Nextra. Všichni se samozřejmě snaží získat také firemní klientelu. Původní nabídka Českého Telecomu na služby ADSL, tedy vysokorychlostní připojení k internetu, nebyla ani zdaleka tak růžová, jako je nyní.

Tlak na levnější rychlé připojení k internetu z pevné telefonní linky sílí

Služby ADSL v současné době poskytují Český Telecom, Ipex, SkyNet a Nextra. Všichni se samozřejmě snaží získat také firemní klientelu.

Původní nabídka Českého Telecomu na služby ADSL, tedy vysokorychlostní připojení k internetu, nebyla ani zdaleka tak růžová, jako je nyní. Počítalo se s omezením délky připojení, objemu stažených dat a samozřejmě i vyšší cenou. Nabídku si ale nenechali líbit alternativní operátoři, kteří si u Českého telekomunikačního úřadu vymohli změnu. Nedávno za ni dokonce dostal Český Telecom pořádnou pokutu. Přišla tedy nová nabídka a s ní vkročilo skutečné ADSL do našich domovů. Zatím je však přece jen oproti ostatním vyspělým zemím dražší a pomalejší. Nicméně se dá předpokládat, že jeho cena půjde s největší pravděpodobností dolů. Služby ADSL nyní nabízejí čtyři operátoři, smlouvy s Českým Telecomem však již podepsalo (nebo v nejbližší době podepíše) minimálně jedenáct alternativních operátorů. Český Telecom předpokládá, že do konce roku se k ADSL přikloní minimálně 80 tisíc klientů. V první fázi se ADSL nabízí především v lokalitách velkých měst jako Praha, Brno a Ostrava. Limitovaně je nabídka dostupná v několika desítkách lokalit po celém území republiky. Kdo má o ADSL zájem, může si snadno na internetových stránkách (nebo na informačních linkách operátorů) zjistit potřebné podrobnosti. Služba je zatím z finančních důvodů vhodnější pro firmy, nejlevnější dostupné připojení pro domácnosti totiž začíná zhruba na 1550 korunách. Výhodou je rychlé stahování velkých dat a možnost být neustále on-line. Zaměstnanci tak mají neustále přístup třeba k elektronické poště. I přes svou nemalou cenu je ADSL výhodnější než třeba pevná internetová linka.

Nabídky operátorů

Český Telecom nabízí ADSL široké veřejnosti a firmám pod názvem IOL Broadband pro domácnosti a IOL Broadband Profi pro firmy. Jednotlivé varianty se liší přístupovými rychlostmi k internetu. IOL Broadband je ve dvou variantách v rychlostech 192/64, respektive 320/128 kbps ve směru k uživateli/od uživatele. Instalační jednorázový poplatek je 1680 korun za obě varianty. Měsíční paušál je u nižší nabídky 1600, u vyšší 2650 korun. V ceně je už započten i pronájem speciálního modemu ve výši 183 koruny, který zatím nelze odkoupit. Pro firmy je nabídka o něco širší. Jsou tu tři rychlosti 256/64, 512/128 a 1024/256 kbps. Ceny začínají na 3349 korunách bez pětiprocentní DPH a končí na 11 349 Kč. K ceně je nutné opět započíst cenu modemu a instalační poplatek 4900 korun. Tři alternativní operátoři nabízejí naprosto stejné rychlosti jak pro firmy, tak i domácnosti. Je to dáno tím, že službu prakticky nakupují od dominantního operátora. Jejich ceny jsou proto velmi podobné cenám Českého Telecomu, i když o něco málo nižší. Proto se alternativní operátoři snaží přilákat klienty lepší nabídkou doprovodných služeb - velikostí e-mailové schránky a prostoru pro vlastní prezentaci na www. Nextra nabízí ADSL pro domácnosti v cenách od 1583, respektive 3683 korun pro domácnosti (včetně daně a modemu). Instalační poplatek činí 1680 pro obě varianty. Pokud si však objednáte ADSL do konce května, bude vám instalační poplatek odpuštěn. Pro firmy začíná cena na 3333 korunách a končí 11 333 Kč bez daně a pronájmu modemu. Instalační poplatek je 4900 korun. SkyNet po domácnostech požaduje 1547 nebo 2492 korun měsíčně včetně DPH a modemu. Instalační poplatek přijde na 1995 korun. Firmy musejí sáhnout pro 3050 Kč, respektive 5490 nebo 9990 korunách, v závislosti na rychlosti připojení. Instalační poplatek je 5500 korun. Ceny pro firmy jsou bez daně a modemu. Výčet firem poskytujících ADSL se zatím uzavírá společností Ipex. Ta požaduje od domácností měsíčně 1559 nebo 2493 koruny a instalační poplatek 1680 korun (vše včetně DPH a modemu). Ceny pro firemní klienty začínají na 3230 korunách přes 5600 až po deset tisíc korun (bez DPH a modemu). V případě placení předem je měsíční paušál o něco levnější. Instalační poplatek za zavedení služby Ipex ADSL je 4900 korun.

Zlevnění za pár měsíců

Uvedené ceny jsou sice v tuto chvíli konečné, ale určitě všechno bude jinak. Alternativní operátoři se totiž bouří, protože velkoobchodní nabídka od ČTc jim nedává příliš prostoru k manipulaci s cenou. Na ČTÚ se obrátily už tři firmy, aby získaly výhodnější postavení. Jedna z nich byla úspěšná, další dvě jsou v řízení. Dá se tedy očekávat, že do několika měsíců se ceny pohnou směrem dolů.

Fakta o ADSL

ADSL představuje vysokorychlostní přístup k internetu, který umožňuje surfovat, stahovat informace (video, obrázky, hudbu) a také hrát on-line počítačové hry. Prostřednictvím ADSL jde vstupovat do dislokovaných databází, a to mnohem rychleji než přes vytáčené spojení běžnou telefonní linkou. K výhodám ADSL patří především vysoká přístupová rychlost 8 Mbps pro stahování a až 800 kbps pro odesílání dat. Současně s využíváním ADSL je volná telefonní linka pro běžné hovory nebo faxování. Součástí nabídky připojení přes ADSL jsou zpravidla další doprovodné služby od poskytnutí e-mailové schránky až po internetový prostor pro vlastní prezentaci. V ČR je v dosahu technologie ADSL 1 678 000 telefonních linek, což jsou 44 procenta všech linek provozovaných Českým Telecomem.

Ve světě je vysokorychlostní internet levnější než u nás.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít