ADSL čekají změny

22. září 2003, 00:00 - Připravila VLADIMÍRA BEZECNÁ, it@profit.cz
22. září 2003, 00:00

ALTERNATIVNÍ OPERÁTOŘI PATŘÍ K TRADIČNÍM STĚŽOVATELŮM NA DOMINANTNÍHO OPERÁTORA TELEFONNÍCH LINEK ČESKÝ TELECOM. NEZŘÍDKA SE OBRACEJÍ S PROSBOU O POMOC NA REGULÁTORA TRHU, ČESKÝ TELEKOMUNIKAČNÍ ÚŘAD.

Do minulého pátku měl ČTÚ rozhodnout o nové podobě velkoobchodní nabídky na ADSL. Operátoři už předem sázeli na nejistý výsledek rozhodnutí.

JEHO PŘEDSEDA DAVID STÁDNÍK JIM OBČAS VSTŘÍC VYJDE, OBČAS NIKOLIV. PRÁVĚ V ONO POZITIVNÍ ROZHODNUTÍ DOUFAL CONTACTEL.

Contactel, jehož polovičního podílu se za jednu korunu nedávno zbavily České radiokomunikace, požadoval lepší propojovací dohody ohledně ADSL. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) musí rozhodovat o podobných žádostech nejpozději do jednoho měsíce. Jde-li však o složitý případ, může jednání protáhnout až o tři měsíce, pokud předem oznámí, kdy rozhodne. Právě při žádosti Contactelu si ČTÚ vzal delší dobu na přemýšlení.

VZNIKNE KONEČNĚ CENOVÁ KONKURENCE?

Na ten den čekal Contactel jako na smilování boží. Doufal, že podmínky, které ČTÚ nastaví, mu umožní výrazně zlevnit nabízené ADSL a vylepšit další služby. Paradoxně rozhodnutí ČTÚ přišlo jen čtyři dny po té, co vstoupila v platnost nová nabídka ADSL od Českého Telecomu. Čeká se, že od soboty 20. září budou alternativní operátoři nabízet ADSL za mnohem lepších podmínek pro své zákazníky než dosud. Přesněji řečeno, dosud museli pouze přeprodávat velkoobchodní nabídku od Telecomu a od rozhodnutí ČTÚ si slibovali, že budou moci nabízet ADSL na základě své svobodné volby. Ochutnávkou, jak by ADSL po rozhodnutí ČTÚ mohlo vypadat, je jeden ze známých požadavků Contactelu. Ten žádá poměr agregace mezi operátory 1:5. Jednu kapacitu by tak operátoři přeprodávali pěti lidem. Pokud by to takto skutečně dopadlo, mohli by poté alternativní operátoři poskytovat koncovým zákazníkům různě odstupňované varianty ADSL podle agregace i ceny.

PRVNÍ VLAŠTOVKA

Iniciátor stížnosti k ČTÚ Contactel už představil samoinstalační balík ADSL. Dával tak najevo, že věří v pozitivní rozhodnutí regulátora. Balíček ADSL bude běžně prodejný v řetězcích DatArt, ElectroCity a Hypernova, v internetovém obchodě @Mall a také na dobírku od samotného Contactelu za 2790 korun. Před nákupem balíčku je dobré se informovat o tom, zdali vůbec telefonní přípojka umožňuje instalaci ADSL. Týdeník Profit doporučuje dotázat se pomocí SMS na telefonní číslo 777 199 569 ve tvaru „ADSL telefonní číslo“. Pokud se totiž po měření ukáže, že i přes potvrzovací SMS nelze ADSL nainstalovat, Contactel vrátí za balíček peníze. Samoinstalace ADSL od Contactelu vypadá následovně: uživatel vypojí svůj telefonní přístroj z telefonní zásuvky a připojí ho ke splitteru. Ten pak propojí dodaným kabelem s uvolněnou telefonní zásuvkou. Ke splitteru připojí samotný ADSL modem, který připojí do ethernetové karty. Je nezbytné také vyplnit přiloženou smlouvu a v ní si zvolit variantu ADSL přípojky. Vyplněnou smlouvu odešle Contactelu, který obstará zbytek. V optimálním případě má přípojka fungovat do 10 dnů. Hlavní výhodou balíčku od Contactelu je modem, který je výrazně lepší oproti standardnímu přístroji, který dodává Český Telecom. Modem z balíčku totiž obsahuje i firewall, který brání napadení připojeného počítače. A to je velmi velké plus.

SAMOINSTALAČNÍ BALÍČEK ADSL OBSAHUJE: „Všechny spory, které by mohly vzniknout z této smlouvy nebo v souvislosti s ní, budou s vyloučením pravomoci obecných soudů rozhodovány s konečnou platností v rozhodčím řízení u Rozhodčího soudu HK ČR a AK ČR v Praze podle jeho Řádu třemi rozhodci ustanovenými podle tohoto Řádu. Strany se zavazují splnit všechny povinnosti uložené jim v rozhodčím nálezu ve lhůtách v něm uvedených.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít