ADSL bez omezení

17. května 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
17. května 2004, 00:00

Český Telecom nabízí nový bezlimitní tarif na ADSL za tisícovku. Novinka obsahuje i telefonní paušál se zajímavými cenami. Telecom zároveň začal prodávat filmy přes internet.Poněkud zkostnatělou nabídku vysokorychlostního internetu přes ADSL se pokusil oživit Český Telecom.

 

Nová služba Telecomu se jeho konkurentům nelíbí

Český Telecom nabízí nový bezlimitní tarif na ADSL za tisícovku. Novinka obsahuje i telefonní paušál se zajímavými cenami. Telecom zároveň začal prodávat filmy přes internet.

Poněkud zkostnatělou nabídku vysokorychlostního internetu přes ADSL se pokusil oživit Český Telecom. Zavedl nový tarif, který snižuje cenu, odstraňuje datový limit a odbourává potřebu telefonního paušálu. Je to bezesporu krok správným směrem. Ovšem je možné, že tarif dlouho nevydrží. Stěžovat si již začali někteří alternativní operátoři a tvrdí, že se obrátí i na Evropskou komisi, aby tarif dočasně pozastavila. A to minimálně do té doby, než Telecom nabídne podobný tarif také ve velkoobchodní nabídce. Alternativce především rozzuřilo, že v základní ceně za ADSL nového tarifu Internet Express je už zahrnut také paušál za telefonní služby. To u ostatních tarifů není.

Pod tisícovku jen dva měsíce

Internet Expres je ADSL připojení bez limitu přenesených dat. Vychází ze současné nabídky ADSL, takže je nabízen ve dvou variantách v rychlostech 512/128 kbps a 1024/256 kbps s agregací 1:50. Zaváděcí cena činí 999 Kč bez DPH za rychlost 512/128 a 1699 korun bez DPH za rychlost 1024/256. Jde ale o akční cenu, platnou jen pro první dva měsíce při objednání služby - tedy do 11. července. Pak se cena automaticky zvýší na 1149 Kč bez daně. Původně měly být ceny dokonce nižší, ovšem neměly obsahovat hlasový paušál. Internetový deník Živě.cz nalezl na webové stránce Telecomu zapomenutý ceník, kde byla uvedena cena 720 Kč bez DPH za akční nabídku, tedy o 279 korun méně.

Víkend v plné síle

Internet Expres nemá žádný limit na přenesená data, při jehož překročení byste si museli další přenesená data dokoupit. Tak to je ovšem v ostatních tarifem, kde jsou limity zpravidla nastavené na tři, respektive pět MB. Na Internet Express je ale použita tak zvaná Fair User Policy (FUP), což volně přeloženo znamená, že se zaručuje spravedlivý přístup ke službě všem jejím uživatelům. V praxi to znamená, že překročení limitu dat nezvyšuje cenu, ale snižuje rychlost. Každý uživatel má nastaven týdenní limit - 1 GB pro variantu s rychlostí 512/128 nebo 2 GB pro 1024/256. Pokud za týden (počítáno od pátku do čtvrtka) stáhne více, než polovinu limitu, klesne rychlost na polovinu, pokud stáhne více než je týdenní limit, klesne rychlost na 64/64. V praxi tedy nikdo nemůže během týdne stáhnout plnou rychlostí více než 500 MB (případně 1 GB). Při překročení limitu se maximální rychlost připojení téměř srovná s vytáčeným připojením na internet dial-upem. Limit je vynulován v pátek, aby byl na víkend k dispozici v plné výši a maximální rychlosti. Do počítaných dat se započítává součet přenesených dat v obou směrech. Limit se zdá malý. Jeden GB dat není zrovna mnoho - pouze dvě plná CD. Telecom však tvrdí, že do nastavených mantinelů se vejde 90 procent zákazníků. Nevýhodou tarifu je, že se k limitu nedá přikoupit žádný další balíček dat, který by zaručil plnou rychlost. Potěší naopak fakt, že tarif zahrnuje i telefonní paušál Universal. Ten nabízí vcelku zajímavé ceny za telefonování v místní i meziměstské síti. Aby to nebylo tak jednoduché, Telecom připravil pro Internet Express dva tarify - Universal a Universal Dialog. V prvním případě se platí podle provolaných minut, v druhém případě se platí za hovor. Ten stojí necelých dvanáct korun a může být dlouhý maximálně hodinu. N ovinka Internet Express nijak nenahrazuje původní ADSL tarify, je pouze jejich doplňkem. Je však více zaměřen na masový trh a může mít úspěch.

Filmy z internetu legálně

Tarif Internet Express není jedinou novinkou Telecomu. Firma se totiž odhodlala prorazit i do dalšího oboru - prodeje filmů a hudebních nahrávek na internetu. Telecom zřídil speciální server www.starzone.cz, kde bude službu nabízet. Je určena pouze uživatelům, kteří k připojení na internet využívají služby Telecomu. Objemy přenášených dat ze serveru se přitom nebudou započítávat do datových limitů, kterými je ve většině případů omezena nabídka ADSL. Na portálu je zatím dostupná zhruba stovka filmů. Ke stažení je potřeba program Windows Media Player, který je standardní součástí W indows. Za film je stanoven poplatek začínající na 40 korunách, ve výjimečných případech může klesnout na 30 korun. Po stažení je možné film zhlédnout pouze jednou. Kdo by se chtěl podívat víckrát, musí si připlatit, i tak však bude možné pouštět film jen po omezenou dobu. Například písničky bude možné přehrávat až půl roku. Poplatky za stažené filmy a písničky budou automaticky připočítány k pravidelnému měsíčnímu vyúčtování spolu s poplatky za telefonní služby či internet. Z filmů je zatím na výběr například Akumulátor, Jízda, Mach a Šebestová nebo Nesmrtelná teta. V přípravě je zřejmě i nabídka erotických snímků. Datová velikost filmů začíná na 300 MB a písničky zaberou kolem čtyř MB.

Nejasná budoucnost

Jak dlouho však bude tento systém fungovat, je ve hvězdách. Naprosto stejný model totiž připravil Telecom před dvěma lety, kdy se poprvé pokusil spustit ADSL. Službu mu zakázal spustit regulátor Český telekomunikační úřad, protože obdobnou nabídku nepřipravil pro své velkoobchodní partnery. Podle výkonného ředitele konkurenční společnosti Nextra ČR Reinharda Mjaatvedta se podobné případy v EU přísně postihují. „V roce 2003 dostala společnost Wanadoo, dceřiná společnost France Telecom, pokutu za protisoutěžní jednání ve výši 10,35 milionu eur (320 milionů korun),“ uvedl. Dodal, že podobné případy postihů jsou známé i u dalších evropských dominantních operátorů. Telecom podle konkurentů prodává službu pod úrovní nákladů. Zároveň zneužívá dominantní postavení, když váže odběr jedné služby na odběr jiné. Mluvčí Telecomu Vladan Crha to odmítl. „V ysokorychlostní Internet Expres je pouze atraktivnější než nabídky konkurenčních operátorů. To však nelze považovat za jejich znevýhodňování,“ dodal.

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ BUSINESS STANDARD A INTERNET EXPRES UNIVERSAL

Typ hovoru Business Standard Internet Express

Dálkový silný 3,23 1,97

Dálkový slabý 1,61 0,59

Mobilní sítě 5,90 4,73

Pozn.: Ceny v Kč za minutu bez DPH

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ HOME STANDARD A INTERNET EXPRESS UNIVERSAL

Typ hovoru Home Standard Internet Universal úspora

místní silný 1,58 1,34 0,24

místní slabý 0,79 0,60 0,19

dálkový silný 4,13 2,34 1,79

dálkový slabý 1,92 0,70 1,22

dálkový noc 1,13 0,70 0,43

mobilní sítě 7,37 5,63 1,74

Pozn: Ceny v Kč/min včetně DPH

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ HOME STANDARD A INTERNET EXPRESS UNIVERSAL DIALOG

Typ hovoru Home Internet Universal úspora při ztráta při

Standard Dialog hodinovém hovoru dvouminutovém hovoru

místní silný 94,80 11,78 83,02 8,62

místní slabý 47,40 11,78 35,62 10,20

dálkový silný 247,80 11,78 236,02 3,52

dálkový slabý 115,20 11,78 103,42 7,94

dálkový noc 67,80 11,78 56,02 9,52

Pozn: Ceny v Kč za hodinu včetně DPH

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ BUSINESS STANDARD A INTERNET EXPRES DIALOG UNIVERSAL

typ hovoru Business Standard Internet Express Dialog

Dálkový silný 193,80 9,90

Dálkový slabý 96,60 9,90

Mobilní sítě 5,90 4,73

Nabídka filmů, které lze přes internet legálně stahovat, se má postupně rozšiřovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít