Adrenalin velkých peněz

28. dubna 2011, 15:02 - Mgr. Dáša Hyklová
28. dubna 2011, 15:02

V Německu se vyšetřuje korupční skandál související s prodejem práv F1

O vysílací práva závodů F1 je velký zájem. O jejich nákup podle nejnovějších zpráv stojí mediální magnát Rupert Mudroch. Chtěl by je i Carlos Slim, mexický miliardář a nejbohatší člověk na světě. O prodej komerčních práv závodů formule 1 se ovšem nyní zajímá také německá policie. A v souvislosti s korupčním skandálem z roku 2006 nyní údajně vyslýchala i samotného šéfa F1, Bernieho Ecclestona.

Výnosný byznys

I když se to zdá z dnešního pohledu téměř nepravděpodobné, v motoristickém sportu formule 1 se netočily hned od začátku velké peníze. Ještě před padesáti lety seděl jezdec v závodním kokpitu 200 dní v roce a za den si vydělal v průměru sedm dolarů. A přitom mu šlo téměř celou dobu, co strávil za volantem, o holý život. V průběhu osmdesátých let se závodní vozy změnily v nadupané a těžko ovladatelné bestie, nicméně sport jako celek měl daleko k dnešní komplexní organizaci. Devadesátá léta přinesla nejen obrovský technologický pokrok, ale také miliony dolarů od sponzorů. Příchod nového století znamenal další sofistikované metody, díky nimž se jezdci připravují i mimo trať, ale také internet a další nové extravagantní sponzorské akce. Díky mediálnímu pokrytí se ze závodů stala senzace, pořádně velká dojná kráva, která svým majitelům rozhodně vynáší. Peníze se v průběhu let staly ústředním tématem motoristických závodů. Dnes je formule 1 spojována se stovkami milionů dolarů, nicméně spory o to, kdo a kolik by si měl z velkého koláče s názvem F1 ukrojit, se vedou téměř neustále. A nejnověji: květnové Velké ceně Turecka hrozí, že by mohla být poslední. Šéf seriálu Bernie Ecclestone údajně zdvojnásobil poplatek okruhů za závody ze třinácti milionů dolarů na 26 milionů, a tak jejich organizátoři zvažují, že Grand Prix v příštím roce již pořádat nebudou. S velkými penězi se začala objevovat i podezření z korupce. S podobným obviněním přišel bývalý šampion rallye Ari Vatanen, který neúspěšně kandidoval na post šéfa Mezinárodní automobilové federace FIA uvolněný po Maxu Mosleym. Řidič Renaultu Nelson Piquet junior v průběhu Grand Prix v roce 2008 v Singapuru podle něj schválně havaroval, aby pomohl týmovému spolujezdci Fernandu Alonsovi závod vyhrát. „Co se děje s Renaultem je pouze špička ledovce, jedná se o symptomy mnohem většího problému,“ uvedl tehdy Vatanen pro britský Sunday Telegraph. V roce 2007 byl kvůli korupčním skandálu zatčen Jü Č’-fej, někdejší šéf závodů v Šanghaji, který měl největší zásluhu na tom, že se formule 1 dostala v roce 2004 také do Číny. Jü dostal čtyři roky vězení za to, že zneužil milion jüanů (2,426 mil. Kč) z veřejných fondů.

Další špička ledovce

Nedávno utrpěla pověst „královny motosportu“ další šrám. Podle některých zdrojů visí stín podezření z finančních machinací nad samotným Ecclestonem. Němečtí vyšetřovatelé jej počátkem měsíce vyslýchali v souvislosti s posledním multimilionovým korupčním skandálem. Úřad státního vyšetřovatele v Mnichově se snaží vypátrat, kdo přesně zaplatil přibližně 50 milionů dolarů Gerhardu Gribkowskému, bývalému bankéři BayernLB. Právě on v roce 2006 dohlížel na prodej komerčních práv F1, které představují jeden ze zásadních příjmů motoristického sportu. Diváci jsou pro formuli 1 velice důležití. Pokud je dění na trati nezaujme, nebudou se na závod dívat, a tím pádem nepřijde ani tolik potřebná inzerce. Vysílací práva byla původně vlastněna ze tří čtvrtin konsorciem bank BayernLB, JP Morgan a Lehman Brothers, rodina Ecclestona měla zbytek. I když Ecclestone a BayernLB už svůj podíl prodali britské investiční společnosti CVC Capital Partners, Ecclestone si vymínil, že bude sportu i nadále šéfovat. Gribkowsky zprostředkoval prodej práv údajně pod cenou a v lednu byl na základě obvinění zatčen. Podle vyšetřovatelů dostal za své „služby“ zmíněných 50 milionů dolarů, které zamaskoval jako poplatky za poradenství. Osmdesátiletý Ecclestone nebyl podle agentury Reuters z ničeho prozatím obviněn a jakoukoliv účast v kauze popírá. „Když jsem se dozvěděl, že se ve vyšetřování objevuje i moje jméno, odletěl jsme do Mnichova, abych se setkal se státní zástupkyní a očistil je,“ uvedl v prohlášení. „Jsem přesvědčen, že až vyjdou na světlo všechna fakta, bude jasné, že jsem neudělal nic špatného,“ dodal.
Německý list Süddeutsche Zeitung však tvrdí, že Ecclestone v případu nefiguruje pouze jako svědek, ale i jako obviněný a je podezřelý z napomáhání při zpronevěře.
Ať již dopadne vyšetřování skandálu jakkoliv, formule 1 o své diváky kvůli Ecclestonovi nepřijde. Rychlá auta, adrenalin, zruční jezdci a také technický pokrok jsou a také zůstanou velkým magnetem. I pro sponzory, kteří mají také významný podíl na tom, že se peníze kolem F1 nafukují do obřích rozměrů. A kde proudí miliony, obvykle vzniká i prostor pro machinace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít