Adrenalin pro deštivé dny

23. září 2009, 16:09 - Pavel Hanslíček
23. září 2009, 16:09

Pavlínou Zábojníkovou

Již 1,4 milionu registrovaných uživatelů eviduje největší obchodní platforma v Česku – internetový aukční systém Aukro. „Kromě počtu uživatelů nám rychle roste i objem uskutečněných obchodů. Předloni se u nás zobchodovalo zboží za 1,2 miliardy korun, což znamenalo čtyřnásobný nárůst v porovnání s rokem 2006. A vloni se prostřednictvím Aukro.cz prodalo 5,3 milionu předmětů za 2,6 miliardy,“ říká v rozhovoru pro týdeník EURO výkonná ředitelka společnosti Aukro pro Českou republiku Pavlína Zábojníková.

EURO: Aukro vstoupilo na tuzemský trh v roce 2003 jako první zahraniční pobočka polské společnosti Allegro. Proč právě do Česka? ZÁBOJNÍKOVÁ: Byla to vlastně trochu náhoda. Václav Liška, který je nyní regionálním ředitelem obchodních platforem Aukra pro Česko, Slovensko a Bulharsko, byl na studijní stáži v polské firmě Allegro. Tam dostal za úkol lokalizaci služby pro ČR a po několika měsících se mu opravdu povedlo Aukro.cz spustit. Allegro tímto krokem potvrdilo životaschopnost svého konceptu v zahraničí a nyní stejné obchodní platformy fungují vedle Česka v dalších osmi zemích, mimo jiné na Slovensku nebo v Maďarsku.

EURO: Jakým způsobem Aukro vydělává na zprostředkovaných transakcích? ZÁBOJNÍKOVÁ: Zpočátku jsme fungovali zcela bez provizí. Později jsme zavedli provizi z úspěšného prodeje, jež činí aktuálně čtyři procenta z konečné ceny. Náš systém se rychle zpopularizoval, nicméně lidé na naše stránky často umísťovali i věci bez jakékoli hodnoty. Proto jsme zavedli v říjnu 2007 poplatky za vystavení předmětu. Chcete-li u nás prodat věc, jejíž počáteční cena je 99 korun, za její vystavení nám zaplatíte 50 haléřů. Kromě toho máme další příjmy za zvýraznění vystavených předmětů a možnost umístit více fotografií prodávané věci včetně třeba skenu záručního listu.

EURO: Projevuje se hospodářská krize na zájmu o obchodování přes internet? ZÁBOJNÍKOVÁ: U nás má hlavní vliv roční období nebo počasí. Například v létě lidé tráví více času jinde než u počítače, a logicky méně obchodují. Naopak s příchodem zimy nebo deštivého období aktivita našich uživatelů roste. Ale krize se nevyhnula ani nám a náš růst se trochu zpomalil. Na druhé straně pro spotřebitele, kteří chtějí ušetřit, se ukazuje Aukro jako dobrá alternativa. Navíc aukce dodává nakupování určitý adrenalin a pro mnohé to znamená i příjemné odreagování a zábavu.

EURO: Jaké předměty se nejvíce prodávají v internetových aukcích? ZÁBOJNÍKOVÁ: Největší kategorií je oblečení, kde registrujeme kolem 140 tisíc nabízených položek, následují sběratelské předměty a potřeby pro děti. Přitom lze u nás koupit i docela kuriózní věci: například před dvěma lety se na Aukru prodal skybox na koncert Madonny v Praze za 800 tisíc korun.

EURO: Jak zajišťujete, aby uživatelé Aukra dostali zakoupené zboží? ZÁBOJNÍKOVÁ: Každý uživatel se u nás zaregistruje a následně dostane na svou poštovní adresu dopis s aktivačním kódem. Ten musí během čtrnácti dnů zadat na svém účtu a až potom může začít prodávat. A tak si každý rozmyslí neposlat prodané zboží, lze jej totiž snadno dohledat. Proto máme podíl problematických transakcí velmi nízký – je to zhruba jedno procento. Přitom často je jen prodejce na dovolené, onemocněl či mu přestal fungovat internet a situace se vyřeší. Navíc od počátku loňského roku máme Program na ochranu kupujících. Když uživatel nedostane své zboží, stačí případ nahlásit na policii a vyplnit jednoduchý formulář a my mu pak ztracenou částku vyplatíme. Jak malé jsou objemy neuskutečněných transakcí, ukazuje i fakt, že jsme zatím naše pohledávky z tohoto programu nevymáhali. Loni to bylo jen 221 transakcí z celkových více než pěti milionů. Navíc trest za úmyslné poškození jiného uživatele je vysoký – doživotní zablokování přístupu do Aukra.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít