Adolf potřebuje přebalit

24. srpna 2007, 11:27 - Jakub Nachtigal
24. srpna 2007, 11:27

První německá filmová komedie o nacistickém vůdci

Filmaři si dobře uvědomují, nakolik marketingově lákává je postava Adolfa Hitlera. Není divu, že o něm točí jeden film za druhým. Nechme mluvit čísla: největší světová filmová databáze imdb.com tvrdí, že už bylo natočeno 201 snímků s Hitlerovým jménem v názvu, pět filmů podle knihy Mein Kampf a sám nikým nehraný vůdce se objevil na plátně v 371 případech.
Ani komedií o Hitlerovi nebylo málo. Můj vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi (česká premiéra 13. září) se však od nich bude lišit. Vymyká se už tím, že je první německou komedií o nacistickém diktátorovi. Pro Němce, často anekdotující své politiky, byl doposud Führer tabu. Ve filmu (kromě dokumentů) to platilo dvojnásob, před třemi lety však Oliver Hirschbiegel uvedl snímek o posledních dnech Hitlerova života Pád třetí říše. Už z názvu je patrné, že film je komedií poněkud absurdní. Není divu, Dani Levy je Žid. Holocaust nezažil, přesto je přesvědčený, že film nikoho nepohoršuje: „Nemůžete si dělat legraci z holocaustu, ale proč byste si nemohli dělat legraci z těch, kteří ho zrežírovali? Několikrát jsem to konzultoval s matkou, která válku prožila v koncentračním táboře.“ Některé židovské a pravicové organizace, církve a oběti holocaustu však nesouhlasí.
Levy totiž z Hitlera dělá imbecila. Vůdce ve filmu učí svého německého ovčáka heilovat, ve vaně si hraje s bitevními loděmi, cvičí ve žluté teplákové soupravě, je impotentní a v noci se počurává. V hluboké depresi má připravit údernou a bojovnou novoroční řeč pro 1. leden 1945. Když Goebbels pochopí, že to Führer nezvládne, nechá z koncentračního tábora přivézt židovského herce Adolfa Grünbauma, aby vše zachránil.
Film se v Německu dočkal rozporuplných reakcí. Zatímco jedni si nemohou Levyho humor vynachválit, druzí se bojí, že další generece budou pohlížet na Hitlera právě na základě „Skutečně skutečné skutečnosti“. Ovšem v případě, že „Můj vůdce“ plejádu dalších filmů o Hitlerovi přežije, nezbývá než před Levym smeknout.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít