Adieu, investice!

06. listopadu 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
06. listopadu 2006, 00:00

Minulý týden ohlásila finská rodinná firma Myllykoski, že definitivně opouští svůj záměr postavit v Opatovicích na Pardubicku papírnu. Z České republiky tak odešel investor, který zde plánoval investici ve výši téměř 13 miliard korun.Papírna měla vyrábět nenatíraný novinový papír pro české i zahraniční tiskárny a vydavatelství.

Minulý týden ohlásila finská rodinná firma Myllykoski, že definitivně opouští svůj záměr postavit v Opatovicích na Pardubicku papírnu. Z České republiky tak odešel investor, který zde plánoval investici ve výši téměř 13 miliard korun.

Papírna měla vyrábět nenatíraný novinový papír pro české i zahraniční tiskárny a vydavatelství.

Papírna Labe, jak se měla továrna jmenovat, měla být největším zpracovatelem dřeva v České republice, a zaměstnávat dvě stě padesát zaměstnanců. Kvůli investici bylo dále plánováno uspíšení výstavby dvou rychlostních silnic. Nic z toho však nebude. Důvody jsou přitom nasnadě. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze. A Česká republika v souboji s časem investici prohrála. Více než rok se táhlo posuzování vlivů na životní prostředí, dodnes nebylo zcela uzavřeno stavební řízení. Není tedy divu, že ekonomové ve firmě si spočítali, že náklady by nakonec překročily očekávané zisky, a raději zvedli kotvy. Je přitom příznačné, že místo toho, aby se kompetentní orgány chytily za nos, ozývají se dokonce hlasy v tom smyslu, že je to nakonec dobře, že si alespoň nenecháme plundrovat republiku.

Hlasy se ozývají především ze „zelených luhů a hájů“. Přitom právě skutečnost, že nejrůznější iniciativy či jednotlivci mohou dnes zasahovat do jakéhokoli investičního záměru, aniž by se jich jakýmkoli způsobem přímo dotýkal, je jednou z největších zhoub našeho právního systému. Kdejaký jurodivec, buď veden svou psychózou, či snahou vydělat na administrativním vydírání, je schopen zlikvidovat jakéhokoli investora, jakýkoli záměr. Bez ohledu na důsledky, natož nějakou osobní zodpovědnost. Stejně tak zhoubná je ovšem ona přebyrokratizovanost, kdy pro jedno razítko nedostanete jiné, až nakonec posbírají vaše bílé kosti kdesi v hlubinách Minotaurova bludiště českých úřadů. Námitky o plundrování jsou úsměvné už z pohledu toho, kam firma odchází. Ne do nějakého banánistánu na Divokém východě, ale k bavorským sousedům, kteří jsou na ekologii sakra pintlich. Je tedy absurdní poslouchat argumenty o tom, že si české Polabí zaslouží větší ochranu než šumavské či alpské podhůří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít