Adamovský Adast překonal krizové období

09. června 2003, 00:00 - Připravil Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
09. června 2003, 00:00

Cílem firmy je vrátit se mezi špičku výrobců tiskových ofsetových strojůSpolečnost ADAST, a. s. se stala nástupcem zbankrotovaných Adamovských strojíren a překonala konkurzní období, aniž by podnik přerušil výrobu.

Cílem firmy je vrátit se mezi špičku výrobců tiskových ofsetových strojů

Společnost ADAST, a. s. se stala nástupcem zbankrotovaných Adamovských strojíren a překonala konkurzní období, aniž by podnik přerušil výrobu.

Společnost ADAST se stává opět stabilním českým dodavatelem polygrafických strojů s aktivním technologickým vývojem, který nebyl ani v loňském, „konkurzním“ roce přerušen. ADAST, a. s. je podle předsedy představenstva společnosti Pavla Zumra garantem kontinuity výroby tiskových ofsetových strojů po zbankrotovaných Adamovských strojírnách. Uspěl ve veřejném výběrovém řízení na prodej aktiv Adamovských strojíren a od letošního února se stal jejich majitelem. „Tím bylo ukončeno období nestability v Adamově a nejistoty zákazníků, kteří jsou věrní značce ADAST. Jediným vlastníkem ADASTu je finančně silná investiční skupina Penta, která operuje především na českém a slovenském trhu,“ uvedl Zumr. Podle něj začíná pro firmu nová éra, která bude znamenat razantní návrat značky ADAST mezi špičkové výrobce tiskových ofsetových strojů. Penta se zaměřuje především na koupi společností a podniků a jejich následnou restrukturalizaci. V minulosti Penta úspěšně ozdravila například společnosti Sanitas, Elektrovod nebo Drôtovňa Hlohovec, kterou v těchto dnech prodala belgické firmě Bekaert. V současné době, jako největší akcionář, pracuje na restrukturalizaci hutního komplexu VSŽ Košice a z pozice finančního spoluinvestora rozjíždí restrukturalizaci hliníkáren ZSNP Žiar nad Hronom.

Nový obchodní ředitel

První kroky nového vlastníka byly zaměřeny na restrukturalizaci a rekapitalizaci firmy, tak, aby se co nejrychleji provedlo její ozdravění. S tím souvisí i změny ve vedení obchodního úseku ADASTu. Novým ředitelem byl jmenován Miloš Kromp, který se podle nového majitele společnosti stal garantem úspěšné budoucnosti podniku. Do svého jmenování obchodním ředitelem v Adamově působil Kromp v obchodních funkcích v převážně strojírensky zaměřených firmách, s prioritní orientací na východní trhy, ale také na ostatní Evropu. „ADAST je nyní stabilní firmou se silným ekonomickým zázemím. A to je nutné zákazníkům dokázat. Vždyť při investicích do koupi tiskových strojů chce mít přece každý jistotu, že za půl roku, rok, či období delší, dostane bezproblémový a spolehlivý servis, díly a podporu, že v tom zkrátka nezůstane sám,“ říká předseda představenstva společnosti Pavel Zumr. Jednou z priorit ADASTu je zlepšení poprodejního servisu, zejména dostupnost a rychlost dodávek náhradních dílů, servisu a technické podpory. Nový vlastník jasně deklaruje rozvoj výroby archového ofsetu, přebírá závazky spočívající v technické podpoře a veškerých zárukách k dosud dodaným strojům.

Většina produkce jde na export

ADAST je silně proexportně orientovaná firma. Do zahraničí distribuuje přes 80 procent produkce. Mezi nosné trhy patří mimo tuzemska Polsko, Rusko, USA, Čína, ale i Ukrajina, Řecko nebo Švýcarsko. Hlavním cílem ADASTu pro nejbližší období je vybudování silně zákaznicky orientované firmy a to jak doma, tak i v zahraničí. Snahou ADASTu je maximálně efektivně využít mnohaleté tradice a silného výrobního, technického a inovačního potenciálu firmy. V České republice je několik desítek firem - obchodníků a tuzemských i zahraničních výrobců, kteří nabízejí tiskové stroje. Na mezinárodním veletrhu obalového, papírenského a tiskařského průmyslu EmbaxPrint 2003 polygrafii reprezentovalo pět hlavních skupin, z nichž největší část tvořily expozice právě tiskových strojů a strojů na zpracování tisku. Tato skupina se dělila na 25 podskupin. Kromě strojů pro knihtisk, ofset, hlubotisk, sítotisk či flexotisk mezi ně patří například i sázecí a fotosázecí stroje, knihařské stroje, razítkovací lisy, digitální tiskové stroje, ale také signovačky, skartovačky nebo systémy pro tisk a snímání čárového kódu. Odborná komise veletrhu odměnila nový tiskový stroj ADAST 757 jednou ze sedmi prestižních ocenění „Zlatý Embax 2003“. Další výrobky v polygrafii představovala reprografická technika a materiály pro tisk a reprografii.

ADAST má dominantní pozici mezi tuzemskými výrobci tiskových ofsetových strojů určených pro velkovýrobu novin a časopisů. Firma odhaduje, že za minulých období se v tuzemsku její podíl na prodeji těchto strojů pohyboval mezi 20 až 25 procenty. Jejím největším domácím konkurentem je s. r. o. Grafitec Dobruška. České společnosti čelí na domácím trhu mohutné zahraniční konkurenci - především známých německých výrobců Heidelberg a Man Roland.

Snahou ADASTu je maximálně efektivně využít mnohaleté tradice a silného výrobního, technického a inovačního potenciálu firmy.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít