Ach ta paměť!

11. října 2007, 18:39 - Ivan Pilný
11. října 2007, 18:39

Glosa postaršího technokrata

Také zapomínáte na schůzky? A toho člověka, který vás zdraví, jste už někde určitě viděli? Nebo patříte k těm, kteří když se pokouší po půl roce „odvápnit“ svůj kávovar nejen, že vám to nejde, ale nemůžete si ani vzpomenout, kde je ten zatrolený návod? Mám, jsa podporován lékaři, pro vás špatnou zprávu: bude hůř! Mozkové buňky odumírají závratným tempem a strýc Alzheimer vykukuje zpozarohu… Dá se s tím vůbec něco dělat? Odborníci (a šamani s metodami na trénink paměti) vám dají užitečné návody. Všechno si zaznamenejte, prohlížejte zapsané nejméně jednou denně a mějte JEDNU centrální paměť. S návody je to horší, nejsou nikdy na správném místě a přístroje, jež se pokoušíte ovládnout nebo udržovat, nejsou rozhodně jednodušší. Nebo dokážete pomocí čidla Danfoss ovládajícího topení s 52 možnosti nastavení teplot vyloudit trošku tepla ve svém bytě? Před hledáním klíčků od auta, pasu, papíru s rezervací hotelu před dovolenou vás nezachrání ani vstup do schengenského prostoru.
Co na to informační technologie? Slibují přece potřebné informace kdekoli a kdykoli. Realita je bohužel taková, že pro zápis něčeho důležitého je stále nejjednodušší papír. IT průmysl vám nabízí nepřeberné množství pamětí různých velikostí od mobilu, přes PDA až po počítače. Jen kdyby fungovala ta synchronizace. Čipové karty jsou senzace, ale bohužel mobil se zapsanými PIN jste si zapomněli jako na potvoru doma. Počítačové alarmy se začínají podobat alarmům na autech. Je jich tolik, že je nikdo nebere na vědomí. Navíc pípání připomínající schůzku za čtvrt hodiny v Praze vás v Brně nepotěší. Ještě horší je to s návody. Přechod na CD a „online helpy“ vás vyžene od sněhové frézy, kde chcete vyměnit olej, k počítači. A teď ještě najít příslušné cédéčko nebo si pamatovat, kam jste si zapsali webovou adresu.
Obávám se, že řešení hrátek s odumírající pamětí zůstane ještě nějakou dobu na nás. Nezbývá než si vtlouci do hlavy rituály, co dělat, když opouštíte dům nebo kam ukládáte důležité věci. Návody převedené do lidského jazyka si dát co nejblíže přístrojům. Snažit se nejdříve přemýšlet, a pak hledat. Jste-li fascinováni elektronickými hračkami, synchronizujte je a pořiďte si sešitek poslední záchrany s životně důležitými údaji a hlavně: noste jej sebou jako nezbytný mobil a druhou kreditku. Notes není nikdy mimo signál, bohužel se nedá chránit proti zneužití. Asi jsem vás nepotěšil. Zdá se, že to budete muset nakonec zvládnout sami nebo si zvyknout na chaos jako průvodní jev vašeho života.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít