A ještě polštářky pod zadnice...

11. listopadu 2007, 15:19 - Tobiáš Tvrdík
11. listopadu 2007, 15:19

Fotbalový svaz vynakládá peníze z programu UEFA na své ústředí

Záleží na národních fotbalových svazech, jak naloží s financemi, jež jim plynou z evropské centrály UEFA. Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) zatím z programu HatTrick, který platí pro období od roku 2004 do roku 2008, vyčerpal zhruba polovinu peněz. Cílem je pomoci členům evropské asociace s financováním projektů pro zlepšení fotbalové infrastruktury. Potud je vše jasné. Zatímco však většina členů UEFA investovala do budování sportovišť, rozvoje talentů či podpory chudších regionů, ČMFS si s dotací hlavu příliš nelámal a veškeré dosavadní prostředky užil na zkomfortnění pracovních podmínek ve své svazové centrále… „Do klimatizace v ústředí našeho svazu jsme z programu HatTrick vložili 245 tisíc švýcarských franků,“ přiznal týdeníku EURO generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka. Zbytek prozatím čerpaných prostředků - konkrétně 1,225 milionu franků (v přepočtu necelých 17 milionů korun) - svaz dle Řepkových slov užil na „nový IT systém“. Oč jde? Rozhodně to neznamená investici do zlepšení komunikace mezi svazem a jeho členy, jak by si snad mohl někdo naivně myslet, nýbrž se jednalo o vybavení řídicích složek ČMFS výkonnějšími počítači, kvalitnějším softwarem a webovými servery, jak týdeníku EURO potvrdil šéf úseku IT na ČMFS Pavel Šrytr.

Všechno podle notiček.

Žádné drama však v postupu našeho fotbalového svazu generální sekretář nevidí. „Možnost čerpání projektů peněz z programu HatTrick je specifikována do celkem osmnácti kategorií. Patří sem například konstrukce a rekonstrukce stadionů, videosystémy pro zvýšení bezpečnosti na stadionech, budování tréninkových center či dovybavení hřišť vyhřívanými trávníky, ale rovněž jsou tam kolonky s názvy sídlo svazu, IT systémy a poslední položkou je klimatizace,“ hájí svazové rozhodnutí Řepka.
Čistotu dosud realizovaných „zlepšovacích“ opatření Řepka dokresluje tím, že národními svazy naplánované projekty z vybraných kategorií následně podléhají schvalovacím procesům UEFA, přesněji komise HatTrick, která zasedá zhruba každé dva měsíce. ČMFS v žádném případě tedy nemá s transparentností problém, rada programu HatTrick skutečně české projekty schválila a inspekce UEFA rovněž zkontrolovala, že „byly správně realizovány.“ Týdeník EURO si to ověřil u mediálního zastoupení UEFA.

Co je doma, to se počítá.

Zarážející však je, že všechny státy - ať už fotbalové giganty či trpaslíci - použily prostředky z programu na šlechetnější účely, přinejmenším ve větším souladu s rozvojem sportu jako takového. Například Švýcarsko, které je spolu s Rakouskem pořadatelskou zemí evropského šampionátu v roce 2008, vynaložilo získané prostředky na sportovní výchovu dvaceti talentovaných fotbalistů a dvaceti nadaných fotbalistek ve věku od čtrnácti do šestnácti let. Litva investovala peníze do vybudování tréninkového mládežnického centra.
Nová klimatizace v sídle ČMFS, v přepočtu téměř za čtyři miliony korun, ochladí svazový úsměv při srovnání s fotbalově asi nejvyspělejší Anglií, kde byly peníze použity na podporu 39 sociálně slabých regionů. Tato podpora spočívá ve vybudování několika malých hřišť a vytvoření skupiny zaměstnanců, jejichž úkolem je propagovat sport, vzdělání a zdravý životní styl mezi společensky znevýhodněnými mladými lidmi. Příklad si ČMFS nevzal ani z Nizozemska, kde byly prostředky použity na vyhledávání, přípravu a osobní zaškolení nových rozhodčích. Zřejmě usoudil, že kvalita sudích pohybujících se na českých pažitech je natolik slušná, že přísun financí do této oblasti by byl mrháním evropskými penězi.
„Klimatizační investice jde do stávajících pronajatých prostor ČMFS v Diskařské ulici. Prostory sice patří ČSTV, ale díky investici do cizího majetku jsme získali další slevu na nájemném, podobně jako to bývá při každé naší investici do vlastnictví ČSTV,“ vysvětluje Řepka, proč se svaz pustil do projektu.

Svérázně ošéfováno.

Sebechválu ČMFS nad dobře a podle pravidel užitými financemi z programu UEFA brzdí svazový místopředseda Jiří Kubíček. „Rozhodně si nemyslím, že by peníze z programu HatTrick svaz využil efektivně,“ řekl týdeníku EURO. „Já jsem byl na posledním zasedání výkonného výboru letos 13. dubna, od té doby mě ČMFS na zasedání nevpouští. Dokonce kvůli tomu pořádá výjezdní zasedání do soukromých míst, aby mně ve vstupu na jednání, o který jsem se několikrát pokusil, zabránili bodyguardi. Ale do té doby jsem o konkrétním vynaložení peněz z programů HatTrick na výkonném výboru neslyšel. Kam finance půjdou, o tom nikdo neinformoval, prostě se řeklo, jsou tu nějaké peníze z UEFA. A tím to zhaslo. Přitom v občanském sdružení, kterým náš svaz je, vše podléhá schválení výkonného výboru, jinak je rozhodnutí protiprávní,“ tvrdí Kubíček.
Připomeňme, že místopředsedovi Kubíčkovi pozastavil ČMFS výkon funkce kvůli kritice svazových praktik a znevážení jména ČMFS. „Funkce místopředsedy mě nikdo nezbavil, ale o toku svazových peněz vám v současnosti nic bližšího neřeknu, protože ho přes veškerou snahu neznám,“ říká Kubíček.

Další investice v jednání.

V programu UEFA HatTrick zbývá pro ČMFS do konce roku 2008 ještě nevyčerpaná částka 1,225 milionu švýcarských franků, tedy téměř 20 milionů korun. Co s penězi bude? „O projektech, které by mohly být realizovány z těchto finančních zdrojů UEFA, se v současné chvíli intenzivně jedná. Každopádně je musíme předložit nejpozději do března 2008. Konečné rozhodnutí musí udělat výkonný výbor svazu. Zvažována je investice do sídla, do tréninkového centra či třeba o investici do sedaček na nový stadion Slavie, za což by poté mohl ČMFS získat bezplatné užívání stadionu v Edenu v době, kdy se bude stavět národní stadion na Letné,“ říká Řepka, generální sekretář ČMFS.
Pro období let 2008 až 2012 již UEFA schválila druhou fázi programu HatTrick, ve které může ČMFS získat na své další projekty až 2,5 milionu eur. A tak můžeme společně tipovat: Kam doputuje další finanční injekce?

BOX:
Česká ulička Kam proudily peníze z programu HatTrick?
Německo - hráčská a trenérská databáze
Anglie - podpora 39 chudším regionům
Itálie - renovace tréninkového střediska
Litva - mládežnická líheň talentů
Nizozemsko - nábor a školení rozhodčích
Bělorusko - nákup výsledkové megatabule
Česko - klimatizace a PC v ústředí
Pramen: UEFA

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít