Výrobci solárních elektráren hlásí finanční problémy

24. července 2012, 12:40 - ČTK
24. července 2012, 12:40

Státní zásahy do fotovoltaického sektoru a také asijská konkurence způsobují vážné ekonomické problémy řadě firem v tuzemském solárním sektoru. I ty největší podniky v oboru propouštějí a jejich dřívější zisky významně klesly nebo se proměnily ve ztráty.

Foto: Profimedia

Mezi významné firmy v tuzemském solárním sektoru patří například česká pobočka společnosti Fronius. Dodává nabíjecí systémy, svařovací techniku a další zařízení pro fotovoltaické elektrárny. Její zisk se loni snížil na 13,8 milionu korun z předloňských 57,3 milionu korun.

V roce 2010 Fronius ještě těžil z tuzemského solárního boomu a utržil téměř 1,4 miliardy korun. Loni se tržby snížily na 741 tisíc korun. Firma tak výrazně zaostala za plánovanou výrobou.

Do vážných problémů se letos dostal největší tuzemský výrobce solárních panelů Schott Solar CR ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Nyní ukončuje výrobu a propustí kolem 500 lidí. Firma již nemohla konkurovat poklesu cen panelů od asijských výrobců, které jsou až o desítky procent levnější. Tento problém mají také výrobci panelů v dalších evropských zemí.

Podle předsedy představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Petra Klimka je nutná restrukturalizace a konsolidace fotovoltaického sektoru, aby byl konkurenceschopný vůči asijským výrobcům. “Následně by potom byla velmi vhodná podpora ze strany EU, která by stejně jako třeba USA měla čelit dumpingovým cenám čínských státem dotovaných výrobců například celními opatřeními,“ řekl Klimek.

Potíže se netýkají jen výrobců solární techniky, ale také provozovatelů solárních elektráren. Například Photon Energy s fotovoltaickými zdroji v Česku i v zahraničí po předloňském zisku 436 milionů korun loni skončil ve ztrátě 39 milionů korun. Tržby se propady ze 2,5 miliardy Kč na loňských necelých 650 milionů korun.

Negativní ekonomický dopad na tuzemské fotovoltaiky loni alespoň zmírnily příznivější přírodní podmínky. “Předchozí rok byl nadměrně slunečný,“ sdělila Zuzana Musilová z CZEPHO. Letos již výrobci solární energie vyšší produkci nečekají, přestože přibyly nové zdroje.

Podle CZEPHO má finanční problémy i řada provozovatelů solárních elektráren malé a střední velikosti. Ti se potýkají zejména s 26procentní daní na fotovoltaické zdroje, kterou stát zavedl kvůli zdražování elektřiny. “Fotovoltaika, která jim měla snížit výdaje, je teď jejich noční můrou. Elektrárnu totiž musí každý roky dotovat až miliony korun,“ uvedla nedávno solární asociace.

Solární elektrárny v roce 2010 zažily boom kvůli výhodné finanční podpoře. Jejich instalovaný výkon za rok vzrostl čtyřnásobně na téměř 2000 MW. Hrozilo kvůli tomu výrazné zdražení elektřiny, vláda proto zavedla opatření, která omezila podporu a výhodnost provozování solárních zdrojů. Od začátku roku 2011 je možné připojovat jen malé střešní elektrárny do 30 kW a instalovaný výkon nyní roste jen velmi pozvolna.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít